Müjde! Arakanlılar evlerine dönecek

Aylardır Myanmar’daki zulme seyirci kalan dünya, nihayet devreye girdi ve olumlu kararlar alındı...

15 Kasım 2017 Çarşamba 10:35
Müjde! Arakanlılar evlerine dönecek

Aylardır Myanmar’daki zulme seyirci kalan dünya nihayet devreye girdi ve olumlu kararlar alındı... BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) 31. Zirvesi’nde “Myanmar’dan yüz binlerce sığınmacının Bangladeş’e dramatik bir şekilde geçişine dair derin endişelerimi saklayamıyorum. ASEAN ülkelerinin insani yardım çabalarını takdir ediyorum. Bu trajedinin endişe verici şekilde tırmanması ile bölgede istikrarsızlık oluşur. Bunun son bulması gerekiyor” dedi.

Guterres gibi ASEAN ülkeleri de Myanmar’daki soykırımdan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlıların yurtlarına dönmesi için çağrıda bulundu. Filipinler Devlet Başkanlığı Sözcüsü Harry Roque Jr, katılımcı ülke temsilcilerinin Arakanlıların durumuna ilişkin kaygılarını dile getirmelerinin ardından Myanmar Devlet Başkanı Aung San Suu Çii’nin Bangladeş’teki Müslümanların Arakan’a dönüşünün sağlanacağına dair güvence verdiğini açıkladı.

Roque Jr, sığınmacıların dönüşünün Myanmar ile Bangladeş arasında varılan anlaşmanın ardından üç hafta içinde başlamasını beklediklerini belirtti.

Bu arada Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Myanmar özel temsilcisini Arakan’daki krizin çözümü için görevlendirdiğini kaydetti.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 10:35

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    14 Aralık 2018