Moody's'ten referandum sonrası Türkiye değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s,Türkiye’nin mali gücünün kilit kredi çıpası olmaya devam ettiğini açıkladı.

19 Nisan 2017 Çarşamba 15:46
Moody's'ten referandum sonrası Türkiye değerlendirmesi

Moody's'ten referandum sonrası Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin  yapılan açıklamada, genişlemeci mali duruşun, devam ederken tarihsel olarak  olumlu olan borç ölçütlerinin bir miktar zayıflamasına neden olabileceği  belirtildi.

Açıklamada, "Türk hükümetinin büyümeyi destekleyen mali teşviki geri  çekmek konusunda isteksiz olacağını düşünüyoruz. Bu önümüzdeki 2 yıl boyunca kamu  borcunun GSYH'ye oranını artırabilir. Buna rağmen Türkiye’nin mali gücü kilit  kredi çıpası olmaya devam ediyor." denildi.

İş dünyasının Türkiye’de uygulanacak yapısal reformları beklediği,  henüz bu reformların kapsamının ve hızının net olmadığı vurgulanan açıklamada,  şunlar kaydedildi:

"İş dünyası, hükümete uzun süredir ertelenen yapısal ekonomik  reformları uygulamaya koyma çağrısında bulunuyor. Dış finansman, şoklara karşı  hassasiyet göstermeye devam ediyor. Düşük döviz rezervlerine kıyasla yüksek dış  finansman gereksinimi, Türkiye’nin dış şoklara karşı hassasiyetinin kredibilite  üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği anlamına geliyor."

Referandumun Türkiye’deki politik belirsizliği azaltmasının  beklenmediği belirtilen açıklamada, "Değişikliklere küçük bir marjla destek  verilmesi nedeniyle Türk toplumu bu mesele konusunda kutuplaşmış olmaya devam  edecektir. Bu durum, hükümeti yerel politika ve jeopolitik kaynaklı güvenlik  riskleri ile meşgul durumda bırakabilir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Türkiye’de politik atmosferde yaşanan gerilimlerin  ekonomik büyümeyi baskılayabileceği, devam eden olağanüstü halin (OHAL) iş  dünyası ve tüketici güvenini zayıflatabileceği, yatırımların ve tüketimin geri  durmasına neden olabileceği kaydedildi.

 
Haber Tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba 15:46

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü