Yeni Akit DÜNYA Sayfası

Dünya sayfamızı facebook'tan takip edin.

İMSAK 03:36 GÜNEŞ 05:30 ÖĞLE 13:08
İKİNDİ 17:04 AKŞAM 20:33 YATSI 22:18
İstanbul Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.

Moody's'ten referandum sonrası Türkiye değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin mali gücünün kilit kredi çıpası olmaya devam ettiğini açıkladı.

Moody's'ten referandum sonrası Türkiye değerlendirmesi
Eklenme: 19 Nisan 2017, 15:46

Moody's'ten referandum sonrası Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin  yapılan açıklamada, genişlemeci mali duruşun, devam ederken tarihsel olarak  olumlu olan borç ölçütlerinin bir miktar zayıflamasına neden olabileceği  belirtildi.

Açıklamada, "Türk hükümetinin büyümeyi destekleyen mali teşviki geri  çekmek konusunda isteksiz olacağını düşünüyoruz. Bu önümüzdeki 2 yıl boyunca kamu  borcunun GSYH'ye oranını artırabilir. Buna rağmen Türkiye’nin mali gücü kilit  kredi çıpası olmaya devam ediyor." denildi.

İş dünyasının Türkiye’de uygulanacak yapısal reformları beklediği,  henüz bu reformların kapsamının ve hızının net olmadığı vurgulanan açıklamada,  şunlar kaydedildi:

"İş dünyası, hükümete uzun süredir ertelenen yapısal ekonomik  reformları uygulamaya koyma çağrısında bulunuyor. Dış finansman, şoklara karşı  hassasiyet göstermeye devam ediyor. Düşük döviz rezervlerine kıyasla yüksek dış  finansman gereksinimi, Türkiye’nin dış şoklara karşı hassasiyetinin kredibilite  üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği anlamına geliyor."

Referandumun Türkiye’deki politik belirsizliği azaltmasının  beklenmediği belirtilen açıklamada, "Değişikliklere küçük bir marjla destek  verilmesi nedeniyle Türk toplumu bu mesele konusunda kutuplaşmış olmaya devam  edecektir. Bu durum, hükümeti yerel politika ve jeopolitik kaynaklı güvenlik  riskleri ile meşgul durumda bırakabilir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Türkiye’de politik atmosferde yaşanan gerilimlerin  ekonomik büyümeyi baskılayabileceği, devam eden olağanüstü halin (OHAL) iş  dünyası ve tüketici güvenini zayıflatabileceği, yatırımların ve tüketimin geri  durmasına neden olabileceği kaydedildi.

 
 
Haber Tarihi: 19 Nisan 2017, 15:46
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?