Mobilya'nın kalbi İMOB'da

MOSFED Başkanı Güleç, İMOB Fuarı’nın açılışında, “1 milyon doları aşan ihracatçı firma sayımız 571’i buldu. Bunlar sayesinde dünya mobilya ihracat sıralamasında 11 basamak yükselerek 12’nci sıraya geldik” dedi

27 Ocak 2016 Çarşamba 09:02
Mobilya'nın kalbi İMOB'da

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, 1 milyon doları aşan ihracatçı firma sayılarının 571’i bulduğunu, bunlar sayesinde dünya mobilya ihracat sıralamasında 11 basamak yükselerek 12. sıraya geldiklerini söyledi.

Güleç, İstanbul Fuarcılık AŞ ile MOSFED iş birliğinde, Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB destekleriyle gerçekleştirilen 12. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nın (İMOB) açılışında konuştu.

Buradaki konuşmasında sektör derneklerinin bir federasyon çatısı altında toplandığından bahseden Güleç, 36 bin üretici, 10 bin ihracatçı firması bulunan bir sektörü temsil ettiklerini kaydetti.

Türkiye mobilya pazarı ve ihracatının yüzde 75’ini temsil eden İMOB, dünyanın 2., Türkiye’nin ise en büyük fuarı konumunda bulunuyor.

150 bin metrekarelik alanda, 11 salonda 524’ün üzerinde firmanın katılım gösterdiği fuara, bu yıl 90 ülkeden 30 binin üzerinde yabancı, toplamda ise 150 bin civarında katılımcı bekleniyor.

32 ÜLKEDEN ALIM İÇİN GELECEKLER

Fuar kapsamında Ekonomi Bakanlığı desteği ile Almanya’dan Danimarka’ya, Hindistan’dan Güney Afrika’ya kadar 32 ülkeden alım heyeti düzenlenecek. CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen fuarın kapıları 31 Ocak’a kadar açık olacak.

İstanbul Yeşilköy’deki CNR EXPO’da düzenlenecek fuarla ilgili bilgi veren MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “2016 yılında gerçekleştirmeyi planladığımız 3 milyar dolar mobilya ihracatının altyapısını bu fuarda oluşturacağız. Mobilya ihracatının başarısı CNR İMOB Fuarı’nın başarısına bağlı. Fuar ne kadar başarılı geçerse ihracatımız da ona bağlı olarak artıyor” dedi.

CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem de CNR İMOB Fuarı’na 524 firmanın katılacağını belirterek, “Fuarımızı 12 yıldır istikrarlı bir şekilde düzenliyoruz. Bugün dünyanın 2. en büyük fuarı unvanını elinde bulunduran CNR İMOB, önümüzdeki yıllarda alanında dünyanın en büyüğü olma yolunda ilerliyor” diye konuştu.

Haber Tarihi: 27 Ocak 2016 Çarşamba 09:02

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    10 Aralık 2018