Misak-ı Milli’den vazgeçemeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hasan Celal Güzel yönetimindeki Yeni Türkiye’nin Misak-ı Milli Özel Sayısı’na yazdığı önsözde adeta “Misak-ı Milli Manifestosu”nu ilan etti. Erdoğan, “Kapanmamış parantezin kilidi: Misak-ı Milli” başlığıyla kaleme aldığı önsözde, Birinci Dünya Savaşı’nın “aslında hâlâ sona ermediğine” dikkat çekti.

20 Mart 2017 Pazartesi 06:15
Misak-ı Milli’den vazgeçemeyiz

MUHAMMET KUTLU / ANKARAİşte Erdoğan’ın Misak-ı Milli’yi dünyaya yeniden ilan ettiği o tarihi yazı: “Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kurulmuş olabilir, ama bizim köklerimiz çok derinlere iniyor. Türkiye Cumhuriyeti bizim ilk değil, son devletimizdir. Cumhurbaşkanlığı forsunda sembolik olarak yerini almış olan devletlerimizin geçmişi 2 bin 200 yıldan fazladır. Bu kadim geçmişte, ders çıkarmamız, ibret almamız gereken pek çok örnek, pek çok hadise vardır. 

CUMHURİYETİ KURARKEN hata ettik

Bu dönemin en önemli kırılma noktalarından biri olan Birinci Dünya Savaşıdır. Bir diğer adı da Birinci Paylaşım Savaşı’dır. Burada ifade edilen paylaşım, petrolün, Akdeniz’in, Süveyş’in, ticaret yollarının anahtarını elinde tutan Osmanlı’nın paylaşımıdır. Osmanlı, savaşa girerken 2.5 milyon kilometrekare toprak büyüklüğüne sahipken, cumhuriyetimizi kurduğumuzda elimizde 780 bin kilometrekare vatan toprağı kalmıştı. Osmanlı Meclis-i Mebusan’ı, yaşanan kötü gidiş karşısında, yeni bir direnç noktası oluşturmak amacıyla, razı olabileceğimiz asgari sınırları ifade eden bir Misak-ı Milli ilan etmişti. Ankara’da toplanan Büyük Millet Meclisi de, bugünkü sınırlarımıza ilave olarak Musul, Kerkük, Halep, Batı Trakya, Batum, Kıbrıs, adaların bir bölümü gibi yerleri de içeren Misak-ı Milli’yi aynen kabul etmiştir. Kurtuluş Savaşımızın ardından cumhuriyetimizi kurarken, maalesef, Misak-ı Milli sınırlarımızdan daha azına razı olmak zorunda kaldık. 

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BİTMEDİ!

Burada toprak büyüklüğünden ziyade, zihniyetle, anlayışla ilgili bir sorun bulunuyor. Çünkü bizim yaşadığımız coğrafyada, bin yıllık bir Osmanlı ve Selçuklu geçmişimiz var. Bu kadim geçmişi yok sayıp, milletimizi 100 yılı bile bulmayan kısır bir tarihe mahkûm etme yaklaşımını reddediyoruz. 

Bugün Suriye’deki, Irak’taki, Mısır’daki, Libya’daki, Balkanlar’daki, Kafkaslar’daki hadiselerle niçin bu kadar yakından ilgilendiğimizi, ilgilenmemiz gerektiğini ancak geçmişe bakarak anlayabiliriz. Türkiye’nin oralarda ne işi olduğunu soranlara en güzel cevabı tarih verecektir. Gayet açıktır ki, Birinci Dünya Savaşı, aslında hâlâ sona ermiş değildir. Kanı kanla, zulmü zulümle örtmeye çalışanlara karşı biz kendi tarihimizden, kendi kültürümüzden aldığımız güçle çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Misak-ı Milli’yi unutmamak bu mücadelenin ilk ve en önemli şartıdır.”

 

Haber Tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi 06:15

YORUM YAZ

 • ÇiğdemÇiğdem1 yıl önce
  REİS bir kez daha başımın tacısın Bu nankör millete bir lütufsun ..ALLAH seni başımızdaneksik etmesin Misak-ı Milli bizim Kızıl Elma'mız sen de Ulu Hakanımızsın Nokta
 • ALİ KOÇASLANALİ KOÇASLAN1 yıl önce
  Reissssss sen bir başkasın. kalbimizin klavuzusun
 • fikretfikret1 yıl önce
  Ahıska ve batum misakı milli deyilmi
 • Bir Dadaş Gibi Bir Dadaş Gibi 1 yıl önce
  İlk defa ecdadımızı hatırlatan milli manevi değerlerimize sahip çıkan her fırsatta atalarımızın şanlı tarihini haykıran milleti için kendini defa eden birlider çıktı. Kimse bunu inkar etmesin.Batı neden kuduruyor anlayın artık.Onlarda biliyor bu millet uyanırsa bittiğimiz gündür.
 • ademadem1 yıl önce
  keşke önce gençlerimizi adam gibi yetiştirsek, ahlaklı bir geleceğimiz olsa keşke.o zaman toprak almak filan.. zaten hep akraba milletler var etrafımızda.. onlar da o zaman seve seve bizimle birleşirlerdi. çünkü her insan her toplum mutlaka güven ve huzur istiyor. biz gerçekten ahlaklı bir gençliğe sahip olsak ülkemiz de güven ve huzur ülkesi olur o zaman da bize katılmak isteyen bir çok kardeş olur. İnşaallah. fazladan toprak hevesi değil çok güçlü bir insan kazanma ve eğitme gayreti, isteği lazım, dimi..
 • cancan1 yıl önce
  iyi o zaman haritaya göre yunanistan bulgaristan ermenistan iran ırak ve suriyeye hemen savaş açıp misak-ı milli sınırlarına ulaşalım.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü