Milli savunma sanayinde bir başarı daha!

Türk savunma sanayisi bir başarıya daha imza atarak, İHA'ların güvenle iniş kalkış yapabilmelerini sağlayan bir sistem geliştirdi.

30 Aralık 2017 Cumartesi 16:50
Milli savunma sanayinde bir başarı daha!

Türk savunma sanayisi, insansız hava araçlarının (İHA) otomatik olarak güvenle iniş ve kalkış yapabilmelerini sağlayan sistemi milli olarak geliştirdi. Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi Radarı (OKİS), milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 İHA Sistemi'nde test edildi.

Türkiye'nin tam bağımsız ülke olabilmesi için savunma sanayisinin yeterli hale gelmesi gerekiyor. Bu alanda eksikliği fark eden ve birçok çalışmaya imza atan hükümet, savunma sanayinin millileştirilmesi için yerli Ar-Ge ve üretimi destekleyerek ülkemizin yeterliliğinin artırılmasına katkı sağlıyor. Birçok özel şirket, teknokent ile küçük ve orta işletmeli kuruluşlar da savunma sanayinin yerlileştirilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Otomatik iniş kalkış sistemleri için GPS/DGPS, lazer veya radar tabanlı çözümler üretildi. Bunlardan ilki GPS uydularına bağımlılık, kolay karıştırılabilirlik ve güvenilirlik gibi dezavantajlara sahip. Lazer tabanlı çözümlerin ise hava şartlarına bağımlılık, dar hüzmeli ışınla hedef takibi yapma ve montaj zorlukları gibi problemleri bulunuyor. Bu olumsuzluklar ağırlığı düşük, kolaylıkla taşınabilir, her türlü hava şartında çalışabilen radar sistemleri ile aşılabiliyor.

3 boyutlu tespit

Meteksan tarafından geliştirilen ve milimetre dalga bandında çalışan otomatik iniş kalkış sistemi radarı, ihtiyaçları karşılamak için oldukça uygun bir çözüm olarak belirtiliyor.

Hava ve yer biriminden oluşuyor

Sistem hava birimi ve yer biriminden oluşuyor.

Hava birimi küçük boyutlu, düşük ağırlıklı ve İHA’ya kolaylıkla monte edilebilecek yapıda bulunuyor. Yer birimi ise hava aracının iniş yapacağı pistte konuşlandırılıyor.

Bayraktar TB2 ile test edildi

Gerçekleştirilen testlerde Bayraktar TB2'ye entegre edilen OKİS Hava Birimi ile pist kenarında bulunan OKİS Yer Birimi arasında 12 km mesafeden iletişim sağlandı, Bayraktar TB2 ve OKİS kullanılarak gerçekleştirilen tüm yer ve hava testlerinde üretilen pozisyon bilgisinin platformun küresel konumlama sisteminden (GPS, Glonass vb.) bağımsız şekilde otomatik iniş kalkış imkanı verecek yüksek hassasiyete sahip olduğu gözlemlendi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 30 Aralık 2017 Cumartesi 16:50

YORUM YAZ

 • Ömer gencÖmer genc1 yıl önce
  Biz muhtelif füze sistemleri istiyoruz.havadan havaya yerden havaya ordan oraya buradan heryere savunma amaçlı olsun ama olsun.GERİ indirmeeye gerek yok pist lazım değil.
 • MuratMurat1 yıl önce
  Bayraktar dan başkasi yokmu bu ülkede.özel sektörde tekelleşmek hiç iyi birsey değil.gün gelir bu şirret benim olsa bile vatana kafa tutar.rekabet şart.
 • Ahmet mehmetAhmet mehmet1 yıl önce
  Butun yorumlara eksi vermis 2 tane terorist var...
 • YozgatlıYozgatlı1 yıl önce
  İnşaallah Türkiye gerçek milli savunma sistemlerini gerçekleştirecek dosta güven düşmana korku....
 • Sancar Sancar 1 yıl önce
  Hergün yeni bir sistem geliştiriliyor, uçaklar füzeler silahlar ve bunların yazılımları yapılıyor haberleri... Rus büyükelçisini öldüren fetöcünün telefon şifresini kırmakiçin İsrailden yardım isteniyor, olmadı Rusya, olmadı Hindistan. Birileri bizi doluyor gibi.. şifre kırmak uçak füze yazılımlarından daha mı zor,..
 • Hepkahraman TürkmilletiHepkahraman Türkmilleti1 yıl önce
  Süper böylelikle Daha güvenli İniş Ve Kalkış yapan İhalarımız Olası kaza oranıda iniş kalkış sırasında azalır.Ve olası Sistem İHA kayıpları olmaz.Ve böylelikle milyonluk kaza faturalarıda çıkmaz.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 1 yıl önce
  Durmak Yok Devam. Tamamen Bağımsız Oluncaya Kadar.
 • IkraIkra1 yıl önce
  Masaallah..daha yapacak cok isimiz var..allah cc kuvvet zihin acikligi versin..milli olmayan muhalefetten korusun bizi amin..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019