'Milletin tepki göstermesini makul karşılamak lazım'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin 15 Temmuz'da hiçbir dönemde rastlamadığı bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldığını belirtti.

13 Ekim 2017 Cuma 11:24
'Milletin tepki göstermesini makul karşılamak lazım'

 TBMM Genel Kurulunda, İş Mahkemeleri Kanun Tasarısının yasalaşmasının  ardından Türkiye ile İspanya Arasında Savunma Sanayi Konusunda Gizlilik Dereceli  Bilginin Korunması Hakkında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair  Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine geçildi.

 MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, tasarının tümü üzerinde  partisi adına yaptığı konuşmada, savunma sanayisi alanında gizlilik dereceli  bilgilerin korunması konusunun önemine işaret etti. Savunma sanayisinin, teknoloji üretebilen ve diğer sanayilerle entegre  olabilen bir yapıya kavuşturulması gerektiğini dile getiren Aksu, "Milli  çıkarlarımızı sınırlarımızı ötesinden başlayarak koruyacak gerçekçi bir güvenlik  anlayışı hakim kılınmalıdır. Sadece üye olunan uluslararası güvenlik ortaklıkları  ve müttefik ilişkileri yerine ülkemizin kendi dinamik ve değerlerinden hayat  bulan milli bir savunma yapılanması esas alınmalıdır." diye konuştu.

 Türkiye'nin jeostratejik konumunun, tarihi ve kültürel mirasından  doğan yükümlülüklerinin, bölge ve dünya barışının tesisinde üstleneceği rolün  güçlü, caydırıcı ve sürdürülebilir bir savunma sisteminin tesisini zorunlu  kıldığının altını çizen Aksu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü tehdit  karşısında görevini çağın şartlarına uygun ve başarılı bir biçimde yerine  getirebilmesi için bunun şart olduğunu söyledi.

  VİZE KRİZİ BİTER 

 CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz ise savunma sanayisinde dışa  bağımlığının azaltılmasının önemine işaret ederek, "Bu hassas coğrafyadaki  Türkiye, kendi güvenliğini sağlayabilecek enstrümanlara ve araçlara sahip  olmalı." dedi. Yılmaz, Türkiye'nin kritik bir süreçten geçtiğini, bu süreçte ABD ile  yaşanan gerginliğin dayatmalara boyun eğmeden ve dik durarak çözüme  kavuşturulması gerektiğini belirterek,  "Bu vize konusu geçer; öyle veya böyle  biter" değerlendirmesinde  bulundu. Görüşmelerinin tamamlanmasının ardından tasarı kabul edildi.

ORTADA BİR YANLIŞ VAR 

 Genel Kurulda ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı Adına  Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile İspanya Krallığı Savunma Bakanlığı Adına  İspanya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Arasında Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi  (LHD) Projesi İşbirliği Faaliyetlerine İlişkin Mutabakat Muhtırasının  Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı da kabul edilerek yasalaştı.

Tasarının görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını  yanıtlayan Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, basına Almanya'nın İncirlik'te  askeri üs kurmasıyla ilgili mutabakat sağlandığı yönünde haberler yansıdığının  ifade edilmesi ve doğru olup olmadığının sorulması üzerine, "Bildiğiniz  gelişmelerden dolayı Almanya şu anda İncirlik üssünü terk etti, Ürdün'e taşındı.  Dolayısıyla da şu anda ne bir tesis yapıldı ne de kullanılma durumu var."  karşılığını verdi.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, ABD ile vizelerin  karşılıklı askıya alınmasına ilişkin, yapılanan doğru bir yaklaşım olmadığını  söyledi. Yılmaz, "Ortada bir yanlış var. Hepimiz milletçe karar veriyoruz ve  yaptığı yanlış diyoruz. Bunun yapılmaması gerekirdi. Türkiye ile müttefiksiniz,  NATO'da üyesiniz. Amerikan Büyükelçiliğinde çalışan Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşları sorgudan muaf mıdır? İmtiyazı var mıdır?" değerlendirmesinde  bulundu.

  Yılmaz, bir başka soruyu yanıtlarken, 15 Temmuz darbe girişimi  sonrasında Türkiye'nin olağanüstü bir süreçten geçtiğini hatırlatarak, hukukun  bazen aksayabildiğini ama sonuçta mutlaka menziline vardığını dile getirdi.

Bakan Yılmaz, "Türkiye 15 Temmuz'da hiçbir dönemde rastlamadığı bir  terör saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Bu terör saldırısına karşı devletin,  milletin bir şekilde tepki göstermesini makul karşılamak lazım. Bu kadar büyük  bir tehdidin olduğu durumda, Türkiye Cumhuriyeti'nin o geçiş sürecinde bazı  orantısız, öyle diyeyim, tedbirleri almasını makul karşılamak lazım. Olağanüstü  hal, anayasal bir kurumdur. Anayasada var ama inşallah bunu en kısa zamanda  devletin mekanizmaları içinde düzeltiriz diye düşünüyorum." diye konuştu. Gündemdeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından Meclis Başkanvekili  Ahmet Aydın, birleşimi, 16 Ekim Pazartesi günü saat 14.00'te toplanmak üzere  kapattı.

Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 11:24

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Eylül 2018