Midesinden 915 adet bozuk para çıkan kaplumbağa öldü

Tayland'da bir süs havuzunda yaklaşık 20 yıl boyunca atılan dilek paralarını yiyen ve ay başında ameliyat edilerek midesinden 1000'e yakın metal para çıkartılan Omsin adlı 25 yaşındaki kaplumbağa komaya girmesi sonrası yapılan 2. ameliyatın ardından sağlık durumunun kötüleşmesi sonucu hayatını kaybetti.

21 Mart 2017 Salı 15:35
Midesinden 915 adet bozuk para çıkan kaplumbağa öldü

Tay dilinde adı 'domuz kumbarası' anlamına gelen ve ülkede batıl inançlar ile hayvanların korunması tartışmalarını başlatan 25 yaşındaki deniz kaplumbağası hayatını kaybetti.

Omsin ay başında yaklaşık 20 yıl yaşadığı başkent Bangkok'un doğusundaki Chonburi bölgesindeki havuzdan rahatsızlanması üzerine çıkarılmıştı.
 
Veterinerler hayvanın midesinden ve bağırsaklarından 7 saat süre ameliyat sonucu tam 915 adet metal para çıkarmıştı.
 
Paraların ağırlığı 5 kilogram ediyordu.
 
Yaklaşık 20 yıl boyunca Omsin'iniyi şans getirdiğine inanılarak havuza atılan paralar yiyecek zannedip yediği anlaşılmıştı.

KAN ZEHİRLENMESİ SONUCU ÖLDÜ 
Ancak Omsin ameliyatından beri tam olarak iyileşemedi. Pazar akşamı çok yavaş nefes alması üzerine yoğun bakıma alındı. Pazartesi günü ise komaya girdi ve 2. kez ameliyata girdi. Veterinerler yaptıkları açıklamada Omsin'in kan zehirlenmesinden öldüğünü duyurdu. Omsin'in midesindeki paraların çıkartılması ile oluşan boşluğun bağırsaklarının dolanmasına neden olduğu, bunun da kan akışını engelleyerek bağırsakta akut enfeksiyona yol açtığı ve kanı zehirlediği belirtildi.

'O BİZİM ÖĞRETMENİMİZ'
 Veterinerler şimdi Omsin'i bir 'örnek olay' olarak kabul ederek üzerinde otopsi yapabileceklerini söylüyor. Olayın medyaya yansıması ile Taylandlıların hayvanların yaşadığı havuzlara para atılmaması konusunda bir farkındalık geliştirmesini umduklarını belirten veterinerlerden biri "O bizim öğretmenimiz" diye konuştu.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 15:35

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü