MHP'nin acı kaybı! Partinin amblemi 'üç hilal olsun' demişti...

Bir dönem MHP'den de milletvekili adayı olan Türkiye Ermenisi yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti.

07 Mayıs 2017 Pazar 23:30
MHP'nin acı kaybı! Partinin amblemi 'üç hilal olsun' demişti...

Osmanlı tarihi ve Türk Ermeni ilişkileri üzerine birçok kitabı bulunan 84 yaşındaki Dabağyan, MHP'nin sembolü olan üç hilâlli bayrağın da fikir babalarından biri olarak biliniyordu.

Kendini 'Osmanlı Ermenisi' olarak tanımlayan ve MHP camiasında 'Levon Amca' olarak da bilinen Dabağyan 2013 yılındaki bir röportajında şunları söylemişti: 

"1969 yılında, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi 1969 yılında Adana'da büyük kongresini topladı. Bu kongre partinin adının Milliyetçi Hareket Partisi olduğu ve genel başkanlığa Alparslan Türkeş'in getirildiği kongredir. O dönemde Alparslan Türkeş'in yakın çevresinde bulunuyordum kongrede yerimi aldım. Parti Atsızcılar ile Türkeşçilerin çekiştiği bir virajdaydı. Partinin ambleminin ne olacağı gündeme gelince, Atsızcı kanat 'kurt'un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben 'Biz Osmanlıyız! Bize üç hilal yakışır!' diyerek bağırdım. Bu çağrım alkışlarla desteklendi ve partinin amblemi olarak üç hilal seçildi. Böylece üç hilal MHP, kurt ise Ülkü Ocakları amblemi oldu."

Haber Tarihi: 07 Mayıs 2017 Pazar 23:30

YORUM YAZ

 • veli kayaba$veli kayaba$10 ay önce
  Selam.gercekten namuslu serefli bir ermeniymis.vatanina nankorluk etmeyen bir ermeni.gizlide olsa belki tevhide iman etmistir.
 • FecrFecr10 ay önce
  selamun aleyküm şu güzel kıraatları dinleyip imanımızı çoşturalım inşaallah.https://www.youtube.com/watch?v=_SHWwYlSYwg
 • Baran raberBaran raber10 ay önce
  Toprağı bol olsun. Rabbim ülkemizdeki vatansever kişileri arttırsın.
 • KayaKaya10 ay önce
  Levon amcayla 15 sene önce tanışmıştım, sanırım, konstantiniye kitabını yeni yazmıştı, hatta bir tanede hediye etmişti, zahirdedüzgün bir insandı, gaybı yalnız Allah C.C. bilir.
 • GÜNGÜN10 ay önce
  Ermenilerle kavga ettirdiler OSMANLIyı dağıttılar, kürtlerle kavga ettiriyorlar TÜRKİYEyi dağıtmak isteyenler. DEVLETANA OLURSA türk ermeni arap kürt çerkez vs vs hepsi kardeş olacaktır. ADALET İNANÇ HÜRRİYETİ ve REFAH bunu sağlar. Allah affetsin.
 • Abdulcabbar Abdulcabbar 10 ay önce
  Bu Ermeni kardeşimize allah Gani Gani rahmet etsin. Böyle ermeni kardeşlerimizi vatanmillet ve İslamdüşmanımilyonlarca Türk'e tercih ederiz
 • Sabri GÜÇSabri GÜÇ10 ay önce
  Bizzat tanışmışlığım var ve Atatürk 'ü anlatan kitabı var. Yanlış hatırlamıyorsam 2002 yılıydı. Istanbul'da bir okulda idareci iken istanbul Valiliğinden gelen bir yazı ile Dabağyan'ın evine gittim. Yeşilköy'de ikamet ediyordu. Hıristiyan olduğu evin her halinden belliydi. Yaşlıydı ve biraz kiloları vardı. Çok samimi karşıladılar. Dünyalar tatlısı pamuk nine gibi eşi vardı. Çay ikram ettiler.Evleri bir apartman dairesinin giriş katı idi ve oldukça savunmasızlardı.O dönemler milliyetçiliğin tavan yaptığı dönemlerdi ve gün geçmiyordu ki sokaklarda Hrant Dink karşıtlığı ve değişik sosyal sebeplerden gösteriler eksik olmuyordu.Hattâ kendilerine neden bir güvenlik önlemlerinin olmadığını sorduğumda ''bizi Allah korur başka da devlete yük olmaya gerek yok'' demişlerdi.Çünkü; sohbetimiz esnasında değişik ermeni cemaatlerinden çok tehdit aldıklarını söylemişlerdi..Ayrılırken ellerini öperek ayrıldım..Çok etkilenmiştim ama bir o kadar da kafamı kemiren sorular kalmıştı, ta ki bu haberi okuyana kadar..Kendikeri hıristiyan olmalarına rağmen vatanına bağlı milliyetçi duruşları ve valilik böyle bir emirle okula kitaplarında adırma bulundurma yazısı gizli ibaresiyle göndermesi.(?)..Ama bu yazınız ile taşlar yerine oturdu..Toprağı bol olsun..
 • TeraziTerazi10 ay önce
  Görünürde iyi olanları çok gördü millet. Sonra altından neler çıktı neler
 • bozerenbozeren10 ay önce
  levon amca değerli bir insandı. televizyondaki tartışmalarından çok istifade ettim. umarım tevhidi bir yol üzere vefat etmiştir. toprağı bol olsun. saygılarımı ve taziyelerimi sunarım.
 • uykucuuykucu10 ay önce
  Allah (c.c) rahmet eylesin.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018