MHP’li belediyeden savcı katiline anıt

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 24. Uluslararası Adana Film Festivali 25 Eylül-1 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

14 Eylül 2017 Perşembe 07:39
MHP’li belediyeden savcı katiline anıt

OSMAN YİĞİT / ANKARA Festivalin tanıtım görsellerinde, devletin savcısını öldürüp firar ettiği Avrupa’da ölen kanun kaçağı sözde sanatçı Yılmaz Güney’in fotoğraflarının yer alması dikkat çekti.

FATİH AKIN DA ORADA!

Festivalde gösterilecek filmler arasında, daha önce sözde Ermeni ‘Soykırımı’ tezlerini savunan ‘Kesik/The Cut’ filmiyle büyük tepki çeken Fatih Akın’ın ‘In The Fade’ isimli filminin de yer alacağının açıklanması, ‘bu kadarı da fazla’ yorumlarına sebep oldu. Halihazırda YPG’li teröristlerin yüceltildiği bir film çalışması da yürüten Fatih Akın, böylece ilk kez MHP’li bir belediye tarafından bir programa dahil edilmiş oldu.

Konuya ilişkin görüşlerine başvurmak istediğimiz Adana Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise susmayı tercih ettiler. Festival koordinatörü olduğu söylenen belediye çalışanı bayan, önce sorularımıza cevap verebileceğini söyledi. Soruları duyduktan sonra ise, “Bu konuda açıklama yapma yetkim yok” diyerek susmayı tercih etti. Soruların Daire Başkanına aktarılıp bize dönüş yapılacağı söylenmesine rağmen, belediyeden herhangi bir dönüş de yapılmadı. 

YILMAZ GÜNEY HER YERDE

Festival kapsamında, 27 Eylül 2017 Çarşamba günü Sheraton Otel’den hareket edecek olan kortej, Adana Büyükşehir Belediyesi önünde karşılanacak. Daha sonra Sinema ve Kültür Sanat Kasabası ziyaret edilecek. Burada da ‘Türk Sineması’na Ömür Verenler Farkındalık Anıtı’ adında bir anıt açılacağı, bu anıtta da savcı katili Yılmaz Güney’in ismine yer verileceği; Yılmaz Güney isminin, 29 Eylül Cuma günü de Atatürk Caddesi’nde açılışı yapılacak Yıldızlar Kaldırımı’na da yazılacağı öğrenildi.

Öte yandan; yetkililerden alınan bilgiye göre, Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından festivale destek kararının bu aşamada alınmadığı, Fon’un adının sponsorlar arasında yazılmış olmasının, organizasyon komitesinin işgüzarlığı olduğu öğrenildi.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 14 Eylül 2017 Perşembe 07:39

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü