MHP'li Akçay: Sezer'in yargılanması gerekirdi

MHP'li vekil Erkan Akçay, 'mevcut anayasada cumhurbaşkanına sorumluluk yüklenseydi, Ahmet Necdet Sezer'in yüce divanda yargılanması gerekirdi' dedi.

11 Mart 2017 Cumartesi 21:22
MHP'li Akçay: Sezer'in yargılanması gerekirdi

MHP Grup Başkanvekili ve ManisaMilletvekiliErkan Akçay, mevcut anayasada cumhurbaşkanına hiçbir sorumluluk yüklenmediğini savunarak, "Normalde cumhurbaşkanına sorumluluk yüklenseydi anayasa kitapçığını atarak kriz çıkaran Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yüce divanda yargılanması gerekirdi" dedi.

MHP Manisa İl Başkanlığı, 'Anayasa Referandumu ve Siyasi Gelişmeler' konulu toplantı düzenledi. Şehzadeler Bedesten Salonu'nda düzenlenen toplantıya MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, MHP MYK Üyesi Hüseyin Akgül ve İl Başkanı Erkan Öztürk de katıldı. Partililerin sığmadığı salona Soma Mevsimlik İşçileri Taşıyıcılar Derneği tarafından, üzerinde 'Bu ülke için yeminimiz var, vazgeçilmeyecektir. Devlet için evet. Millet için evet. Bayrak için evet. Vatan için evet' yazılı pankart asıldı.

"SEZER'İN YÜCE DİVANDA YARGILANMASI GEREKİRDİ"

MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, yaptığı konuşmada attığı anayasa kitapçığı ile 2001 krizine neden olduğunu belirttiği eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e yüklendi. Akçay, şunları söyledi:

"2001 krizi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Başbakan Ecevit'e anayasa kitapçığını fırlatmasıyla oldu. MHP'nin bugün hatası günahı var mı? Yok ama hükümet ortağısınız. Bu anayasa da cumhurbaşkanına hiçbir sorumluluk yüklenmiyordu. Anayasa darbecilere göre, Kenan Evren'e göre yapılan bir anayasa olduğu için geniş yetkileri vermiş. Hiçbir sorumluluk da vermemiş. Sorumsuz cumhurbaşkanı kitap da atsa sorun çıkar. Normalde cumhurbaşkanına sorumluluk yüklenseydi anayasa kitapçığını atarak kriz çıkaran Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yüce divanda yargılanması gerekirdi. Beyefendi bunları hesap etmeden şimdi 'Hayır diyeceğim' diyormuş. Ne dersen de ama sizin yaptığınızı unutmayacağız 'Evet' diyeceğiz." 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, muhalifleri eleştirerek "Ülküdaşlık yarı yolda birilerini bırakıp, bir başka siyasal kutup arama peşinde koşmak değildir. Düne kadar bizim çatımızın altındaydılar. Şimdi görüyoruz ki başka yerlere doğru pazar açmışlar. Oralara gidiyorlar. Hayırlı uğurlu olsun. Yolları açık olsun. Bizimle işleri yok. MHP Disiplin Kurulu onlarla gerekli işlemleri yaptı" dedi.

Haber Tarihi: 11 Mart 2017 Cumartesi 21:22

YORUM YAZ

 • Hasan AliHasan Ali1 yıl önce
  Alakasız olacak ama burnundaki sümük mü çözemedim :(
 • ÜmitÜmit1 yıl önce
  Bu nasıl bir kadeh amacı ne nerdeyse kafaları içine girecek pislikte sınır tanımamazlık bu. Sana hakkımı helal etmiyorum mason bozması bu ülkeye attıgım kazığı tarih unutmayacak ...
 • ismail ismail 1 yıl önce
  kimin c baskani idi anlamadim yazik bos gecen yillara. Unutmustum hatirlatmayin
 • CİHANGİRSELÇUKOSMANLICİHANGİRSELÇUKOSMANLI1 yıl önce
  SN.MHPM. VEKİLİ ERKANAKÇAY 'A TAMAMENKATILIYORUZ. A.N.SEZER GERÇEKTENSN. ERDOGAN'IBAŞBAKANLIKDÖNEMINDEÇALIŞTIRMAMAK ,ERDOĞAN HÜKÜMETİNİNÇALIŞMALARINIFRENLEMEKveSABOTEETMEKİÇINHER TÜRLÜFIRILDAGİ ÇEVİRDİĞİ KAMUOYUNCA BİLINEN BİRGERÇEKTİR.
 • oflu babaoflu baba1 yıl önce
  SEZERIN VE ACUZE KARISINININANDIKLARI ZEM ZEM SUYUISTE BUICTIKLERIDIR
 • cCccCc1 yıl önce
  İcip icip anayasa kitapcigi firlatmis sorumsuz
 • emirhan emiremirhan emir1 yıl önce
  SEZERI GIBI ADAMI YARGILAMA HABERINI YAPAN muhabir GIT GARDASIN SUNNI ARABISTANDA YASA 
 • SungurSungur1 yıl önce
  Sezermi; nursuz uğursuz ve na.Yav bu herifin hakkında yazmak bile müsriflik.
 • TürkTürk1 yıl önce
  Kâfire karşı intikam haktır. (2. Abdül Hamid han Hz.)
 • TürkTürk1 yıl önce
  kim, C.baskanligi kim.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018