MHP'den çok sert referandum açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, referandum sonuçları hakkında yürütülen kara propagandaya ilişkin açıklama yaptı.

MHP'den çok sert referandum açıklaması
Eklenme: 17 Nisan 2017, 14:44

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın " Seçmen, halkoylamasını ölüm kalım meselesi, Cumhuriyet'in mukadderatının oylaması gibi göstermek isteyenlere ders vermiştir. Milletimiz; kendi kaderini tayin noktasında iradenin, kendi tasarrufunda olduğunu, bekası ve Türkiye'nin geleceği söz konusu olduğu zaman duruma vaziyet ederek suyun akışını değiştirebileceğini açık bir surette göstermiştir. O bakımdan referandumu siyasi partilerin geçmişte aldıkları oylar açısından değerlendirmek ve buradan siyasi sonuçlar çıkarmaya çalışmak, vahim bir hatadır. Deyim yerindeyse tekeden süt sağmaktır" dedi.

Semih Yalçın, "Dün Anayasa değişikliğiyle ilgili yapılan halk oylaması, takdire şayan bir demokratik olgunluk atmosferinde gerçekleşmiş; milletimiz, bir tarihî sınavdan daha başarıyla çıkmıştır. Sandığa geden seçmenlerin yüzde 51,4'ü 'Evet.', yüzde 48,6'sı da 'Hayır.' oyu vermiş, böylece cumhurbaşkanlığı hükumet sistemini içeren Anayasa değişikliği milletimiz tarafından onaylanmıştır. 16 Nisan tarihli halk oylaması, Türkiye'nin geleceği açısından bir dönüm noktasıdır. Dün, yeni sistemin temelleri atılmıştır. Bundan böyle siyaset kurumu yeni bir istikamete yönelecek, yeni hükûmet sisteminin taşları birer birer yerine konacak, devlet binası daha güçlü kolonlar üzerine oturtulacaktır. Buna rağmen, iki aylık referandum süreci boyunca televizyonlara çıkan veya gazetelerdeki köşelerinde abuk sabuk 'tefsir-i şerifler' sıralayan bazı medya mensupları ve yazarlar, halk oylamasının akşamında da aynı basiretsiz ve isabetsiz görüşlerini tekrarlamışlardır. Kimi; sonuçların Türkiye'yi iki partili bir sisteme ve kutuplaşmaya götürdüğünü, kimi de MHP seçmeninin referandumda 'Evet.' oyu vermediğini ileri sürmüştür." dedi.

Semih Yalçın, "Halk oylaması sonuçlarından siyasi kutuplaşma mesajı okumak cinnettir. Gerek 'Evet.' gerekse 'Hayır.' oylarının bileşenlerini doğru tahlil etmek, iyi okumak icap eder. Türk seçmeni fevkalade ferasetli bir tutum sergileyerek oylarını dengelemiş ve referandumun bir milletvekili genel seçimi veya belediye seçimi olmadığı mesajını vermiştir. Türk seçmeni, dünkü halk oylamasında bir siyasi parti tercihinde bulunmamış, bir sistem tercihi ortaya koymuştur. Seçmen, halkoylamasını ölüm kalım meselesi, Cumhuriyet'in mukadderatının oylaması gibi göstermek isteyenlere ders vermiştir. Milletimiz; kendi kaderini tayin noktasında iradenin, kendi tasarrufunda olduğunu, bekası ve Türkiye'nin geleceği söz konusu olduğu zaman duruma vaziyet ederek suyun akışını değiştirebileceğini açık bir surette göstermiştir. O bakımdan referandumu siyasi partilerin geçmişte aldıkları oylar açısından değerlendirmek ve buradan siyasi sonuçlar çıkarmaya çalışmak, vahim bir hatadır. Deyim yerindeyse tekeden süt sağmaktır. Referandumda 'Evet.' onayı alan Anayasa değişikliği, herhangi bir siyasi partinin seçim programı değil, Türk milletine bağımsız, hür, emin ve müreffeh bir gelecek inşası için hazırlanmış bir hukuk metnidir. O halde önümüzde açılan bu yeni dönemde birlik ve bütünlük içinde ülkenin geleceğini inşa etmek gibi bir mecburiyetimiz vardır. Üstelik Anayasa değişikliği metni, mahdut bir zümre veya kliğin dayatması değil; bilakis TBMM'de vücut bulan demokratik bir uzlaşmanın, demokrasinin temel kıstaslarından biri olan çoğunluk iradesinin, tercihinin yansımasıdır. Nitekim dünkü oylamada da seçmen bu gerçeğin ışığında sandığa gitmiş ve bu hakikati dikkate alarak oy kullanmıştır. Halk oylamasında ortaya çıkan oy oranları, hem Anayasa değişikliği mutabakatının mimarlarına hem da buna karşı çıkan çevrelere sıcak, özenli, dengeli ve dikkatli bir demokrasi mesajı mahiyetindedir." dedi.

Semih Yalçın, "MHP, bu çerçevede seçmenin mesajını almıştır; öteden beri millî birlik ve beraberliğin korunması yolunda sadık kaldığı mutabakata riayeti titizlikle sürdürecektir. Elbette referandum neticesinden her siyasi partinin çıkaracağı dersler vardır. Ancak halk oylaması sonuçlarını seçmen yöneliminden çok, yeni yönetim modeline verilen primin dozu, kredinin sınırı açısından değerlendirmek isabetli olacaktır. Referandum neticesini kendi dinamikleri çerçevesinde değerlendirmek lazımdır. Sonuçta 'Evet.' Kazanmıştır ama bu, 'Hayır.' diyenlerin kaybettiği anlamına gelmez. Çünkü halk oylamasının ortaya çıkardığı aritmetik; demokratik haklarını kullanan hiçbir kesimin, demokrasimizin ve Cumhuriyet rejiminin aleyhinde işlemeyecektir. Ayrıca referandumda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli oylanmamış, bununla birlikte onların mutabakatı neticesinde ortaya çıkan bir hukuk manzumesi tasdik edilmiştir. Hâl böyleyken dün televizyonlara çıkarak referandum sonuçlarını yorumlayanların çoğu, yine malum ön yargılarını ortaya dökerek MHP'ye çullanmaya yeltenmiştir. Seçmenin temayülünü kendilerinden menkul kerametlerle partilere tasnif ve taksim ederek her zamanki isabetsizlikler yumağına dolanan bu yorumcular; MHP'nin çabalarını sıfırlamaya çalışırken duygularıyla gerçekleri, halk oylamasının dinamikleriyle genel seçim dinamiklerini birbirine karıştırmışlardır. Çoğu MHP muarızı olan malum yorumcular, sonuçlar açıklanmaya başladığı andan itibaren 'Evet.' öle elde edilen başarıyı ve milletin demokratik eğilimini gölgelemek için sıraya girmişlerdir."dedi.

MHP'Yİ GÖRMEZDEN GELENLERE HATIRLATMA

Semih Yalçın, "MHP'nin rolünü görmezden gelmek üzere sıraya giren bu yorumculara hatırlatmak isteriz: Referandum, asla bir genel seçim değildir. Referandumun yani halk oylamasının kendine özgü dinamikleri ve bileşenleri vardır. Halk oylaması sonuçlarını genel seçimlerle mukayese ederek yapılacak analizler, çok ciddi yanlışlara götürür. Bu analizlerin, siyasi ön yargılar ve düşmanlıklarla birleştirilmesiyse vahim hata olur. Türkiye'ye hiçbir bir yararı bulunmayan ve MHP'ye de hiçbir zarar vermesi mümkün olmayan; objektiflik, gerçeklik ve bilimsellikten uzak tefsir ve değerlendirmeler, milletimizin tercihine de haksızlık etmek ve onu küçümsemektir. Bazı köşe yazarı ve gazeteciler dün akşam, MHP'nin hiç “Evet.ö oyu vermediğini bile öne sürecek kadar akıldan, sağduyudan, insaf ve izandan uzaklaşmışlardır. Bunlar, genellikle referandum sürecinde de öncesinde de işi gücü bırakıp MHP aleyhtarlığına soyunan bilindik tiplerdir. Bunların gözlerinde ve gönüllerinde siyasi tavukkarası vardır. Çaresi de ömür boyu günaşırı “MHP vitaminiö almaktır.Malum MHP aleyhtarı yorumcular, ellerine MHP düşmanlığı hastalığından başka bir şey geçmediği hâlde bunu garip bir tiryakilikle âdeta bir geçim ve şöhret kapısı hâline getirmişlerdir. Hatta bazıları polemik için en uygun unsur olarak gördüklerinden, 'politik kıtlık vukuunda daima un gibi besleyici çözümler üreten MHP değirmeni"ne Don Kişot gibi saldırmaya devam etmektedir. Halk oylamasından birkaç gün önce yaptığımız bir açıklamada, Anayasa değişikliğinin hayata geçmesi için MHP'nin verdiği emeği görmezden gelenlerle muhtemel referandum sonuçlarından MHP aleyhine yatırım yaparak kâr ve çıkar elde etmeye çalışan siyaset simsarları bulunduğundan söz edilmiştir. İşte aynı simsarlar, dün akşam televizyonlarda boy göstererek MHP'nin emeğinin, fedakârlık ve çabalarının yok sayılmasıyla kazanacaklarını sandıkları kârdan hisse kapmak için yarış içine girmişlerdir. Söz konusu güruh, sanki ortada MHP açısından bir mağlubiyet varmış gibi, referandumun kaybedeni olarak partimizi göstermeye çalışmıştır." dedi.

MHP'Lİ SEÇMEN MEYDANLARI DOLDURDU

Semih Yalçın, "MHP'li seçmenin 9 ayrı mitingde meydanları coşkuyla doldurup sandığa güle oynaya giderek beyan ettiği irade, görmezden gelinmiştir. Dün akşam bazı yorumcularda sağduyulu kamuoyu tarafından tespit edilen gözü dönmüşlük ve akıl tutulmasının sebebi; geleneksel MHP düşmanlığından ve partimizin referandum sürecinde oynadığı dominant role duyulan hasetten başka bir şey değildir. Bu çok büyük(!) yorumcular unutmamalıdır ki halk oylamasının amacı, en az yüzde 50+1'le halkın teveccühünü kazanmaktır. Dünkü referandumun neticesi, demokratiktir ve üstelik meşrudur. Milletimizin yüzde 51,4 oranda oyla Anayasa değişikliğine onay vermesiyle sadet hâsıl olmuş, MHP ve Ak Parti'nin yürüttüğü 'Evet.' kampanyaları hedefine ulaşmıştır. Bunun neresi başarısızlıktır? Evet, bir başarısızlık söz konusudur ama bu ne MHP'nin ne Ak Parti'nindir. 16 Nisan referandumunda başarısız olan ve kaybeden, yanlış hisselere yatırım yapmayı sürdüren siyaset simsarları olmuştur. Kaybettikleri için de dün ekranları umutsuzca kirletmişler, MHP'nin başarısını gölgelemek için amaçsızca çırpınmışlardır. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin ve MHP'nin 11 Ekim'den bu yana ortaya koyduğu tutarlı duruşu hazmedemedikleri için çektikleri politika kabızlığı, yüzlerine ve sözlerine yansımıştır. Aslolan Milliyetçi Hareket Partisinin 11 Ekim 2016 tarihinde başlatmış olduğu sürecin adım adım gerçekleşmesi ve milletten onay alarak yeni bir dönemin başlamış olmasıdır. Bu bir başarıdır ve görülmesi gerekir." dedi.

 
Haber Tarihi: 17 Nisan 2017, 14:44
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

müslüman Anadolu insanı

Hep devlet bahçeli nin reis i tuzağa mı çekiyor diye düşündüm ? burdaki görünen devlet bahçeli arkadaki ler kemalist/feto rejimi tuzak mı kurmaya çalışıyor diye hep düşündüm .en iyi bilen/mutlak hüküm sahibi ALLAH aziz ve celle dir.

Cevapla

mehmet

80 öncesinde chp liler kaç ülkücü yu katletti sonra kemalist rejim tırpan gibi biçti bunları.ben rahmetli muhsin yaziciogluna kemalistlerin cezaevinde ne işkenceler yaptığını bilirim.8 yıl mahpus yattı sonra suçun yokmuş deyip saliverdiler.kemalist /komünistler ile ülkücüler bu kadar mücadele etti şimdi ise tayyip düşmanlıkları gözlerini kör etmiş.aklım vallahi tallahi billahi almıyor.yetmedi yahu pkk hayır diyor bunlar da hayır diyor.mhp de evet diyen var elbette .mhp de parti teşkilat doktirin hassasiyeti vardır.

Cevapla

alper

Bahceli, hukumetin pkk ile kararli mucadelesini gorunce hukumeti destekleimis ve ''biz erdogan in hukumetin yaninda degilde onca ulkucunun katillerinin ve boluculerin yaninda mi yer alacagiz, , demisti.peki guya ulkucuyum gecinenler ,kimlerin yaninda yer aldi

Cevapla

Yusuf can

Ülkücü diyenler türkü barlarda kadehlere meze olmaya devam edin,sonrada Anıtkabir gidin biraz orada ağlayın daha sonrada evinize gidip yer ve gök tanrısına yalvarin zavallilar

Cevapla

vatandaş

Anlamadığım mesele, neden millet ahmak yerine konup, gerçekler gizlenmeye çalışıyor. MHP hayır dedi, sırf bahçeli'ye inati. Sonuç ortada. Bahçeli'nin yerine kuru bir çöp dikseler, bende hemen MHP li olurum.

Cevapla

Cem Atilkan

Tandigim MHP' liler maalesef Hayir oyu kullandilar. Liderlerini yalniz biraktilar. FETO, PKK Aksener AB vb gibilerin pesine dustuler. Sadece Turk' lere Hollanda da yapilanlar icin bile evet demeleri gerekti bu sozde Turkculerin.

Cevapla

ARiF

burada yapilan yorumlara bakiyorum da hayirci lar pkk dan yana olan milliyetciyim diyen zavallilar siz safinizi pkk ve turkiye dusmanlari ile isbirligi yaparak sectiniz...devlet bahceli beyde turkiye cumhuriyeti cumhurbaskanini ve devletinin safinda yer aldi utanmadan burada bahceli ye taban hayir dedi diyor hayirci kolpa mhp liler sizde utanma olsa liderinizi satmaz ulkenizi satmaz ocalan safinda yer almaz bir matah zannedip kendinizi aksener feto iti agziyla burada bahceliyi elestirmezdiniz...hayirci kolpa mhp liler kurun yeni bir parti bakalim cigeriniz kac gram millet nezdinde........bu aksener ve avenesi guruh gene ne hoplayip ziplayip debeleniyo gene neyin pesinde bu ajan guruh

Cevapla

Kız Lâci

MHP değil de Bahçeli dik durdu. MHP bundan sonra artık lay lay lom partisi, bir işe karı el atarsa ahan da böyle olur şekerim! Tansucu DYP' li Meral..

Cevapla

Sozdemir

Ülkücüler ne kadar alçalsa sizin kadar alcalamazlar. FETO ya devletin kurumlarını peşkeş çeken biz değiliz PKK ya doğu ve güneydoğu yu teslim edip harabeye çeviren biz değiliz. Barzani den sus payı olarak petrol alıp Türkmenleri ezmesine seyirci kalan biz değiliz. Sizin en yüksek makaminiz ülkücülerin ayağının altında ki makam olur ancak.

Cevapla

Sozdemir

Ülkücüler ne kadar alçalsa sizin kadar alcalamazlar. FETO ya devletin kurumlarını peşkeş çeken biz değiliz PKK ya doğu ve güneydoğu yu teslim edip harabeye çeviren biz değiliz. Barzani den sus payı olarak petrol alıp Türkmenleri ezmesine seyirci kalan biz değiliz. Sizin en yüksek makaminiz ülkücülerin ayağının altında ki makam olur ancak.

Cevapla

yavuz selim

Bahcelinin bu tavri aslinda bir tuzak miydi? yani alenen 7 Haziranda ki "60% lik bloka" dahil olamadigindan, Referandumda dahil olup Hayir cikmasiyla Hükumeti Erken Secime zorlamak ve Cumhurbaskaninin Halk taarafindan secilmesini, Tayyip Erdogani vs. sorgulamak miydi asil amac? Secmenin Tavrina bakilirsa böyle..

Cevapla

Hasan

M.H.P. nin ve idarecilerinin tekrar göstermiş oldukları vatan perver ve örnek sadakat leri takdire şayandır. Dolayısı ile hiçbir tefarruata girmeden bu yorum aracılığı ile kendilerini şahsım canu gönülden tebrik ediyor muhabbetle selamlıyorum.küskün kardeşlerimizinde bir an evvel ülkücülüğe yakışır feragat ve ayrışmalardan vaz geçmelerini arzu ediyor onlarında bu davanın erleri olması dilek ve temennilerimle selamlıyorum.

Cevapla

cuma

mhp bitmiştir.refaranduma katkısı nerdeyse yok

Cevapla

Hikmet

Hırsız CHP nin aldığı %48 oy şaibeli bence hırsızlık yapan CHP hdp Saadet PKK fetö hırsızlar Ben hakkımı helal etmiyorum Allah soracak sizden elbette Asıl sonuçlar %62 Evet %38 Hayır çıkmalıydı.

Cevapla

Yusuf Sezer

MHP dik durdu.Ama kendisine ülkücü diyenler sallandı durdu.Maalesefki PKK ile aynı safta yer alacak kadar alçalanlar var.

Cevapla

ASI

Bazi Milliyetciyim diyenler CHPKK dan dahada vatan haini cikti yaziklar olsun sizin Milliyetciliginize Bahceli gibi bir lideri buldunuzda bulaniyorsunuz

Cevapla

MHP istanbul

Semih yalçın ve bahçeli taban size gereken cevabı verdi yüzde 65hayir.yazıklar olsun size.

Cevapla

Bozkurt

kendimi ülkücü, milliyetçi bilen, şimdiye kadar hiçbir oyumu başka yere atmayan ben, MHP genel merkezine çöküp ayrılmayanlar ne karar alırsa tam tersini yapacağıma ant içerim. Referandumda MHP evet i desteklemeseydi tabii ki evet verecektik, bu bizim hayalimizdi ama genel merkeze inat vermedi çoğu insan

Cevapla

Kml

Benim etrafımdaki 25 mhp liden biri evet diğerleri hayır dedi ...yani 51,4 un 0,4 ü mhp liden...

Cevapla

Hakan öztürk

Ne diyon sen yaw cevremde bi tane mhli yok evet diyen hepsi hayırcı !! Mhli sizi takmadı bu kadar basit

Cevapla

mhp li murat

meydanları dolduranlar ülkücüler değildi,akepelilerdi.kimi kandırıyorsunuz.ülkücüler kendilerini "bunlar kanla beslenen eli kanlı vampirlerdir"şeklinde tanımlayanları unutmadı unutmayacak.ülkücü camia o kadar ahmak değil.bizler EVET oyu vermedik bu durumda bahçeliyi liderimiz olarak görmedik,zerre kadar anlayışı olan istifa etmelidir.

Cevapla

Arif

MHP'den yarıdan fazlası EVET dedi bence, Devlet bahçeli bu başarının büyük bir parçasıdır.

Cevapla

KUL

Sonuna kadar haklılar.Evet kampanyasına onlar da çok emek verdiler.MHP destek vermeseydi iş çok vahimdi.Şimdi iş bittikten sonra bazı kişilerin bu başarıyı sadece AKP nin başarısı gibi göstermeye çalışmaları büyük hâtâ.Hiçbir partinin seçmeni daima sabit değil, değişkendir.O yüzden geçmişteli aldığı oy oranları üzerinden yorum yapmak yersiz.

Cevapla

kemal

Sayın Devlet Bey partililerin çoğu döneklik yapsada biz her zaman yanındayız...

Cevapla

Murat Taşcı

Her ne ise. MHP ile AK parti'nin temel hassasiyetleri benzerdir. Bu iki parti, sistemi değiştirmeyi başarmıştır. Beraberlik devam etmelidir. AK Parti, MHP lilerin hassasiyetini dikkate almalı ve MHP seçmeninin teveccühünü kazanmalıdır. MHP, AK Parti'nin, zor anlarda sığınabileceği tabii bir kaledir. Ayrıca, kilit taşı konumundaki MHP nin, Paralel yapının eline geçmesi, MHP kadar, AK Parti'nin de devamlı göz önünde tutması ve engellemesi gereken bir husustur. AK Parti, MHP yi, Paralel yapıya çaldırır ise, CHP 2019 seçimlerinde iktidar olur.

Cevapla

KOCA YUSUF

KİMSE SALAK SALAK KONUŞMASIN, MHP OLMASA REFERANDUM MU OLABİLECEKTİ?

Cevapla

Şanlıurfa

MHP yi suçlamak hiçde ahlaki değil. Ak Partili olarak fotoğrafa iyi bakmak lazım. Mesala Urfa Sn.Cumhurbaşkanımızı sevdiği için sandığa gözü kapalı gitti. Gerisi teferruat dedi.

Cevapla

Hasan Ali

MHP'nin tabanında yaşadığı problemleri zaten herkes biliyordu.Çok yüksek oranda evet beklemek zaten hata olurdu.Oldu da.Hayır veren ama sırf tepki çekmemek,linç edilmemek için sesini çıkarmayan AKP'lilerin olduğunu düşünüyorum.Bu referandumda mhpnin oyu taş çatlasın %5'tir.Geriye kalır F.Akp İçini temizlemek zorunda..

Cevapla

mehmet

biriniz de çıkıp evet için miting yaptı mı ? muharrem ince kaç memleket gezdi be

Cevapla

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?