MHP’de 4 isim ihraç edildi

MHP Merkez Disiplin Kurulu, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ve parti üyesi Sinan Oğan'ın partiden ihraç edilmesine karar verdi.

10 Mart 2017 Cuma 12:03
MHP’de 4 isim ihraç edildi

Merkez Disiplin Kurulu, halen milletvekilliği yapan Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan, İsmail Ok ve mahkemeye kararıyla geri dönen Eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan hakkındaki ihraç kararını, "birliği bozduklar", "partinin gelişmesini engelledikler" ve "başkalarını parti faaliyetlerine karşı ikna ve teşvik ettiler" gerekçelerine dayandırdı. Bu isimler DP ve BBP gibi partileri Genel Merkez'in bilgisi dışında ziyaret edip, referandum sürecinde "hayır" oyu kullanılması kampanyası yürütüyorlardı. İhraç kararıya MHP'nin TBMM'de 39 olan milletvekili sandalye sayısı 36'ya düştü. Daha önce de Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ihraç edilmişti.

İşte suçlamalar

Bahçeli, sözkonusu 4 isme dönük disiplin talimatını Şubat ayında Konya'da gerçekleştirilen MHP kampında vermişti. Okutan, Halaçoğlu ve Oğan’ın Genel Merkez'in bilgisi dışında Demokrat Parti ve BBP’ye ziyarette bulunmaları Bahçeli'yi kızdırmış ve referandumda MHP'nin "evet" kampanyasına karşı "hayır" cephesinde yer almaları bardağı taşıran son damla olmuştu. MDK'nin dünkü toplantısında alınan ihraç kararı; "Partinin birlik ve beraberliğini ciddi şekilde bozma", "Genel Başkan, Genel Sekreter ve bunlardan sonra hiyerarşide bulunan görevlilere ve parti organlarına karşı ağır disiplinsizlik", "Parti ve yöneticilerinin manevi şahsiyetlerini renci etme", "parti faaliyetlerini aksatma", "partinin gelişmesini engelleme" ve "başkalarını parti faaliyetlerine karşı ikna ve teşvik etme", "üyelik ve delege olmaktan kaynaklanan haklarını kötüye kullanarak partiye kasten zarar verme" gerekçelerine dayandırıldı.

Oy birliği ile

MDK Başkanı Halil Öztürk konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "MHP Tüzüğü’nün 11., 79. ve 81. maddeleri uyarınca tedbirli olarak kesin çıkarma cezası ile cezalandırılması istemiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş bulunan Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ve Sinan Ogan hakkında düzenlenen disiplin soruşturması dosyası münderecatı Merkez Disiplin Kurulu’nca müzakere edilmiş, müzakereler sonucunda yapılan gizli oylama ile MHP Balıkesir Teşkilatı üyesi Balıkesir Milletvekili İsmail Ok’un, Ankara İli Çankaya İlçe Teşkilatı üyesi Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu'nun, Ankara İli Keçiören İlçe Teşkilatı üyesi Isparta Milletvekili Nuri Okutan’ın ve Iğdır İli Merkez İlçe Teşkilatı üyesi Sinan Ogan'ın, her biri için ayrı ayrı olmak üzere, MHP Tüzüğü’nün 78/4. maddesi (e) ve (h) hükümleri uyarınca Parti üyeliğinden 'kesin çıkarma' cezası ile cezalandırılmasına, 10.03.2017 tarihinde katılanların oy birliği ile karar verilmiştir" dedi.

Milletvekili sayısı 36'ya düştü

1 Kasım 2016'daki seçimde 40 milletvekili ile TBMM'de temsil edilen MHP'nin sandalye sayısı sözkonusu ihraç kararıyla 36'ya düşmüş oldu. Daha önce de Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ihraç edilmişti.

 

Haber Tarihi: 10 Mart 2017 Cuma 12:03

YORUM YAZ

 • AlperenAlperen1 yıl önce
  Devlet Bahçeli tüm FETÖ'cüleri tek tek temizledi. Helal olsun. Sıra AK Parti'de.
 • kemal inoğlukemal inoğlu1 yıl önce
  Bahçeli ellerin dert görmesin. Kanser olan parmağı kesip atacaksın. Ak partiden de gidecek çook isim var vakti gelince...
 • Haydi Cevap VerinHaydi Cevap Verin1 yıl önce
  Hainlerin partide işi yok. Meral akşener 15 temmuzdan evvel ne diyordu : Başbakan olacağım başkakan yurtta sulh cihanda sulh diyordu. Darbe başarısız olunca 16 temmuz sabahı Akşenerin koruması kapının önünde hangi evrakları imha etti acaba ? Mhp'den ve Chp'den hangi isimler Cia ajanlarıyla odada toplanıp görüştü acaba ? Akp'deki kriptolar kim. Hepsi çıksın ortaya. ALLAH dinimizi,devletimizi,vatanımızı,milletimizi ve bu değerler için çalışanlarımızı korusun kollasın İNŞAALLAH
 • HasanHasan1 yıl önce
  Aferin Bahçeli ha gayret az kaldı partiyi bitirmek parçalamak için elinden geleni ardına koma.
 • Ülkücüler. Ülkücüler. 1 yıl önce
  Cok umrumuzdaydi zaten. Bizler Ülkücüler arkadaslarimizin arkasindayiz. Ve Hayir verecegiz ve yalakacilari derslerini verecegiz. Hayirdan sonra Bakin Mhp de neler olacak Göreceksiniz Bahceli kuyrugunu  alacak inine cekilecek. Hayirli olsun beyler.
 • kerem kutlaykerem kutlay1 yıl önce
  Bizde sayin bahçeliyi ihraç edeceğiz hayir 17nisanda hayir diyerek az kaldi
 • MhpMhp1 yıl önce
  Referandum dan Hayir cikacak ve Bahceli ihrac edilecek. Meral abla gelecek Mhp 28 oy alacak. Hhhh. Yandiniz beyler yandiniz. Hayirlar cig gibi büyüyor.
 • FetosevmezFetosevmez1 yıl önce
  Haydi bakalım hep beraber bir parti kurun düşünüzü ispat edin işte size fırsat öyle hazır partiye çökmeye çalışmaya benzemez bu dâvâ ancak çilesini çekenlerindir. Huu fetooo nerelerdesin haydi cinlerini al daburaya gel bak bu partiyiyiyemedinsana söylemiştim bozkurtlar çetin cevizdir senin gibi morukların onu kırmaya güçlü yetmez diye.Son kalende yıkıldı fetoo kıtmir kolyelerinle büyücü taşların nerede. Aklın hâlâ o tuvalette mi kaldı yoksa türü belirsiz yaratık.Ölüm var feto ölüm ve cehennemve mutlaka seni alacak. Bu milletin yakasından düş hangi lağımı seçersen git orada zıbar ve öl.
 • Basbug Basbug 1 yıl önce
  Beyler Ne yaparsaniz yapin. Ülkücüler Hayir verecektir. Mecburdurlar. Ülkücüler Hayir demiyecekte kim diyecek. Tam zamani. Hayir ver. Turkiyemizin önúnú Ac. Bahceliden kurtul ve Tarikatlara yol verme. ATAMIZIN yolunda yürümeye Devam. Basbugumuzun yolunda yürü. Hayir.
 • TuranTuran1 yıl önce
  Dördündehak etti ihraçedilmeyimeralle5 maskelibeşlerin maskesi düştü.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018