Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Almanya ve Rakka açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı Gabriel ile görüşmesi sonrası açıklama yaptı. Almanya'nın kararının hukuki oladığını söyledi.

09 Mart 2017 Perşembe 13:32
Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Almanya ve Rakka açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı Gabriel ile görüşmesi sonrası açıklama yaptı. Rakka konusuna değinen Çavuşoğlu; "Suriye konusunda türkiye işin merkezinde olmuştur. Bu süreci Rusya'yla gerçekleştirdik. Biz körfez ülkelerini de temsil eden bir ülke olduk. Biz batıyı dışlamadık. BM'nin Astana'ya katılmasını biz sağladık. BMGK kararları çerçevesinde Astana'nın devam etmesini ve Cenevre'nin de devam etmesini biz istedik. Bu kapsayıcı tavrımızı herkes gördü. İkili üçlü toplantılar yapıyoruz. ABD'yi de işin içinde tuttuk." dedi.

Antalya'daki Genelkurmay Başkanları görüşmesi

Çavuşoğlu, "Görüşmenin Antalya'da olması sembolik ve anlamlı. Ortak düşünce varken dikkatli adımlar atmak gerekiyor.
Anlık bilgi paylaşımı şarttır. Antalaya'da Rakka gündeme geldi. ABD'nin kafası karışık. Net bir sonuç alınmadı.
Tüm ikili görüşmelerde ABD'li muhataplarımıza Rakka düşüncemizi ilettik. Genelkurmay başkanları gibi 3 liderin görüşmesi de mümkün. Türkiye ile ABD arasındaki bir mesele bu Türkiye-Rusya arasındaki mesele değil" ifadelerini kullandı.

İlk planda ABD'nin SDG'yi istediğini söyleyen Çavuşoğlu," Biz YPG'ye karşı olduğumuzu söyledik.
Münbiç operasyonu biter bitmez YPG Münbiç'i terkedecekti. ABD Münbiç konusunda sözünde durmadı yada duramadı. Bizim için önemli unsur YPG'nin bölgeden temizlenmesi. Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve ulusal birliğini destekliyoruz. Biz de kalıcı değiliz, amaç güvenli bölge ve terör tehdidi bunu söyledik.Yarın değişik gruplar arasında bir çatışma da muhtemel. YPG DAEŞ'i kalkan olarak kullanıyor. Biz o hayallere rüyalara fırsat vermeyeceğimizi başından beri söyledik. YPG'nin kanton hayallerine izin vermeyeceğiz" dedi.

Almanya'yı uyardı: Karışmayın

Çavuşoğlu, "Görüşmeler dostane ortamda geçti. İyi ve zor bir görüşme oldu. Samimi ortamda tüm konuları konuştuk. Yasağın demokratik hukuki olmadığını söyledik. Alman istihbaratı ve polisi engelleri yerel yönetimler değil. Lisans iptali ve sudan bahanelerle iş yerinin ruhsatını iptal ediyor. Demirtaş da konuştu o salonda o salon 20 yıldır öyle.Siz hayır tarafını tutuyorsunuz. Bunu biliyoruz, gördük. Biz sizin iç siyasetine karışmıyoruz siz de karışmayın." dedi.

NSU davasındaki son gelişmeleri anlattıklarını da belirten Çavuşoğlu, "Almanya'da ve Türkiye'de Alman dostumuz ifadesi tepki alıyor. Türk toplumu sizden kopuyor. Alman ve Türk bayrakları yanyanaydı. Şimdi öyle bir şey yok. Bunun sorumlusu sizsiniz.
Ekonomi ile Bizi tehdit etmeyin. Türkiye batar söylemleriyle dolduruşlara gelmeyin. Bizim hiç düşmanca tavrımız olmadı ama sizin var. Nazi döneminden sonra bugüne kadar böyle bir uygulama görüşmedi. Bunun bugünün Almanya'sı bize Nazi dönemi Almanya'sını hatırlatıyor. Avrupa'daki genel durum bize ikinci dünya savaşı öncesini hatırlatıyor" ifadelerini kullandı.

Hollanda mesajı


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Hollanda'daki etkinlik için mevkidaşıyla görüşeceklerini belirterek, "Rica ederse seçim sonrası gel diye, adam gibi rica ederse, seçim sonrası cuma ya da cumartesi gidebiliriz. 'Her şart bizim için zor derse' bu cumartesi giderim."

Haber Tarihi: 09 Mart 2017 Perşembe 13:32

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü