Metroda başkent lider, İzmir atakta

İstanbul’da 2020 yılına kadar 10 milyar Euroluk (12 milyar dolar)yatırım yapılması hedeflenen raylı sistemin önemi son kar yağışında kendini bir kez gösterdi.

Ulaşımı felç eden yağışlı günlerde İstanbulluların imdadına ulaşan Marmaray ve metrobüs ve diğer toplu ulaşım hizmetleri  sorunun bir nebzede olsa aşılmasına katkı sağladı. İstanbul’un yatırım bütçesinin yüzde 55-60’nı ulaşım yatırımlarına harcayan Büyükşehir Belediyesi, Kadir Topbaş’ın üçüncü ve son döneminde ‘her yerde metro, her yere metro’ sloganıyla çalışma takvimini adım adım uygularken Ankara ve İzmir’de de raylı sistem yatırımları hız kesmiyor.

Ankara’da 50 Semte Metro

Ankara'da yıllar önce başlayan metro yatırımları hız kesmiyor. Şehrin birçok noktasına hızlı bir şekilde ulaşım sağlanması için 1996’da başlatılan çalışmalarda büyük yol katedildi. 4 ana metro hattının bulunduğu başkentte istasyon sayısı projelendirilenlerle birlikte neredeyse 50 noktaya ulaşacak.

-Ankaray ile Emek, Bahçelievler, Beşevler, Tandoğan, Maltepe, Demirtepe, Kızılay, Kolej, Kurtuluş ve Dikimevine ulaşılıyor.

-Ankara'nın ikinci metro hattı olan M1, Kızılay ve Batıkent arasında sefer yapılıyor. Kızılay, Sıhhıye, Ulus, Atatürk Kültür Merkezi, Akköprü, İvedik, Yenimahalle, Demetevler, Hastane, Macunköy, OSTİM ve Batıkent istasyonlarının çevresindeki konut ve işyerlerinin değeri ise hattın hizmete girdiği 1997’den bugüne en az 10 kat arttı.

-2014’te hizmete açılan 16.5 kilometrelik Ankara Metrosu 2, Kızılay-Koru istasyonları arasında sefer yapıyor. Kızılay, Necatibey, Milli Kütüphane, Söğütözü, MTA, ODTÜ, Bilkent, Köy Hizmetleri, Beytepe, Ümitköy, Çayyolu ve Koru istasyonlarının yer aldığı metro güzergâhındaki gayrimenkuller diğer semtlere göre daha hızlı değer kazandı.

-Yine 2014’te devreye giren 15.3 kilometrelik M3 hattı Batıkent, Batı Merkez, MESA, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 5, Devlet Mah., Harikalar Diyarı, Fatih, OSB-Törekent istasyonlarından oluşuyor.
-Son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yeni metro hattının yapımını üstlenmesinin ardından Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Kızılay arasında hizmet verecek hat için müjdeli haber geldi. Bakan Lütfi Elvan’ın yaptığı açıklamaya göre tümüyle yer altında olacak şekilde projelendirilen üç istasyonlu hat, Atatürk Kültür Merkezi - Gar - Kızılay istasyonlarından oluşuyor.

İzmir’in Son Gözdesi Narlıdere

İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu yılın ilk günlerinde Üçkuyular-Narlıdere Metro Hattı için ihaleye çıkma kararı aldı. Üçkuyular Narlıdere metro hattı, Balçova –Çağdaş -Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi -Güzel Sanatlar Fakültesi ve Narlıdere duraklarından oluşacak.  Projenin ikinci aşamasında hat Narlıdere İstihkâm Alayına kadar uzanacak. Bu güzergâhta da 5 adet yer altı istasyonu inşa edilecek.

Narlıdere, Güzelbahçe ve Urla aksındaki yeni projeler yatırımcının yüzünü güldürüyor. Bornova İlçesinin, çevre yolu bağlantılarına yakınlığı, hafif raylı metro aksı ile iki büyük üniversitenin Bornova İlçesinde yer alması konutlardaki değer artışını tetikleyen nedenler arasında sayılabilir.

İzmir’e Yeni Projeler

İzmir’de birçoğu metro güzergâhı üzerinde inşa edilecek projeler ise gün sayıyor. İşte İzmir projeleriyle görücüye çıkacak marka şirketler ve projeleri:
Rönesans ve Doğuş Holding: Turan Tren İstasyonuna komşu 21 bin metrekarelik arazi üzerinde 670 milyonluk  liralık yatırım bedeli ile otel, konut, ofis ve ticarethane inşa edilecek.
Rönesans ve Tekfen Holding: Adliye’ye komşu 200 bin metrekarelik arazi üzerinde yatırım değeri 345 milyon lira olan ofis, alışveriş merkezi ve konut projesi inşa edilecek.
Folkart Yapı: Halkapınar'da konut, mağaza ve ofislerin yer alacağı karma bir projeye imza atacak.

İZKA İnşaat: Yılın ikinci yarısında Salhane Metro İstasyonuna komşu 6.600 metrekarelik alan üzerinde 200 milyon liralık bütçe ile rezidans, ofis ve mağazaların yer alacağı karma proje inşa edecek.

Suryapı: Turan'da 121 bin metrekarelik eski Turyağ fabrikası arazisi üzerinde 610 milyon liralık yatırımla marina, AVM, Rezidans, otel ve ofislerin yer alacağı İzmir Marina Park projesine imza atmaya hazırlanıyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, İstanbul'da Avrupa ve Anadolu yakasında 4 konut projede inşaat faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek, ‘’İstanbul ve dışında olmak üzere 4 kentsel dönüşüm projesi üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. AVM konusunda da mevcut 4 projemize İstanbul ve İzmir olmak üzere iki yeni proje daha eklemeyi planlıyoruz’’ dedi.

Avcılar İnşaat: Bayraklı'da 50 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle Soyer Fabrikası arazisi üzerinde inşa edilecek projede konut, ofis ve AVM yer alacak. Şirket ayrıca Adliye bölgesinde yeni konut ve ofis projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Grup 25. yılında Cadde Teras, Avcılar Office, Avcılar Suites, Avcılar Prestige, Avcılar Residence, Avcılar Life, Avcılar Tower projeleri ile tüm İzmirlilerin ilgi odağı olmayı hedefliyor.

Tariş Pamuk – TOKİ:  Ege Mahallesi'ndeki 86 bin metrekarelik alan üzerinde 300 milyon liralık yatırımla konut, ofis, AVM, otel ve sosyal donatıların yer alacağı karma projeye başlanacak.

Sabancı Holding: Piyale Fabrikası arsası üzerinde 100 milyon liralık yatırımla yeni bir AVM inşa edilmesi düşüncesiyle ilgili somut bir adım atılması bekleniyor.
Türker İnşaat: Eski Tekel Fabrikası arazisi üzerinde 500 milyon liralık yatırım bütçesiyle otel, konut, ofis ve ticari alanların yer alacağı bir proje yükselecek.
Megapol İnşaat: Halkapınar'da 28 bin metrekarelik alan üzerinde ticari bir proje yapacak.

Alaçatı Gayrimenkul: Egesel İnşaat ve Tanyer İnşaat ile Rıza Akça'nın ortak olduğu şirket Bayraklı'da konut ağırlıklı bir proje üretecek.
Demir İnşaat: İzmir Gaziemir’de 450 daireli bir proje ile 350 dairelik bir kentsel dönüşüm projesine imza atacak.

Bakanlar Kurulu’ndan Yeni Karar

Bakanlar Kurulu, "şehir içi raylı ulaşım sistemi projeleri"ne ilişkin düzenlemede bir değişiklik yaparak, İstanbul,  Ankara ve Antalya'daki raylı sistem projelerinin yapımını belediyelerden Ulaştırma Bakanlığı'na aktardı. Kararla, İstanbul'da Yenikapı-İncirli metro hattı, Ankara'da AKM-Gar-Kızılay metro hattı ve Antalya'da Meydan Havaalanı-EXPO raylı sistem hattı yapımı Ulaştırma Bakanlığı'na devredildi.

Yeni Akit