Mesut Barzani'den bağımsızlık eferandumu açıklaması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzan, bağımsızlık referandumu yapma kararı aldıklarını açıkladı.

21 Nisan 2017 Cuma 12:23
Mesut Barzani'den bağımsızlık eferandumu açıklaması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve beraberindeki heyeti kabul etti. Erbil’in Salahaddin kasabasındaki Başkanlık Konutu’nda basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Barzani, “bağımsızlık referandumuna” değinerek, “Evet, referandum kararı aldık. Tüm taraflar referandum tarihinin belirlenmesi ve gerekli hazırlıkların yapılması için bir komisyon oluşturmaya çalışıyor.” dedi. 

Barzani, referandumun yapılmasını eleştiren taraflara dair de şunları söyledi: “Demek ki referandumun niçin yapıldığını tam olarak anlamış değiller. Referandum, Kürdistan (IKBY) halkının ne düşündüğünü kamuoyuna belirtmek için yapılıyor. Bu süreçte başta Bağdat olmak üzere gerekli tüm taraflarla diyalog içerisine gireceğiz. Direkt olarak şiddete başvuracağız diye bir şey yok. Tam tersini barış ve diyalog yolunu seçiyoruz. Her iki tarafın ortak ve birbirini anlayarak alacağı kararın hem halkımıza hem de bölgeye büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyim.” 

 

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 12:23

YORUM YAZ

  • erkan dalkilicerkan dalkilic11 ay önce
    almanlar pis burunlarini kürtlere soktu Allah sonlarini göstersin sersfsizlern bakin ne olacak bekleyin
  • gavurdagligavurdagli11 ay önce
    Yahudileri katleden Almanyaya; yahidiler buyuk israil icin kurtleri el altindan desteklettiroyor. Ver coskuyu .!!
  • Mehmet Gül Mehmet Gül 11 ay önce
    Barzani barzani hic deds almazmısın Iraka Suriyeye bak Anla ders al Yarın keşke deme Birde Kuzey Irakı Turkiyeye bağlıyalım mı ?diye Referandum yapsana Bakalım Kuzey Irak halkı ne diyiyor.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018