İMSAK03:24GÜNEŞ05:25ÖĞLE13:13
İKİNDİ17:11AKŞAM20:48YATSI22:39
İstanbulOruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.
Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan
İstanbul Silüeti

"Mescid-i Aksa pazarlık konusu yapılamaz"

Aralarında Mescid-i Aksa İmam ve Hatibi Şeyh Muhammed Hüseyin'in de bulunduğu Filistinli alimler, Mescid-i Aksa'nın pazarlık konusu yapılamayacağına ilişkin fetva yayınladı.

21 Mart 2017 Salı 03:24
"Mescid-i Aksa pazarlık konusu yapılamaz"
Kudüs’teki Yüksek İslami Heyet Başkanı Şeyh İkrime Sabri, Vakıflar ve İslami İşler Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb, Kudüs ve Filistin Diyarı Genel Müftüsü ve Mescid-i Aksa İmam ve Hatibi Şeyh Muhammed Hüseyin Mescid-i Aksa'ya ilişkin bir fetva yayınladı.
 
Mescid-i Aksa'nın hiçbir surette pazarlık konusu yapılamayacağı belirtilen fetvada İsra suresinin ilk ayetine işaret edildi. Fetvada, Mescid-i Aksa’nın isra ve miraç mucizesiyle irtibatlı olduğu belirtildi ve Mescid-i Aksa’nın Müslümanların inançlarının bir parçası olduğu hatırlatıldı.
 
Peygamber Efendimiz’in “Ancak üç mescitte ibadet amacıyla yolculuğa çıkılır: Mescid-i Haram, benim bu mescidim ve Mescid-i Aksa” buyurduğu hadise dikkat çekilen fetvada, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların inançlarında Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi ile irtibatlı olduğu ifade edildi.
 
Fetvada, Mescid-i Aksa’nın sadece Filistin halkını değil dünyadaki tüm Müslümanları ilgilendirdiği dile getirilerek, Mescid-i Aksa’nın hiçbir şekilde pazarlık ve müzakere konusu olamayacağı, tek bir zerre toprağından taviz verilemeyeceği bildirildi.
Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 03:24