"Mescid-i Aksa pazarlık konusu yapılamaz"

Aralarında Mescid-i Aksa İmam ve Hatibi Şeyh Muhammed Hüseyin'in de bulunduğu Filistinli alimler, Mescid-i Aksa'nın pazarlık konusu yapılamayacağına ilişkin fetva yayınladı.

"Mescid-i Aksa pazarlık konusu yapılamaz"
Eklenme: 21 Mart 2017, 03:24
Kudüs’teki Yüksek İslami Heyet Başkanı Şeyh İkrime Sabri, Vakıflar ve İslami İşler Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb, Kudüs ve Filistin Diyarı Genel Müftüsü ve Mescid-i Aksa İmam ve Hatibi Şeyh Muhammed Hüseyin Mescid-i Aksa'ya ilişkin bir fetva yayınladı.
 
Mescid-i Aksa'nın hiçbir surette pazarlık konusu yapılamayacağı belirtilen fetvada İsra suresinin ilk ayetine işaret edildi. Fetvada, Mescid-i Aksa’nın isra ve miraç mucizesiyle irtibatlı olduğu belirtildi ve Mescid-i Aksa’nın Müslümanların inançlarının bir parçası olduğu hatırlatıldı.
 
Peygamber Efendimiz’in “Ancak üç mescitte ibadet amacıyla yolculuğa çıkılır: Mescid-i Haram, benim bu mescidim ve Mescid-i Aksa” buyurduğu hadise dikkat çekilen fetvada, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların inançlarında Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi ile irtibatlı olduğu ifade edildi.
 
Fetvada, Mescid-i Aksa’nın sadece Filistin halkını değil dünyadaki tüm Müslümanları ilgilendirdiği dile getirilerek, Mescid-i Aksa’nın hiçbir şekilde pazarlık ve müzakere konusu olamayacağı, tek bir zerre toprağından taviz verilemeyeceği bildirildi.
 
Haber Tarihi: 21 Mart 2017, 03:24
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?