Mattis'ten Yemen açıklaması: Çözüm istiyoruz

Bu hafta Ortadoğu turuna çıkacak olan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ilk durağı olan Suudi Arabistan ziyereti öncesi yaptığı açıklamada Yemen konusunda siyasi çözüm istediklerini söyledi.

19 Nisan 2017 Çarşamba 14:53
Mattis'ten Yemen açıklaması: Çözüm istiyoruz

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Ortadoğu turunun ilk durağı olan Suudi Arabistan’da Yemen sorununa odaklandı. Mattis, Riyad yolculuğu sırasında uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere konuştu. Yemen’deki sorunu sona erdirmek için Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğunda bir siyasi çözüme ulaşılması gerektiğini ifade etti ve şu ifadeleri kullandı:
"Savaş uzun süreden beri devam ediyor. İranlıların Husilere sağladığı füzelerin Suudi Arabistan’a fırlatıldığını görüyoruz. Yemen’de ölen masum insanların sayısına da bakıldığında yapılması gereken tek bir şey var: buna bir son vermek"
Reuters’e göre, ABD’li yetkililer Washington’un Yemen’de daha büyük rol üstlenmeye hazırlandığını ve iki yıldır İran destekli Husilere karşı savaşan körfez ülkelerine daha büyük bir destek vermeyi planladığını söyledi.
Mattis, müttefikleri ve partnerleriyle de işbirliği yaparak BM arabuluculuğunda müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğine vurguladı.
Savaştan önce de yoksul ülkeler listesinin ilk sıralarında gelen Yemen’de durum savaş nedeniyle daha da kötüleşti. En az 10 bin kişi öldü. 3 milyon kişi evinden oldu. Milyonlarca kişi açlıkla mücadele ediyor.
Askeri darbeyle ülkenin başkenti Sana’yı ele geçiren İran destekli Husiler ülkenin büyük bir kısmını kontrol ediyor. Suudi Arabistan liderliğindeki askeri koalisyon, Mart 2015’te Husilere karşı operasyon başlattı ve darbeden sonra ülkenin ikinci başkenti olan Aden’e yerleşen Hükümet'e askeri ve siyasi destek sağladı.
BM arabuluculuğunda yürütülen çözüm çabaları sonuçsuz kaldı.
Mattis 18 ile 23 Nisan arasında ilk Ortadoğu ve Kuzey Afrika turunu gerçekleştiriyor. Bu tur kapsamında Suudi Arabistan, Mısır, İsrail, Katar ve Cibuti'yi ziyaret ediyor.

Haber Tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba 14:53

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü