Maskeli milisler göstericiyi vurdu

Çalkantılı haftalar geçiren Venezuela'daki son gösteri yine can kaybıyla bitti, hükümet yanlısı silahlı milisler protestoculara ateş açtı. Onlarca göstericinin yaralandığı olaylarda bir genç vurularak öldü.

11 Mayıs 2017 Perşembe 16:01
Maskeli milisler göstericiyi vurdu

Venezuela'da haftalardır devam eden hükümet karşıtı gösterilerde bir kez daha protestocular öldü. Başkan Nicolas Maduro'ya karşı Caracas'ta sokağa çıkan protestocuların hedefinde, Kongre'nin yetkilerini elinden alan Anayasa Mahkemesi vardı. 

Yüksek mahkemeye yürüyen göstericileri polis biber gazı sıkarak engelledi. Maduro yanlısı silahlı milislerin de polise yardım ettiği görüldü.

Maskeli milislerden birinin silahını ateşlemesiyle 27 yaşındaki gösterici Miguel Castillo öldü. Uluslararası haber ajansları, son gösteride en az 93 kişinin de yaralandığını bildiriyor.

Pazartesi günü gerçekleşen protestoda vurulan Anderson Dugarte de bugün yaşamını yitirdi.

20 yaşlarının başındaki gösterici Hecder Lugo ise, hafta sonu hayatını kaybetmişti.

Nisan ayından bu yana sokaklarda 40'a yakın gösterici yaşamını yitirdi. Gözaltına alınanların sayısı ise 1300'den fazla.

Şiddetin giderek arttığı sokaklarda sık sık yağma olaylarına da rastlanıyor.

Çalkantılı günler geçiren Venezuella'da, Anayasa Mahkemesi 31 Mart tarihinde muhaliflerin çoğunlukta olduğu Kongre'nin yetkilerini iptal ettiğini duyurmuştu. Ülkedeki gösterilerin fitilini ateşleyen bu karar daha sonra geri alınsa da protestolar devam etti. 1 Mayıs'ta anayasayı yeniden yazacak özel bir meclis toplanması için Maduro'nun adım atması, protestoların daha da alevlenmesine yol açtı. Muhalifler, Maduro'nun istifa etmesini ve seçime gidilmesini istiyor.

 

 
Haber Tarihi: 11 Mayıs 2017 Perşembe 16:01

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü