Makedonya Erdoğan ve Trump'tan yardım istedi

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'a çağrı yaparak AB ve NATO temsilcilerine mektup göndermelerini ve Makedonya'daki Arnavut partileri tarafından oluşturulan platformu reddetme isteğinde bulundu.

08 Mart 2017 Çarşamba 12:29
Makedonya Erdoğan ve Trump'tan yardım istedi

Arnavut partileri ile anlaşan muhaliflere hükümeti kurma yetkisi verilmemesinin ardından siyasi kutuplaşmanın doruk noktasına ulaştığı Makedonya'da Cumhurbaşkanı İvanov, hükümeti oluşturacak koalisyonda yer almak için Arnavut vatandaşların haklarında iyileştirmeler yapılmasını şart koşan Arnavut partilerinin oluşturduğu platform aleyhinde Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Başkanı Donald Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan destek istedi. 120 milletvekilinin yer aldığı Makedonya Parlamentosunda 18 sandalye kazanan Arnavut partilerinin oluşturduğu platformun Makedonya'da hükümetin kurulabilmesi için bir ön şart haline geldiğini ifade eden İvanov, "Bu platformun öne sürdüğü şartlar, Makedonya Cumhuriyeti'nin anayasasında ülkenin birliğini zedeleyecek değişiklikler yapılmasını gerektiriyor" diye yazdı. İvanov, platformun tek bir etnik grubu öne çıkaran şartlarının diğer etnik gruplara karşı ayrımcı olduğunu ve Makedonya'daki siyasi ve etnik gruplar arasındaki gerginlikleri artırdığını ifade etti.

"Açık bir şekilde Makedonya'nın içişlerine karışılması olan bu girişimi kınamanızı bekliyorum”

Arnavut partilerinin seçimler sonrasında oluşturduğu platformun Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın teşvikiyle kurulduğuna işaret eden İvanov, "Açık bir şekilde Makedonya'nın içişlerine karışılması olan bu girişimi kınamanızı bekliyorum. Jeopolitik açıdan kırılgan olan bölgemizde sınırların muhafazası için sizlerin güçlü mesajlarınızı bekliyorum" dedi.

Arnavutça'nın Makedonya'da resmi dil olması ve Arnavutların Makedonlar gibi ülkenin asli unsurları olarak kabul edilmesini öngören değişikliklere ilişkin şartların Makedonya'nın etnik çizgilerle bölünmesine neden olabileceğini, ülkenin toprak bütünlüğü ve milli egemenliğini tehdit ettiğini ileri süren İvanov, "Arnavut partilerinin öne sürdüğü şartların kınanması ve reddedilmesi, karşı karşıya bulunduğumuz içinden çıkılmaz vaziyet için yegâne çıkış yoludur" ifadelerini kullandı.

"Tiran platformu"nun uluslararası toplum tarafından açık ifadelerle kınanmaması halinde bölgede benzer girişimlerin teşvik edilmiş olacağını belirten İvanov, "AB ve NATO üyeliği için uzun zamandır aday konumunda olan Makedonya'nın Cumhurbaşkanı olarak sizlerin yardımlarınızı bekliyorum" dedi.

Daha önce yapılan açıklamalarda AB ve ABD, Cumhurbaşkanı İvanov'u hükümeti kurma yetkisini muhalif Arnavut partileri ile koalisyon için uzlaşan Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) lideri Zoran Zaev'e vermeye davet etmişti.

Haber Tarihi: 08 Mart 2017 Çarşamba 12:29

YORUM YAZ

 • Cemil nadir özgünCemil nadir özgün1 yıl önce
  Ha Istanbulun herhangi bir ilçesinin mahalle muhtarinın para talebi ha aynı büyüklükteki Makedonyanın para talebi. Ama burada bir siyasi talep sözkonusu ve o ülkenin İçişleriyle ilgili..... önce kendi Yarana merhem ol derler.
 • ErginErgin1 yıl önce
  Mekodonya AB ülkesi değil
 • Volkan gursesVolkan gurses1 yıl önce
  AB ulkesi Makedonya????Basliga bak!!!!
 • davutdavut1 yıl önce
  yakisir iki adama da bu yardim
 • AkaraAkara1 yıl önce
  Hhhh Habere bak???Bende Almanya fransa falan zannetmistim. :)))).Makedonya???Bravo canim. Dúnya liderimiz 

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018