Macaristan'dan mültecilere insanlık dışı elektrikli önlem!

Macaristan'ın, ülkeye sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan sınırına çektiği tel örgüye elektrik verdiği iddia edildi.

12 Mayıs 2017 Cuma 20:16
Macaristan'dan mültecilere insanlık dışı elektrikli önlem!

Yerel basındaki haberlerde, Macaristan'ın ülkeye sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan ile ortak sınırına çektiği tel örgüye elektrik verdiği ileri sürüldü. Haberde, Macaristan-Sırbistan sınırında yer alan Röszke bölgesindeki tel örgüye, Arapça, Macarca ve Sırpça, ''Dikkat! Elektrikli çit' uyarıları yapıştırıldığı belirtildi.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ AÇIKLAMIŞTI

Macaristan Hükümet Sözcüsü Zoltan Kovacs, 7 Mart'ta yaptığı açıklamada, ülkeye sığınmacı girişini durdurmak için Sırbistan sınırına dikilen ikinci tel örgüye elektrik verileceğini söylemişti.

Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak amacıyla Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırmıştı. Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı.

YAKALANAN SIĞINMACILAR SINIR DIŞINA ÇIKARILIYOR

Parlamentoda 7 Mart'ta kabul edilen yasayla aralarında çocukların da olduğu sığınmacıların iltica başvurusu süresince sınırda oluşturulacak kamplarda tutulmasını zorunlu kılınmış, ülke genelinde yakalanan sığınmacıların tel örgülerle çevrili sınırdan Macaristan dışına çıkarılacağını duyurulmuştu.

Sivil toplum kuruluşları, Macar güvenlik güçlerini, ülkeye giren sığınmacılara şiddet uygulayarak onları Sırbistan'a geri göndermekle suçluyor.

Haber Tarihi: 12 Mayıs 2017 Cuma 20:16

YORUM YAZ

 • ahmet ahmet 10 ay önce
  türkiyenin ondan ne farkı varki.kendisiyle övülen utanç duvarı yapıldı hududa.üzerinde jiletli teller var.geçmeyi çalışanları silahla vuruyor türk askeri.bugüne kadar yüzlerce insan öldürüldü. hesab soran yok ama kıyamet günü hesab sorucu yeter herkese.
 • Son Turan FedaisiSon Turan Fedaisi10 ay önce
  Macaristan bir Türk ülkesidir. Kendi vatandaşını soyup, arapı doyurmak istemiyor haklı olarak. Bizde böyle olmalıyız. Suriyeli doysun diye, işsizlik arttı. Lakin Macaristan bunu her mülteciye yapmıyor. Türkmenlerin ülkeye alınması hakkında yasa çıkardı. Akp ise, İrak Türkmenlerini pasaportsuz almıyor.
 • ayranayran10 ay önce
  Başkaları yapınca insanlık dışı Türkiye yapınca insani mi oluyor, Çin seddi örüyoruz diye övünülüyor bundan ne farkı var...
 • EymanEyman10 ay önce
  O mülteciler her şeyden önce çekişme ve anlaşmazlıkların birer domino taşı değil, onlar insandır insan.Elbette Türkiye kozunu oynuyor ve taktiksel olarak o batının tabiatına göre onlarla konuşuyor; ama asla onların tabiatına inmez!Türkiye son çareye kalsa elindeki ekmeğin tümünü o mazlum müslüman halkla paylaşacak ve asla onları avrupanın vahşi vicdanina terketmez.
 • Tele FerikTele Ferik10 ay önce
  AB atar € yu isi baglar. Bu millet daha ne kaziklar yiyecek farkinda degil. Makarna Komurde bitti. Hem Reyizin milli iradeye ihtiyacida kalmayacak 2019 dan sonra.
 • LeonidasLeonidas10 ay önce
  Sanki care geri zekalilar orasi cok kolay bir sekilde gecilebilir caresi kalmayan bir insan her seyi yapar bu salaklar bunu anlayamadi hala
 • isüzgenisüzgen10 ay önce
  mültecileri derhal bırakalım ellerine tel demir makasda verelim işleri kolaylaşsın
 • cancan10 ay önce
  Yahu bizimkilerde o cesaret yok kaçıncı bırakıcaz demeleri masalla masalla
 • Baran raberBaran raber10 ay önce
  Eğer bu doğruysa gerçekten çok korkunç. Mültecilerin çoğu yaşlılardan kadınlardan çocuklardan oluşuyor.Yazıklar olsun insanlığınıza. Tek bilmediğiniz şey insanlık.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018