Liyakat sahibi eski çalışana kapı açık

Hükümet, emekli veya görevden ayrılmış liyakat sahibi kişilerin kamuda gönüllü ve ücretli olarak çalışabilmelerine yönelik çalışma başlattı.

11 Kasım 2017 Cumartesi 12:23
Liyakat sahibi eski çalışana kapı açık

Hükümet, emekli veya görevden ayrılmış liyakat sahibi kişilerin kamuda gönüllü ve ücretli olarak çalışabilmelerine yönelik çalışma başlattı. TÜED Genel Başkanı Ergün, "Birikim sahibi emeklilerden, kamunun en etkin biçimde faydalanmasını sağlayacak" dedi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında etkili insan kaynakları planlaması kapsamında, esnek çalışma modelleri geliştirilecek. Emekli veya görevden ayrılmış liyakat sahibi kişilerin kamuda gönüllü ve ücretli olarak çalışabilmelerine yönelik mekanizmalar oluşturulması için çalışmalar başlatılacak. Yapılacak düzenlemelerle kamuda verimlilik, liyakat, kariyer ve adalet ilkelerini temel alan ve çalışanların mali ve sosyal haklarını gözeten insan kaynakları yönetim modeli oluşturulması amaçlanırken, topluma kaliteli hizmet sunan, değişen koşullara uyum yeteneği yüksek, daha verimli, şeffaf ve adil bir kamu personel sistemi oluşturulması hedefleniyor.

KARARI DESTEKLİYORUZ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli veya görevden ayrılmış liyakat sahibi iş gücünün kamuda istihdam edilmesi kararını desteklediklerini belirtti. Emeklilerin çalıştıkları dönemde verdikleri emek ve gösterdikleri çabayla ülkenin bugünkü kalkınmışlık seviyesine ulaşmasında payının olduğunu ifade eden Ergün, "Emekliliği, hayattan ve üretimden kopmak olarak görmüyoruz. Bize göre emeklilik, yıllar boyu verilen emeklerin karşılığı olarak elde edilen bir kazanım. Kamunun, emeklilerimizin yılların birikimden oluşan tecrübelerinden yararlanması gerektiğini her zaman dile getiriyorduk. İhtiyaçların da göz önünde bulundurularak böyle bir kararı alınmasını önemsiyoruz. Memnuniyetle karşıladığımız bu karar, 'Benim bu ülke için yapacak daha çok işim var' diyen birikim sahibi emeklilerden, kamunun en etkin biçimde faydalanmasını sağlayacaktır" dedi.

TÜRKİYE’YE İYİ PUAN GETİRECEK

Dünyada aktif yaşlılığa yönelik çalışmalara önem verildiğini ve aktif yaşlılığın desteklendiğini vurgulayan Ergün, emekli veya görevden ayrılmış liyakat sahibi kişilerin kamuda yeniden istihdama kazandırılmasının, Türkiye'nin "Aktif Yaşlılık Endeksi"nde iyi puan almasını da sağlayacağını bildirdi.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 12:23

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    9 Aralık 2018