THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Lamborghini Urus yola çıkıyor

Modern anlamda Lamborghini'nin ilk SUV modeli olan Urus, 2018'de satışa çıkıyor. 2012 yılında konsepti tanıtılan araç, Cenevre Otomobil Fuarı'nda tekrar gün yüzüne çıktı. Gücünü V8 4.0-litre motordan alan Lamborghini Urus'un, 3 yıl sonra da hibrit modelinin satışa çıkacağı açıklandı.

21 Mart 2017 Salı 16:25
Lamborghini Urus yola çıkıyor

Bu zamana kadar lüks spor otomobilleriyle tanıdığımız İtalyan otomotiv devlerinden Lamborghini, hayranlarını şaşırtmaya hazırlanıyor. İlk kez 2012 yılında konsept olarak tanıtılan Lamborghini Urus, Cenevre Otomobil Fuarı'nda bir kez daha gün yüzüne çıktı ve önümüzdeki yıl satışa çıkacağının müjdesi verildi.

Lamborghini'nin bu zamana kadar bilinen SUV modeli bulunmuyor. Tabii LM002 modelini ayrı tutmak gerek. Zira bu araç, askeri kullanım amacıyla tasarlanmıştı. LM002'den sonra modern tasarım çizgilerine sahip ilk Lamborghini SUV modeli olarak karşımıza Urus çıkıyor.

Bildiğimiz üzere yaklaşık 9 yıl önce Lamborghini Estoque konsepti tanıtılmıştı. 4 kapılı sedan araç, hiçbir zaman gerçeğe dönüşmedi ve seri üretimi yapılmadı.

Birçok kişi Urus'un da aynı şekilde unutulacağını düşünmeye başlamıştı fakat Cenevre'de yaşanan gelişmenin ardından aracın satışa çıkacağı kesinleşmiş oldu. Lamborghini CEO'su Stefano Domenicali (2004-2014 Scuderia Ferrari F1 takım direktörü), Urus ile alakalı şu ifadelerde bulundu:

“Tüm otomotiv üreticilerinin bulunduğu segmentte (SUV) elbette biz de olacağız, kendi markamız ve ürünümüzle biz de sesimizi duyuracağız.”

Geçtiğimiz aylarda diğer lüks otomobil üreticileri de SUV modelini piyasaya sürdü (Maserati Levante, Jaguar F-Pace, Bentley Bentayga). Bu gelişmenin üzerine VW Grubu bünyesinde bulunan Lamborghini'nin de SUV üretmesi kaçınılmaz olarak görülüyordu. Gelgelelim Lamborghini'nin en büyük rakibi Ferrari hala SUV üretmemekte direniyor.

Lamborghini Urus'un önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulması bekleniyor. Aracın V8 4.0-litre turbo motora ve 4-çeker sisteme sahip olacağı öngörülüyor. Ayrıca 2020 yılında da hibrit motorlu modeli satış listesine eklenebilir.


(Yeni Şafak)
Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 16:25

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü