THY- Euroleague

Kuruma 22 Bin Kişi Müracaat Etmiş Rapor Süresi Uzatılıyor

Kuruma 22 bin kişi müracaat etmiş. 20,5 milyon liralık ödeme yapılmış çölyak hastalığın raporların geçerlilik süresini 1 yıldan 2 yıla çıkarılması planlanıyor.

19 Ekim 2017 Perşembe 12:47
Kuruma 22 Bin Kişi Müracaat Etmiş Rapor Süresi Uzatılıyor

Sıradan gibi görünen birçok sağlık sorununun altında, gluten duyarlılığından kaynaklanan çölyak hastalığı yatıyor olabilir.

SGK Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdür Vekili Mustafa Özderyol, çölyak hastalığında raporların geçerlilik süresini, 1 yıldan 2 yıla çıkaracaklarını bildirdi.

Çölyak Hastalığının Teşhis Aşamasının, Nedenlerinin, Sonuçlarının ve Bu Hastalara Sağlanabilecek Yardımların Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, kurum ve sivil toplum örgütlerini dinlemeye devam ediyor.

SGK Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdür Vekili Özderyol, komisyona yaptığı sunumda, çölyak hastalığının bütün tetkiklerinin ödeme kapsamında olduğunu anımsattı.

Bu hastalıkta tanının, ince bağırsak duvarında yapılacak biyopsi sonucu konulduğuna işaret eden Özderyol, daha önce rapor çıkarılıp, bunlara ödeme yapıldığını söyledi. Daha sonra bunu değiştirerek nakit ödeme yöntemine geçtiklerini ifade eden Özderyol, "Hasta önce rapor çıkarıyor, buna istinaden malzemelerini eczaneden ya da başka yerden temin ediyor, onun faturasıyla kuruma gelip sonra da şahsa, belirtilen gramın karşılığı tutarı ödüyorduk. Bunun sürdürülebilirliğinin çok olmadığını idrak etmemiz sonucu bunları nakdi ödemeye çevirdik." diye konuştu.

Özderyol, nakdi ödemeleri 2015'te yüzde 50 oranında artırdıklarını belirterek, çölyak hastalığı nedeniyle hastaneye gelen kişiden katılım payı almadıklarını anlattı.

Bu yıl itibarıyla kuruma 22 bin kişi raporuyla başvurduğunu, 20,5 milyon liralık ödeme yaptıklarını bildiren Özderyol, raporların geçerlilik süresini 1 yıldan 2 yıla çıkarmayı düşündüklerini söyledi.

Özderyol, yılda en az bir kez bu hastaların kontrol edilebilmesi için 1 yıllık süreyi koyduklarını ifade ederek, "Kurumumuz artık 2 yıla çıkarma konusunda hemfikir. Çok kısa sürede raporların geçerlilik süresini 2 yıl yapacağız, bir kez rapor çıkarıldığında 2 yıl geçerli olacak. Eğer hastalarımız raporlarını teslim etme aşamasında geçerli cep telefonu verirlerse, raporların bitiş tarihlerini SMS üzerinden bilgilendirecek şekilde altyapı çalışmamız var." dedi.

 

Çölyak Hastalığın 12 Belirtisi:

1- BAĞIRSAK VE MİDE SORUNLARI

Karın bölgenizde şişkinlik, mide bulantısı, karın ağrısı ve ishal gibi semptomlardan kurtulamıyorsanız gizli bir çölyak hastası olabilirsiniz.

2- CİLT KIZARIKLIKLARI

Doğru beslenmeyen çölyak hastalarının özellikle dirsek ve dizlerinde olmak üzere, ciltlerinde döküntü meydana gelir. Glutensiz beslenmeme, kaşıntıya ve sürekli batma hissine yol açar.

3- YORGUNLUK

Teşhis edilmemiş çölyak hastalığı, herkesin yaşadığı sorunları ve semptomları normal karşılamanıza yol açar. Yorgunluk da bunlardan biridir. Fakat sık sık ve nedensiz yere yorgun hissediyorsanız, bunun sebebi vücudunuzun glutene verdiği tepki de olabilir.

4- AĞIZ ÜLSERİ / AFT

Aft, çölyak hastalığının en yaygın semptomlarından biridir. Esasında ağız yaraları, genel olarak bağışıklık sistemiyle ilgili çoğu hastalıkta görülür.

5- KANSIZLIK VE B VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Çölyak hastalığı, bağırsaklarınızda vitamin ve besin emilimini engelleyecek bir hasara yol açar. Kansızlık veya B vitamini eksikliği çeken her insan çölyak hastası olmayabilir ancak bu semptomlar çölyakın habercisi de olabilir.

6- KOORDİNASYON VE DENGE SORUNLARI

‘Ataksi’ adı verilen kas koordinasyonu bozukluğu gibi nörolojik sorunlar, çölyakın şaşırtıcı semptomlarından olarak görülüyor. Gluten duyarlılığının denge üzerindeki etkisine dair araştırmalar sürüyor. Glutensiz beslenmenin denge sorunları üzerinde olumlu etki yarattığı vakalar mevcut.

7- ZAYIF KEMİKLER VE OSTEOPOROZ

Osteoporoz teşhisi konmuş herkes çölyak hastası değildir. Fakat uzun süre tedavi edilmeden bırakılan çölyak hastalığının kemik sorunlarına ve osteoporoza yol açtığı biliniyor. Çölyak hastasıysanız, glutensiz beslenme kemik sağlığınız ve kemik yoğunluğunuz açısından son derece olumlu bir etki yaratacaktır.

8- DEPRESYON

Aralarındaki doğrudan bağlantı tam olarak tespit edilememekle birlikte, çölyak hastalığının depresyona yol açabildiği, bazı hastalarda glutensiz beslenmenin depresyona iyi geldiği biliniyor.

9- DÜŞÜK YAPMAK

Tedavi edilmeyen çölyak hastalığı doğurganlıkla ilgili sorunlara ve kadınlarda düşüğe yol açabildiği biliniyor.

10- ANİ KİLO KAYBI

Hayat boyu devam eden bir hastalığın aniden kilo kaybına yol açması şaşırtıcı gelebilir. Fakat uzmanlara göre, çölyak hastası olduğunu bilmeyen ve dolayısıyla glutensiz beslenmeyen kişilerin bağışıklık sistemi başka bir hastalık veya stres gibi beklenmedik sebeplerden ötürü iyice zayıflayabiliyor. Bunun sonucunda da, bağırsakların emilimi iyice azalıyor ve ani kilo kayıpları yaşanıyor.

11- SAÇ DÖKÜLMESİ

Bağışıklık sistemi hastalıkları saç dökülmesine yol açabiliyor. Teşhis edilmemiş çölyak hastalığında, şişkinlik ve yorgunluk kadar sık ve yoğun olmasa da, saç dökülmesiyle karşılaşılabiliyor.

12- DİŞ SORUNLARI

Bu semptom diğerlerine kıyasla daha nadir görülür ve genellikle çocukları etkiler. Uzmanlara göre, çölyak hastalığı dişlerde renk değişimine ve minelerde oyuklara yol açabilir. Bu semptomları kendiniz göremeseniz bile dişçiniz rahatlıkla anlayacaktır.

Haber Tarihi: 19 Ekim 2017 Perşembe 12:47

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    12 Aralık 2018