Kurtulmuş: Milis lafını sakın kullanmayın

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Mezhepler, meşrepler, etnik yapılar üzerinden 'milis' tabiriyle Sünni milis, Şii milis, Türk milis, Arap milis, Kürt milis laflarını kullanmayın lütfen. Bu, algı operasyonunun bir parçasıdır" dedi.

20 Ekim 2016 Perşembe 00:48
Kurtulmuş: Milis lafını sakın kullanmayın

Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlere yönelik Antalya Duacı Kamp Alanı'nda düzenlenen ‘Demokrasi Kampı'nda yaptığı konuşmada, kampın, gençlerin bilgilerini artırma, Türkiye'nin geleceğine ilişkin fikirleri tartışma bakımından da önemli katkı sunması temennisinde bulundu.

‘MESELE, BU COĞRAFYANIN DAHA FAZLA DAĞILMASIDIR'

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan gelişmelere değinen Kurtulmuş, savaşın hemen öncesinde başlayan dönemde, hem Osmanlı'nın Anadolu ve Rumeli topraklarının kendi içinde hem de daha önemlisi geniş coğrafyada ‘etnik fitnenin' ateşinin yakılarak, insanların birbirinden ayrıştırılmaya başlandığını anlattı. Kurtulmuş, özellikle Ortadoğu coğrafyasında hiçbir şekilde sosyolojik olarak birbirinden ayrışmayan insanların, yapay sınırlarla birbirlerinden ayrıldığını belirtti. Bir asır evvel sınırlarını böldükleri insanların, şimdi gönülleri ve zihinlerinin bölünmeye çalışıldığını vurgulayan Kurtulmuş, "Ortadoğu'da bugün oynanan oyunun adı budur. Suriye'deki mesele budur, Irak'taki mesele budur, FETÖ'nün işgal girişimi, darbe girişiminin arkasındaki esas gerekçe budur. Dolayısıyla bu tabloyu görmediğimiz takdirde, resmin detaylarında kaybolur, Ortadoğu'nun labirentlerinden çıkamayız. Mesele, ne sadece Musul meselesidir ne de sadece Cerablus ya da Türkiye'nin bugün Fırat Kalkanı ile kurtarmaya çalıştığı o coğrafyanın esenliğidir. Mesele, bu coğrafyanın daha fazla dağılması, parçalanması ve aradaki ihtilafların kalıcı hale getirilmesidir" dedi.

‘BÖLGEDE OYNANAN OYUN, İKİNCİ KEZ SYKES-PİCOT'U DEVREYE KOYMAK VE YENİDEN SINIRLARI DEĞİŞTİRMEKTİR'

Son günlerde televizyonlarda çıkan haberlerde "Kürt koridoru, Şii milisler, Türkmen milisler, Kürt milisler" ifadelerinin kullanıldığına dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti: Demirtaş: Türkiye'nin Musul'a müdahalesi olmalı "Bunları bilerek bir algı operasyonunun parçası olarak kullanıyorlar, bunlara dikkat edin. Bölgede oynanan oyun Türklük, Kürtlük, Araplık oyunu değildir. Sünnilik ya da Şiilik oyunu değildir. Bölgede oynanan oyun, ikinci kez Sykes-Picot'u devreye koymak ve yeniden sınırları değiştirmektir. Onun için lütfen sizden rica ediyorum, Şii milisler değil, Haşdi Şabi, o örgüt adını kullanın. Kürt milisler değil, PYD/YPG/PKK, örgüt adını kullanın. DEAŞ'a 'Sünni milisler' mi diyeceğiz? DEAŞ'ın adını kullanın. Bu anlamda mezhepler, meşrepler, etnik yapılar üzerinden 'milis' tabiriyle Sünni milis, Şii milis, Türk milis, Arap milis, Kürt milis laflarını kullanmayın lütfen. Bu, algı operasyonunun bir parçasıdır. Böylece bu bölgenin asli unsurlarını 'milis' seviyesine indirerek birbirinden uzaklaştırıyor. Hayır, bu bölgede Türkler, Araplar, Kürtler bu coğrafyanın asli unsurlarıdır, asırlardır beraber yaşadığı, kıyamete kadar da barış içerisinde yaşamaya devam edecek."

‘HAÇLI ORDULARININ MENSUBU OLDUKLARINDAN ŞÜPHE YOK'

Gençlere tavsiyelerde de bulunan Kurtulmuş, tarihin asla hikaye okunur gibi okunmaması gerektiğini belirtti. Kurtulmuş, tarihin, isimlerden, aktörlerden farklı olarak tekerrür ettiğini söyledi. Çanakkale Savaşı'nda verilen mücadeleyi anlatan Kurtulmuş, "O gün Çanakkale'nin dağlarını, ovalarını bombalayan, o bombaları atan irade neyse 15 Temmuz gecesinde TBMM'yi, özel harekatı bombalayan o uçakların toplarının arkasındaki irade, aynı iradedir, hiçbir farkı yoktur" diye konuştu.

'FETÖ'nün kendisini dini kisve altında kamufle etmesinin, bunların haçlı ordularının mensupları olduğu gerçeğini örtmeyeceğini' söyleyen Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı: "O zaman gelenler nasıl haçlı ordularının mensubu idilerse, kim olursa olsun, hangi şekilde kendisini kamufle ederse etsin, bunların da haçlı ordularının mensubu olduğundan şüphe yok. Aynı iradedir. İradenin aslı nedir? Türkiye'nin ayaklarına çelme takmak. Türkiye'nin bu bölgede güçlü, büyük bir Türkiye olmasını önlemek. Onun için ana hedefimiz, güçlü Türkiye'dir. Halkıyla bütünleşmiş bir yönetim, ekonomisi güçlü bir Türkiye, savunma sanayine sahip bir Türkiye, dünyadaki sorunlara sadece el uzatan değil, sorunları çözme iktidarına sahip olan bir Türkiye. Bunları yapabilmek için var gücümüzle savaşıyoruz."

 

Haber Tarihi: 20 Ekim 2016 Perşembe 00:48

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü