Kritik açıklama sonrası doların ateşi düştü

ABD ile yaşanan vize krizi sonrası yükselen dolar ABD Büyükelçisi John Bass'ın açıklamasının ardından 3,66 TL'ye kadar düştü.

11 Ekim 2017 Çarşamba 17:24
Kritik açıklama sonrası doların ateşi düştü

ABD ile yaşanan vize krizinin ardından yükselen dolar, ABD Büyükelçisi John Bass'ın 'Vize krizini bir an önce geride bırakmayı umuyoruz' sözlerinin ardından dolar 3.66 TL sınırına kadar geldi.

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in dün gece yaptığı vize kararının hem kendileri hem de Beyaz Saray ile koordinasyon içinde alındığını söylemesinin ardından 3,70'in üzerine çıkan dolar gün içerisinde düşmeye devam etti. 

3.68 TL seviyelerine gerileyen dolar, ABD Büyükelçisi John Bass'ın sözlerinin vize gerginliğinin çözüleceği algısı oluşturmasıyla biraz daha geriledi.

Dolar saat 14.45 itibariyle 3.6610 TL seviyelerine gerilerken, euro da aynı saat itibariyle 4.33 TL'den el değiştirdi.

Dolar gün içinde en düşük 3.6571, en yüksek 3.7138 TL'yi gördü

JOHN BASS NE DEMİŞTİ?

John Bass, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle bir araya gelDİ. ABD Büyükelçisi, Türkiye ile uzun geçmişi olan ilişkilerini bozmaya niyetleri olmadığını söyleyerek, "(Vize krizini) bir an önce geride bırakmayı umuyoruz; durumla ilgili olarak Türk hükümetiyle temaslarımızı sürdüreceğiz" dedi. Bass ayrıca "ABD bağımsız bir Kürt devleti ya da koridorunu desteklemiyor; bölgedeki hiçbir faaliyetimiz bu amaca yönelik değil" ifadelerinde bulundu.

 

Haber Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 17:24

YORUM YAZ

  • VatandasVatandas4 ay önce
    Yarin yine yükselir.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 20.02.2018