Kripto şirketler ani sermaye artışına geçti

FETÖ’nün yedekte tuttuğu küçük sermayeli kripto şirketleri üzerinden yeniden ekonomiye ve siyasete sızma hazırlığında olduğu tespit edildi.

10 Kasım 2017 Cuma 11:11
Kripto şirketler ani sermaye artışına geçti

SELİM YAZICI / ANKARA FETÖ’nün yedekte tuttuğu küçük sermayeli kripto şirketleri üzerinden, ‘ani ve yüksek sermaye artışı’ yöntemiyle yeniden ekonomiye ve siyasete sızma hazırlığında olduğu tespit edildi.

81 ilde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisaklı olabileceği değerlendirilen işadamlarının ticaret sicil kayıtları üzerinden hassas bir çalışma yürüten istihbarat birimleri, örgütün dikkatlerden kaçırmayı başardığı küçük şirketlerinde ani sermaye artışları tespit etti. Bu olağandışı hareketliliği takibe alan uzmanlar, örgütün ekonomi üzerinden yeniden ‘meşruluk’ kazanmaya çalıştığını belirledi. Diğer tespitler şu şekilde sıralandı: ‘Yeniden holdingleşmek’, ‘Türkiye’de ‘meşrulaşıp’, çıkarıldıkları ülkelerdeki piyasalara yeniden dönmek’, ‘yurtdışına para kaçırmak’, ‘bankalardan yüksek meblağlı krediler çekerek, örgüte finans sağlamak ve Türkiye ekonomisine darbe vurmak’, ‘stratejik savunma ve enerji ihalelerini alarak hem örgüte finans sağlamak ve Türkiye’nin ilerlemesini yavaşlatmak’, ‘etkili siyasilerin yakınları ile ticari ortaklıklar tesis edip, bu kanaldan istihbarat toplamaya devam edebilmek.’

SİYASİLERE DE AKRABALARI ÜZERİNDEN SIZMA

FETÖ gibi komplike bir örgütün attığı bu son adımla, uzmanların sıraladığı ihtimallerin tamamını bir arada hedeflediği kaydedilirken, istihbarat birimlerinin şimdilik ayrıntısı verilmeyen çok çarpıcı başka tespitlere de ulaştığı öğrenildi. Bu kapsamda FETÖ’nün, ‘meşrulaşmak’ için önemli siyasilerin ticaret hayatındaki yakınlarına ‘kârlı’ ortaklık tekliflerinde bulundukları ve bu kanaldan devlete yeniden sızma hazırlığında oldukları da istihbarat kayıtlarına geçmiş durumda.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma 11:11

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    23 Eylül 2018