Koyunlar kurtlara karşı yürüdü

Fransa'nın Lyon şehrinde önceki gün, hükumetin kurtları korumak için hazırladığı "Kurt Projesi", çiftçileri çileden çıkardı.

12 Ekim 2017 Perşembe 14:00
Koyunlar kurtlara karşı yürüdü

Lyon’daki “Plan Loup” (Kurt Projesi) karşıtı göstericiler sokaklara döküldü. Yabani kurtların savunulmasının kendilerine büyük zarar verdiğini söyleyen göstericiler, “2015’te kurtlar Fransa’da 9.000 ehlileştirilmiş hayvanı katletti” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan kurtları korumak için Fransız yönetimi yeni bir düzenlemeye gitme konusunda karar almıştı. 5 yıllık yeni plana göre kurtlar bazı bölgelerde toplanacak fakat çiftçilerin ve çobanların sürülere saldırılması durumunda kurtlara ateş etmesi ve onları öldürmesinin önüne geçilecek.

Fransa’daki Ulusal Koyun Federasyonu’nun başkanı Michele Boudoin, “Kurtlar bize ekonomik olarak çok ciddi rahatsızlık veriyor. 2004’te verdikleri zarar 1.5 milyon euroyken bu rakam şimdi 26 milyon euro seviyelerinde. Bu kadarı da çok fazla. Bir noktadan sonra çobanlar ile kurtlar arasında seçim yapmak gerek” ifadesini kullandı.

Haber Tarihi: 12 Ekim 2017 Perşembe 14:00

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü