Körfez’de Erdoğan rüzgârı esti

Türkiye ve Kuveyt arasında “doğrudan yatırımın teşvik edilmesine” yönelik önemli bir adım atıldı.

15 Kasım 2017 Çarşamba 08:59
Körfez’de Erdoğan rüzgârı esti

Türkiye ve Kuveyt arasında “doğrudan yatırımın teşvik edilmesine” yönelik önemli bir adım atıldı. İki ülke arasında ekonomi, spor, bilim-teknoloji alanlarında bir dizi anlaşmalar gerçekleştirildi. Erdoğan’ın ziyareti dolayısıyla Türk bayrağının yansıtıldığı Arap Körfezi Meydanı’ndaki Kuveyt’in sembol kuleleri kırmızı beyaz renklere büründü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya temaslarının ardından dün gece özel uçak “TUR” ile saat 01.30’da Kuveyt’e indi. Erdoğan’ı Kuveyt Uluslararası Havalimanı’na gelişinde, Kuveyt Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Al Khaled Al Sabah, Kuveyt’in Ankara Büyükelçisi Gassan ez-Zevavi, Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Ayşe Hilal Sayan Koytak ve Büyükelçilik personeli karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğleden önceki temaslarında Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim ve Başbakan es-Sabah’ı kabul etti. Erdoğan daha sonra Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah tarafından resmi törenle karşılandı. İki ülkenin milli marşlarının dinlenmesinin ardından heyet arası baş başa görüşmelere geçildi.

ÖNEMLİ İMZALAR ATILDI

Erdoğan ve Şeyh Sabah’ın huzurunda gerçekleştirilen imza töreninde, iki ülke arasında bir çok anlaşma imza altına alındı.

BEYAN SARAYI’NDA AĞIRLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı. Beyan Sarayı’ndaki öğle yemeği, basına kapalı gerçekleştirildi. Kuveyt programı kapsamında Limak İnşaat tarafından yapımı sürdürülen Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasının inşaatı hakkında yetkililerden bilgi alan Erdoğan, işçilerle de hatıra fotoğrafı çektirdi. Kuveyt’teki temaslarının ardından Erdoğan, beraberindeki heyetle Katar’a geçti.

UMUTLAR ERDOĞAN'A BAĞLANMIŞ

Öte yandan, Başkent Kuveyt’in deniz sahilinde yer alan Arap Körfezi Meydanı’ndaki kuleler, Türk bayrağının yansıtılması dolayısıyla kırmızı beyaz renklere büründü. Kuveyt halkının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine büyük önem verdiğini vurgulayan Kuveyt Türk Toplumu Başkanı ve MÜSİAD Temsilcisi Nesim Ömeroğlu, “Çok kritik bir dönemden geçen ülkede umutlar önce Allah’a sonra Erdoğan’a bağlanmış” sözleriyle bölgedeki gelişeleri yorumladı.

ESKİ KATAR EMİRİ İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, Erdoğan, özel uçak “TUR” ile dün saat 18.25’te Katar’ın başkenti Doha’ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doha Hamad Uluslararası Havalimanı’na gelişinde Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed al Adiyye, Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer ve Büyükelçilik yetkilileri tarafından karşılandı. Erdoğan, eski Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Sani ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Şeyh Hamad Bin Halife Al Sani’nin konutundaki akşam yemeği, basına kapalı gerçekleşti.

10 BAKANLA KÖRFEZ'E ÇIKARMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah tarafından Beyan Sarayı’nda samimi bir şekilde karşılandı. Erdoğan’a Kuveyt ziyaretinde; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik etti. İki ülke arasındaki imza töreninde, Kuveyt Emiri, Orgeneral Akar ile de tokalaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt programı kapsamında Limak İnşaat tarafından yapımı sürdürülen Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasının inşaatı hakkında yetkililerden bilgi aldı, işçilerle fotoğraf çektirdi.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 08:59

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    14 Kasım 2018