Kontrolü kaybettiler... Çin'in uydusu dünyaya düşüyor

Çin'in 2011'de uzaya gönderdiği Tiangong-1 adlı uydunun kontrolden çıkma sonucu dünyaya doğru düşüşe geçtiği bildirildi.

13 Ekim 2017 Cuma 20:33
Kontrolü kaybettiler... Çin'in uydusu dünyaya düşüyor

BBC Türkçe'nin haberine göre, Çin'in 2011'de uzaya gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti. Uzmanlar yaklaşık 100 kiloluk moloz yığınının Dünya'da tam olarak hangi noktaya düşeceğinin henüz belli olmadığını söylüyor.

Tiangong-1, diğer adıyla "Gök Saray-1", kontrolden çıkmış bir şekilde Dünya'ya doğru ilerliyor. İstasyonun birkaç ay içinde "Dünya'ya düşmesi" bekleniyor. Tiangong-1, Çin'i bir "uzay süpergücüne" dönüşterecek bir bilimsel proje olarak görülüyordu.

Fırlatılmasından bir yıl sonra 2012'de ülkenin ilk kadın astronotu Liu Yang'ın da ziyaret ettiği istasyon, hem insanlı hem de insansız uzay görevleri için kullanıldı. Çin yetkileri, 2016'da uzay istasyonunun kontrolünü kaybettiklerini doğruladı.

Çin'in uzay ajansı, Birleşmiş Milletler'e (BM) istasyonun Ekim 2017 ila Nisan 2018 arasındaki zaman diliminde Dünya'ya çarpacağı bilgisini vermişti.

İngiliz Guardian gazetesinden Michael Slezak'ın haberine göre, istasyonun yörüngesi istikrarlı bir şekilde zayıflayarak parçalanıyor.

"TAM OLARAK NEREYE DÜŞECEĞİ 6-7 SAAT SONRA BELLİ OLACAK"

Geçtiğimiz haftalarda istasyon atmosferin çok daha yoğun katmanlarına ulaşan istasyonun yeryüzüne düşüş hızı da giderek artıyor.

Harvard Üniversitesi'nin tanınmış astrofizikçisi Johanthan McDowell, istasyonun yörüngesinde Yer'e en yakın noktanın 300 km'nin altında olduğunu söyledi.

Bu parçaların insanlara zarar verme ihtimali düşük ancak Çin Mayıs ayında BM'nin Dış Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı Komitesi'ne yaptığı açıklamada, istasyonun düşüşünü izlemeyi sürdürecekleri sözünü vermişti.

Çin, yeryüzüne nihai dalış süreci başladığında BM'ye bilgi vereceğini söylemişti ama atrofizikçi McDowell'a göre, istasyonun yeryüzünde nereye çarpacağı, ancak birkaç gün öncesinde tespit edilebilecek.

Atmosferin koşullarına bağlı olarak düşeceği konumun değişerek "bir kıtadan bir başkasına" geçebileceğini belirten McDowell, sözlerine şöyle devam etti:

"Yeryüzüne düşüşünün tam olarak ne zaman olacağını ancak 6 ya da 7 saat öncesinde öğrenebiliriz. Ne zaman düşeceğini bilmiyorsak, nereye düşeceğini de bilemeyiz."

Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 20:33
 • Rasim K.Rasim K.2 gün önce
  Darbeyi göremeyen adamlar uyduyu inceleyecek???
 • ReisReis3 gün önce
  Sana en iyi aracı Tahsis ederler bence dua et yinede sonuçta çin mali
 • RasimRasim3 gün önce
  şahane güldürdün Allah yardımcın olsun arabaynla
 • RasimRasim3 gün önce
  sen 10 sene sonra bak. telefonlarda öyleydi başta. şimdi en iyileri.
 • FatihFatih3 gün önce
  Ulen arabamı hemen garaja park edeyimde mazallah arabamın üstüne müstüne düşerde malum kasko çok pahalı olduğu için sadece zorunlu sigorta yaptırdım :))
 • ali telliali telli3 gün önce
  Trampın sarı kafaya.
 • Ercan çoban Ercan çoban 3 gün önce
  MITIN dikkatine devlet erkanının olduğu yere düşünebilirler inceleme yapılsın
 • Ali Turan Ali Turan 3 gün önce
  allahım ,önümüzden arkamızdan,sağımızdan solumuzdan,altımızdan ve üstümüzden gelecek olan tehlikelerden sana sığınırız .
 • Kahtalı mıçıKahtalı mıçı3 gün önce
  Kılıçdaroğlu nun kafasına düşse :)
 • MehmetMehmet3 gün önce
  Çin malı çıktı :))
Daha fazla yorum göster (1/10)