THY- Güney Avrupa Haziran

Kontenjanı dolmayan İHL’lere her öğrenci kaydolabilecek

İmam hatip ortaokulları ile ilgili kayıt ve nakil işlemlerine ilişkin esaslar belirlendi. MEB’in belirlediği esaslara göre, birden fazla imam hatip ortaokulu bulunan merkezlerdeki fiziki kapasitesi dolmayan okullara müracaat eden her öğrencinin kaydı yapılacak. Zorunlu öğrenim çağında olup herhangi bir sebeple kaydı yapılmamış çocukların kayıtları, ocak ayından önce müracaat etmeleri halinde herhangi bir imam hatip ortaokuluna yapılabilecek. İmam hatip ortaokuluna kayıt yaptıran veya devam eden öğrencilerden hafızlık eğitimine başladığını belgelendirenlerden eğitim öğretim yılı içinde devam zorunluluğu aranmayacak.

24 Ağustos 2013 Cumartesi 21:19
Kontenjanı dolmayan İHL’lere her öğrenci kaydolabilecek
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), imam hatip ortaokulları ile ilgili kayıt ve nakil işlemlerine ilişkin esasları belirledi.
İlkokul ve ortaokullara kayıtlar öğrencilerin, ulusal adres ve veri tabanında belirtilen ikametgahları esas alınarak öğrenci yerleştirme komisyonunun belirlediği kayıt alanındaki okula e-okul sistemi üzerinden yapılıyor.
Bağımsız imam hatip ortaokulları ile imam hatip liseleri bünyesindeki imam hatip ortaokullarına ise kayıtlar velinin başvurusu üzerine okul yönetimlerince gerçekleştiriliyor.
Şehit ve gazi çocukları
istedikleri okula yerleştirilecek
Birden fazla imam hatip ortaokulu bulunan yerlerde oluşturulan komisyon, öğrencilerin ikametgahlarına en yakın imam hatip ortaokullarına yerleştirilmelerini sağlayacak.
Birden fazla imam hatip ortaokulu bulunan merkezlerdeki fiziki kapasitesi dolmayan okullara müracaat eden her öğrencinin kaydı yapılacak. Kapasitenin üstünde başvuru olması durumunda öğrenciler komisyonlarca belirlenecek esaslara göre yerleştirilecek.
Zorunlu öğrenim çağında olup herhangi bir sebeple kaydı yapılmamış çocukların kayıtları, ocak ayından önce müracaat etmeleri halinde herhangi bir imam hatip ortaokuluna yapılabilecek.
Şehit ve gazi çocukları da durumlarını belgelendirmeleri durumunda istedikleri imam hatip ortaokuluna yerleşebilecek.
Bu okullarda görev yapan yönetici, öğretmen ve diğer personelin çocuklarının kayıtları da istedikleri durumda görevli oldukları okullara yapılabilecek. Bu okullarda eğitim görmek isteyen kardeşlerin kayıtlarında da gerekli kolaylık sağlanacak.
Hafızlık eğitimi alanlarda
devam zorunluluğu aranmayacak
İmam hatip ortaokullarına kayıtlı öğrencilerden, sağlık kurulu raporu alanlarla imam hatip ortaokuluna kayıt yaptıran veya devam eden öğrencilerden hafızlık eğitimine başladığını Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kur’an kurslarından belgelendirenlerden eğitim öğretim yılı içinde devam zorunluluğu aranmayacak.
Sağlık raporu alanlar raporları süresince, hafızlık eğitim alanlar bu eğitimleri süresince eğitim ve öğretim yılı başından itibaren en fazla bir eğitim ve öğretim yılı, okula devam etmeyebilecek. Ancak bu sürenin bitiminde okula devamları sağlanacak.
Bu öğrenciler, okullarına döndüklerinde devam etmedikleri eğitim öğretim yılına ait derslerden, okul müdürünün sorumluluğu ve koordinesinde, alan öğretmenlerinden oluşturulacak komisyonca sınava alınacak. Başarılı olanlar bir üst sınıfa devam ettirilecek.
İmam Hatip okullarına nakiller öğrenci velisinin başvurusu üzerine e-okul ortamından yapılacak.
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği gereğince, ortaokullardan imam hatip ortaokullarına naklen gelen öğrenciler, Kur’an-ı Kerim ve Arapça derslerinden herhangi bir değerlendirmeye tabi tutulmayacak.

Haber Tarihi: 24 Ağustos 2013 Cumartesi 21:19

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü