THY- Euroleague

Kol saati ile vücut ısınızı koruyun

Kol saati ile vücut ısınızı koruyabilirsiniz.

08 Kasım 2017 Çarşamba 15:55
Kol saati ile vücut ısınızı koruyun

Bileklik olarak tasarlanan Aircon Watch adlı saat, insanın birkaç derece daha sıcak veya soğuk hissetmesini sağlıyordu. Bilekliğin içindeki bakır levhaya termal etkiler ulaştırılarak vücudun tamamının hissiyatını değiştirecek şekilde bir etki oluşturuluyordu. Ancak Aircon Watch’un tasarımcıları asıl çıkış noktalarının Stanford Üniversitesi’nde 2012’de yapılmış bir çalışma olduğunu söylüyor. Eldiven isimli alet, kanın avucun yüzey kısımlarına doğru çekilmesini sağlayan bir vakumlama oluşturuyordu. Böylece yüzeye ulaşan kan, soğuk su ile soğutularak dolaşıma devam ediyordu.

Elbette bilimsel olarak mümkün olan bir şeyin ticari bir ürüne dönüşmesi ve insanların para ödemeyi kabul edeceği, satın almak isteyeceği kadar bir fark da oluşturması başka mesele. Neticede Aircon Watch teknolojisi seri üretime hazır hale gelmiş.

Üreticilerin beyanına göre, bileğe takılan cihaz, sinir sistemine vücut ısısını etkileyen sinyaller gönderiyor. Bu sinyallere göre beyin vücut ısısını ayarlıyor. 400mAh pil ile çalışan cihazın OLED ekranı mevcut. Seri üretime geçmemiş olan ürün şu anda 80 dolara sipariş edilebiliyor.

Haber Tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba 15:55

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    13 Aralık 2018