Kılıçdaroğlu'nun koltuğu sallanıyor

Referandum yenilgisine bahaneler uydurarak ‘istifa’ çağrılarını engellemeye çalışan Kılıçdaroğlu’nun CHP’si yolun sonuna geldi. Sağlar’ın ‘tek adam’ çıkışı nedeniyle disipline sevkedilmesine parti içi muhalefetten ve Baykal’dan sert tepki geldi. Baykal, “CHP tehditle, öfkeyle, sopa sallanarak yönetilemez. CHP’nin kendine gelmesine ihtiyaç var” dedi

05 Mayıs 2017 Cuma 08:00
Kılıçdaroğlu'nun koltuğu sallanıyor

Parlamenter sistem tarihe karışınca koalisyonlardan başka umudu olmayan CHP’de işler karıştı. Referandumu kaybedince topu Yüksek Seçim Kurulu’na atarak “istifa” çağrılarını görmezden gelen Kemal Kılıçdaroğlu parti içi muhalefeti daha fazla bastıramadı.

Halk oylamasında tüm progpagandasını “tek adamlık” üzerine yapan ancak kendi partisinde tek adam durumuna düşen Kılıçdaroğlu’nun muhalif sesleri partiden kovmakla tehdit etmesinin ardından başlayan kavga daha da büyüyor. Mersin Milletvekili Durmuş Fikri Sağlar’ın ‘tek adam’ eleştirisine Kılıçdaroğlu’nun tehditle cevap vermesi ve disipline sevkinin yolunun açılması ile parti içindeki gerginlik had safhaya ulaştı.

KADROSUNU OLUŞTURUYOR

Sağlar, referandum çalışmalarında adeta taban yoklaması yapan ve genel başkanlık için muhtemel adaylar arasında gösterilen Muharrem İnce ve Metin Feyzioğlu’ndan önce gemileri yaktı, kongrede genel başkanlığa aday olmak için kadrosunu oluşturmaya başladğını açıkladı. Sağlar’ın, dün bir televizyon kanalına yaptığı açıklamalar CHP’deki parti içi muhalefetin boyutlarını da gözler önüne serdi. “CHP’de insanlar dedikodu yapmazlar düşüncelerini ortaya koyarlar” diyerek kendisine yönelik tavırları eleştiren Sağlar, “Ben uyarı görevimi yapıyorum” dedi.

İNCE’DEN REST: KAPININ ÖNÜ DE BİZİM

Daha önce Kılıçdaroğlu’nun istifasını isteyen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Biz düşüncelerimizi ifade etmezsek doğruyu bulamayız. Kapının önü de bizim, parti de bizim, ülke de bizim. Hep beraber nasıl katkı verebiliriz, bunun çalışmasını yapmalıyız” sözleriyle tepkisini dile getirmişti. İstanbul Milletvekili Ali Şeker de muhaliflerin safında yer alarak “Kimsenin kavga ettiğini görmüyorum ama eğer biz düşüncelerimizi ifade etmezsek doğruyu bulamayız. Kapının önü de, parti de ülke de bizim” diyerek tepkilerini dile getirmişlerdi.

SOPAYLA YÖNETEMEZSİN

Kılıçdaroğlu’na en büyük tepki ise kaset kumpası ile koltuğundan olan Deniz Baykal’dan geldi. Daha önce CHP’nin iyi yönetilmediğini belirten Baykal, Kılıçdaroğlu’nun muhaliflere ilişkin ‘kapının önüne koyarım’ tehdidi ve Sağlar’ın disipline sevkedilmesine isyan etti. Baykal, yaşananları, “CHP tehditle, sopa sallanarak yönetilemez. CHP’nin toparlanıp kendine gelmesi lazım” sözleri ile değerlendirdi. Baykal, geçtiğimiz gün katıldığı televizyon programında da ‘Kılıçdaroğlu 2019’da aday olmayacaksa koltuğu bırakmalı ve olağanüstü kurultay toplanmalı’ sözleriyle parti içi tartışmanın fitilini ateşlemişti.

DANANIN KUYRUĞU KOPACAK

Öte yandan, Kılıçdaroğlu’nun parti içindeki muhalif sesleri susturmak için partiden kovma tehdidinden sonra aykırı fikirlere karşı başlayan operasyon da devam ediyor. Önceki gün yapılan MYK’da, Kılıçdaroğlu’nu “tek adam” olmakla eleştiren Sağlar için disiplin soruşturması kararı alınmasının ardından Parti Meclisi olağanüstü toplantıya çağrıldı. PM, pazar günü olağanüstü toplanarak Sağlar’ın disipline sevkini konuşacak.

Korku imparatorluğu

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, “Kısır çekişmeler yapanın partide yeri yoktur. Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun” sözlerine, Sağlar sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Sağlar Twitter’dan şu ifadeleri kullandı: “Düşüncelerimden dolayı disiplin işleminin başlatılması beni üzdü, beni seçen K.Delegelerimize ve Üyelerimize karşı sorumluyum, susamam. Aynı Konuşmaları PM’de Sayın G.Başkanın ve tüm üyelerin yüzlerine karşı da yaptım. CHP’nin iktidarını istiyorum. CHP bunları söyleyenleri partiden atarak bir yere varamaz. Bu partinin yönetim kadrosu değişmelidir. Karar verecek, iddialı, cesur ve iktidar yapacağız diyebilecek insanlar görev almalıdır. İhraç edilebilirim hiç önemli değil çünkü eğilmiyorum doğru bildiğimi söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. CHP’deki korku imparatorluğunu yıkacak kararlılık ve cesaret olmalı.”


(Yeni Şafak)
Haber Tarihi: 05 Mayıs 2017 Cuma 08:00

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü