Kılıçdaroğlu açılışını yaptı... CHP Türk katliamcısı Makarios'un heykelini dikti!

CHP'li Beylikdüzü Belediyesi Kıbrıs'ta Türklerin ölümüne sebep olan Başpiskopos Makarios'un heykelini yaptı. Kılıçdaroğlu ise bu heykelin açılışını yaptı.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 18:16

Belediyecilikte yaptığı heykeller ile gündeme gelen CHP yönetimleri yeni bir skandala imza attı. CHP'li Beylikdüzü Belediyesi Kıbrıs Türkleri'nin katili Rum Başpiskopos 3. Makarios'un heykelini dikti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bu skandalı daha da büyüterek bizzat açılışını yaptı.

BEYLİKDÜZÜ'NDE MAKARİOS HEYKELİ

Cumhuriyet Halk Partisi'nden Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nun yönettiği Beylikdüzü'nde açılan bir heykelde Kıbrıs'ta yaşayan Rum Başpiskopos 3. Makarios'un da yer alması büyük tepki çekti.

3. MAKARİOS KİMDİR?

1913-1977 yılları arasında Kıbrıs'ta yaşayan Makarios, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı olarak seçilmişti.

Ancak Rum devlet adamı, Anayasa'da Türk toplumuna ilişkin hakların devlet düzenini dengesizliğe sürüklediğini ve bu nedenle Anayasa'nın değişeceğini açıklayınca Türkler buna tepki gösterdi.

Rumlar da bunun üzerine Türklere saldırdı ve tarihe "Kanlı Noel Olayları" (1963) olarak geçen saldırılar yaşandı. Tüm bu yaşananların ardından da Türk Hükümeti, Rumların bu saldırılarını savaş olarak kabul etti ve adaya askeri müdahale düzenledi.

 

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 18:16

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü