Kiev’e dev cami FETÖ’ye darbe...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ve Sırbistan ziyaretleri sonrası dönüşte gazetecilere uçakta önemli açıklamalarda bulundu.

13 Ekim 2017 Cuma 07:59
Kiev’e dev cami FETÖ’ye darbe...

HACI YAKIŞIKLI / BELGRAD  Ukrayna’da Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey altıncı toplantısını yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çerçevede Ukrayna’da 9 anlaşma imzaladık. Ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak da 2023’te 10 milyar dolar hedefini yakalamayı aramızda kararlaştırdık” dedi. 

BİR YILDA 100 BİN TURİST

Kırım Tatarlarının sorunlarına da değinen Erdoğan; “Onların da talebiyle Kiev’e bir cami yapma sözümüz var. Yer tahsisi sözü aldık. Bunun yapımının yanı sıra, konut yapımına girmek suretiyle ihtiyaç sahiplerinin sorunlarını çözelim istiyoruz” ifadelerini kullandı. Sırbistan temasları hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: “Sırbistan’la toplam 16 anlaşma imzaladık. Ticaret hacmimizi ilk planda 3, ardından 5 milyar dolara çıkaracağız. Enerji işbirliğimizi artıracağız. Turizme gelince, geçen yıl ülkemize gelen Sırp turist sayısı 100 bini geçti. FETÖ’nün tamamen temizlenmesi için güçlü bir iradeyi Sırbistan Başkanı Vucic de gördüm.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra soruları cevapladı…

Sırbistan seyahatiniz bazı Avrupa ülkelerinde tuhaf karşılandı...

Bazı AB üyesi ülkeler buraları arka bahçeleri olarak görüyorlar. Onun için biliyorum ki rahatsız olacaklardır. Ama onlar istedikleri kadar rahatsız olsunlar. Biz, birilerinden izin alarak bu ziyaretleri yapacak değiliz. Kaldı ki biz AB’de de müzakereci ülkeyiz.

VİZE KRİZİ İÇİN KOMİSYON

ABD ile vize konusunda bir gelişme var mı?

Sayın Dışişleri Bakanı (Tillerson) Dışişleri Bakanımıza ‘Komisyon oluşturalım’ demiş. Onunla ilgili olarak yetkililer kendi aralarında konuşacaklar. ‘Nasıl bir adım atalım ki bu sıkıntıları aşalım’ demişler. Onun için bu komisyonun nasıl olacağına ilişkin metni bizim tarafa ileteceklerdi. 

SEBEBİ BÜYÜKELÇİ BASS’TIR

Komisyon kurulduktan sonra artık kriz aşılacak diyebilir miyiz?

Bir defa krizin sebebi büyükelçidir. Zaten 2-3 gün içinde de gidiyor. Bir ülkenin Türkiye gibi bir ülkede büyükelçisi olacak, bu büyükelçi iki ülke arasında bir krize neden olacak ve bu krizi bir büyükelçi yönetecek. Böyle bir şey, Bakan’ın kendi durumunu da zayıflatır. Hele hele Başkan’a da saygısızlık olur. Asırlara baliğ bir geçmişe sahip asil bir devletiz biz. Kabile devleti değiliz. ‘Bizim büyükelçiliklerimizde, konsolosluklarımızda çalışan Türk personeli gözaltına almak, tutuklamak böyle bir şeyin olmaması lazım. Bunlar aramızdaki sözleşmelerde yer almalı…’ tarzında bir yaklaşım olamaz. Biri suç işlemişse, pekala soruşturmaya da maruz kalır, gözaltına da alınır. 

ELÇİLİKTE AJANLAR VAR

Gözaltının misilleme olduğunu, bir başka deyişle hukuki olmadığını iddia edenler var...

Türkiye bir hukuk devletidir, misilleme olamaz. Ama onların neler yaptıklarını da biliyoruz. Örneğin benim vatandaşım eşiyle beraber kapılarına gitmiş, gözaltına almışlardır. Arkadan Halkbank Genel Müdür Muavini 6 kere ABD’ye giriyor, çıkıyor; 6. veya 7. girişinde kalkıyor gözaltına alıyor, sonra da tutukluyorlar. Benim 13 korumamla ilgili gözaltı, tutuklama kararı çıkarıyorlar. Bunları bana izah edemiyorlar. Bütün bunlardan sonra konsolosluklarının içerisinde FETÖ faili ajanlar bulunuyor. Benzer ajanlar Amerika’da da var. Kongre ile çok sıkı ilişki içinde. Zaten FETÖ’nün baş ajanı Pensilvanya’da. Bunlara rağmen ABD’nin seyirci kalması, kusura bakmasınlar, stratejik müttefikle bağdaşan tavır olarak değerlendirilemez. 

SIRADA S-500 VE ÜRETİM VAR

S-400’lerin ortak üretimine karşı Rusya’da bir direnç var mı? 

S-400’lerle alakalı olarak herhangi bir sıkıntı yok. Birinci pakette ortak üretimimiz olmayacak. Ama ikinci paketten itibaren artık ortak üretimin adımlarını inşallah atacağız. Putin’le yaptığımız görüşmelerde işi S-400’lerle bitirmeyi düşünmüyoruz. S-500’lerle ilgili de görüşmelerimiz oldu. 

Melih Gökçek ile görüşmenize dair  çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Neler söylersiniz?

BURSA’DA SORUN VAR

Olay sadece Melih Bey’in şahsında olan şeyler değildir. Yani bu konuyla ilgili, partimizde, bazı yerlerde bir değişim iradesi söz konusudur. Bu aynı zamanda Merkez Karar ve Yönetim Kurulumuzun da bir kararıdır. Bazı arkadaşların kenar köşe yazdıkları, ‘Seçimle gelen, seçimle gider’ lafları var. Kusura bakmasınlar da ama bunlar bağımsız seçimle gelip bağımsız seçimle gitmiyorlar. Bunlar tabii ki bir iradenin yaptığı ön seçimler vesaire neticesinde buralara geliyorlar. Bizim 2019 Mart seçimlerine giderken, ön hazırlıklarımızı çok iyi yapmamız lâzım. 

Ankara ve Balıkesir dışında, sorunlu başka il var mı?

Bursa.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 07:59

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Eylül 2018