Keşke Donald Trump da bu yazıyı okusa

Başbakan Yıldırım yaptığı yürüyüş sırasında ‘Tüm savaşlar sona ermeli’ duvar yazısını görünce, “Keşke onlar da bu yazıyı okusalardı” diye konuştu.

09 Kasım 2017 Perşembe 09:12
Keşke Donald Trump da bu yazıyı okusa

Başbakan Binali Yıldırım,Washigton’daki West Potomac Park’ta yaptığı sabah yürüyüşünde gördüğü İngilizce ‘Tüm savaşlar sona ermeli’ yazısını görünce ABD Başkanı Trump ve Yardımcısı Pence’i kast ederek, “Keşke onlar da bu yazıyı okusalardı” dedi. Yıldırım ve beraberindeki heyetin bulunduğu uçak önceki gece ABD’nin başkenti Washington’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Andrews Ortak Hava Üssü’ne indi. 

Yıldırım’ı Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve beraberindeki diplomatik heyet karşıladı. Yıldırım’ın Washington’da kalacağı otel çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Yıldırım, Washington temaslarına Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden Tennessee Senatörü Bob Corker ile bir araya gelerek başladı. Başbakan Yıldırım’ın kaldığı otelde gerçekleşen görüşme bir saatten fazla sürdü. Yıldırım’ın, aynı zamanda ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığını da yürüten Corker ile görüşmesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Kerim Uras ve Başbakanlık Danışmanı İhsan Durdu hazır bulundu.  

ÇÖZÜM ZAMAN ALACAK

Corker, Yıldırım ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Çok samimi ve iyi bir görüşme olduğunu belirten Corker, şöyle konuştu: “İki ülke arasındaki geniş kapsamlı ve bazı spesifik konuları konuştuk. Üstesinden gelmemiz gereken birçok mesele var. İki ülke arasındaki sorunların çözümü zaman alacak. Türkiye çok güzel bir ülke ve son yıllarda birçok ilerleme kaydetti. Türkiye’yi daha önce ziyaret ettim ve bu ülkeyi çok seviyorum. Türkiye özellikle Suriyeli mülteciler için çok şey yaptı. Üzerine birçok şey inşa edeceğimiz NATO gibi ilişkilerimiz var ama şu anda farklılaştığımız konular da var.”    Başbakan Yıldırım, 5 günlük Amerika ziyaretinin ilk gününde sabah yürüyüşü ile programa başladı. Bir grup Türk gazeteci ile birlikte sabah yürüyüşüne çıkan Yıldırım, gazetecilere poz vermek için West Potomac Park’ta bir bankta oturdu. 

PENCE İLE GÖRÜŞECEK

ABD’nin ulusal milli parkı olan alanda tempolu yürüyüşüne devam eden Yıldırım, bir grup lise öğrencisi ile de kısa süre sohbet etti. Cep telefonu ile yayın yapan gazetecilerin sorularına, ‘Durmak yok, yürüyüşe devam’ şeklinde cevap veren Yıldırım’ın soğuk havaya karşılık tedbir olarak spor takke ile yürüyüşünü yapması dikkat çekti. Ünlü bir park alanı olan West Potomac Park’ta İngilizce yer alan ‘Tümsavaşlar sona ermeli’ sloganını görünce Yıldırım, Amerikalı üst düzey yöneticileri kast ederek, “Keşke onlar da bu yazıyı okusalardı” diye yorum yaptı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bugün bir araya gelmesi beklenen Başbakan Yıldırım, ayrıca Türk ve Amerikalı kanaat önderleriyle de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirecek. 

Türk vatandaşları vize almaya başladı

ABD’nin Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvuruları yeniden kabul edilmeye başlandı. Vize randevusu alanlar dün sabah saatlerinden itibaren ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na geldi. Vize başvurusunda bulunanların bazıları vize sevinci yaşarken bazıları da vize alamadan geri dönmek zorunda kaldı. Daha önce vize başvurusu askıya alınan Seher Saraç, “Vize başvurusu için geldim ama vize alamadım. Bence vize kısıtlaması hala devam ediyor. Daha önce vize için başvuru yapmıştım. Daha sonra askıya alındı. Şimdi çağırdılar ama vize alamadım. Turistik olarak dahi gidemiyorum” dedi. Vize başvurusu olumlu sonuçlanan bir kişi ise, “Turistik gezi için başvurmuştum. Vizeyi aldım. Herhangi bir sorun çıkmadı. Rutin sorular soruldu. Rahatlıkla cevapladık. Vizemizi verdiler. Sorunu bize yansıtmadılar. Herhangi bir sorun yok gibi” diye konuştu. 

Başbakan Yıldırım, resmi ziyaret için geldiği ABD’nin başkenti Washington’da anıtlar ve heykeller bölgesinde sabah yürüyüşü yaptı. Yıldırım, resmi temaslar için gittiği Washington’da, mevkidaşı Pence ile bugün görüşecek.

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 09:12

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    25 Eylül 2018