Kerkük'te bayrak krizi! 'Bize dokunana bizde dokunacağız'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani''nin atadığı Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in kentteki tüm kamu kurum binalarına "Kürt bayrağı çekilmesini" istemesinin ardından başlayan bayrak krizi devam ediyor. Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi, "Valilik, Kürdistan bayrağı astırınca, biz de caddelere, evlere Türkmen bayrağı asmaya başladık. Bize dokunana biz de kesinlikle dokunacağız" dedi.

21 Mart 2017 Salı 14:04
Kerkük'te bayrak krizi! 'Bize dokunana bizde dokunacağız'

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in, Kerkük'e Kürdistan bayrağı asılmasıyla ilgili emri kentte gerginliğe yol açtı. Vali Necmeddin Kerim, Kerkük'e Kürdistan bayrağı çekilmesini, “Türkiye'nin başkenti Ankara, en büyük kenti İstanbul'da Kürdistan bayrağı çekiliyorsa Kerkük'te niçin çekilmesin” sözleriyle savunurken Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi gelişmeleri değerlendirdi. Kerkük'ün ihtilaflı bir bölge olduğunu belirten Salihi şu açıklamaları yaptı:

“Kerkük'te, Kürdistan bayrağı asılırken, Türkiye dışında ne Irak hükümetinden ne de ABD'den bir ses çıkmadı. Kerkük Valisi ve onunla birlikte hareket edenler, PKK'yı pompalayıp Kerkük'ün her tarafına sözde bezlerini, örgüt başının fotoğraflarını astılar. Bunlara seyirci kalındı. Şimdi de Kürdistan bayrağının Kerkük'te resmi binalara asılmasıyla ilgili emir, Kerkük'ün geleceğini tehdit eden bir konudur. Yaşanan gerginlikle, Kerkük'te fiilen tehlikeli bir duruma gidildiğini gösteriyor. Mücadele etmemiz gerekiyor. Valiliğin, PKK'nın desteğiyle attığı adıma Kürt partileri de razı değil. Valilik, Kürdistan bayrağı astırınca, biz de caddelere, evlere Türkmen bayrağı asmaya başladık. Bize dokunana biz de kesinlikle dokunacağız. Vali en büyük desteğini PKK'dan alıyor. Bu istismara bir an önce son verilmesini istiyoruz. Aksi halde Kerkük'te istenmeyen olaylar yaşanır. Kerkük'ü bir Kürt şehri gibi göstermeye çalışıyorlar. Kürdistan bayrağı kaldırılana kadar biz de bayrakları asacağız.”

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 14:04

YORUM YAZ

  • HâlidHâlid11 ay önce
    Bizde ırk etnik milliyetciliğine karşıyız ,kardeşsek din birliğinde ortak inançda kardeşiz.Fırsatcılık yapanların önüne dikilmesini iyi biliriz.Bizim savaşlarımız hep hakkâniyat için verilen mücadeledirbu hep öyle devam edecek.Hainler korksunlar bizden.
  • AlperenAlperen11 ay önce
    Helâl olsun. Gardaşlarımızın yanındayız.
  • İşte bu yüzden, İşte bu yüzden, 11 ay önce
    O bayrak ihanettir dedik. Şimdi adamlar bunu söyleyebiliyor; “Türkiye'nin başkenti Ankara, en büyük kenti İstanbul'da Kürdistan bayrağı çekiliyorsa Kerkük'te niçin çekilmesin”

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 22.02.2018