Kent savaşında tecrübeliler… Hendek savaşlarının kahramanları Afrin’de

Mehmetçik Zeytin Dalı Harekatı’nı kararlı bir şekilde sürdürüyor. Afrin operasyonunda dün 2 köy daha temizlendi. Toplam bin 485 terörist etkisiz hale getirilirken meskûn mahal çatışmaları için de Sur ve Nusaybin’de kent savaşına tecrübeli askerler sevk edildi.

15 Şubat 2018 Perşembe 03:40
Kent savaşında tecrübeliler… Hendek savaşlarının kahramanları Afrin’de

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'in Ömer Simo ve Arşali köylerini terör örgütü PYD/PKK'dan temizlemesinin ardından Cinderes'deki PYD/PKK'lı teröristlerle aralarında 500 metreden az bir mesafe kaldı. Stratejik öneme sahip Cinderes'de meskûn mahal çatışmalarına hazırlanan TSK, bölgeye daha önce Sur, Cizre ve Nusaybin'de kent savaşına katılan çok sayıda tecrübeli asker sevk etti.

MEHMETÇİK CİNDERES'E YÜRÜYOR

 Zeytin Dalı Harekâtı'nın 26'ncı gününde güney cephesinde de hareketli dakikalar yaşanıyor. Cinderes'e yürüyen Mehmetçiğe destek vermek için güney cephesinden kara harekâtına başlayan ÖSO savaşçıları, yıllardır kapalı olan İdlib-Afrin yolunu açtı. Deviye köyüne doğru ilerlemeye devam eden ÖSO savaşçıları, güney hattından ilerleyerek Cinderes kuşatmasını tamamlayacak.

 Zeytin Dalı Harekâtı ile Afrin'e 3 koldan birden ilerleyen TSK öncülüğündeki ÖSO askerleri, batı cephesinde Racu Beldesi'ne bağlı Qudah Kivi ve Badu köyüne operasyon düzenledi. Teröristlerle sıcak çatışmaların yaşandığı bölgede TSK öncülüğündeki ÖSO savaşçıları, Qudah Kivi köyünü temizlemeyi başardı. TSK ve ÖSO güçleri, harekâtın başından bu yana PYD/PKK işgalindeki 36'sı köy 14'ü de stratejik dağ veya tepe olmak üzere 54 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

"RACU'YA GİRECEĞİZ"

 Fatih Sultan Mehmet Tümeni Komutanı Ahmet Fatih, "TSK'nın desteğiyle iki köye operasyon düzenledik. Şimdilik her şey bizim istediğimiz gibi gidiyor. Qudah Kivi köyünü teöristlerden temziledik. Kısa bir süre içerinde diğer köyleri de temizleyip Racu'ya gireceğiz" dedi.

 TSK tarafından yapılan açıklamada ise "Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 485 olmuştur" denildi. Açıklamada 14 Şubat'ta 46 teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

 Kilis-Hatay hattının Suriye kesimindeki Şeyh Horoz bölgesi ve çevresinde tespit edilen terör örgütü PYD/PKK'ya ait hedefler, fırtına obüsleri, çok namlulu roketatar ve tanklarla ateş altına alındı. Afrin'e askeri araç ve personel sevkıyatı dün de aralıksız devam etti.

MAYIN VE PATLAYICI TEMİZLİĞİ

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında teröristlerden arındırılan bölgelerde Ottawa Antlaşması ile kullanımı yasaklanan çok sayıda anti-personel mayını ele geçirildi. Mayın ve patlayıcı tuzaklarının bulunmasında Mehmetçiğin en büyük yardımcısı ise özel eğitimli köpekler.

KUZEY IRAK'A HAVA HAREKATI

Kuzey Irak'ta saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen teröristlere yönelik hava harekâtında 8 hedef imha edildi. Sinath-Haftanin, Metina, Gara, Avaşin ve Basyan bölgelerinde sığınak, barınak ve silah mevzii olarak kullanılan 8 hedefin imha edildiği bildirildi.

Haber Tarihi: 15 Şubat 2018 Perşembe 03:40

YORUM YAZ

  • 040604068 ay önce
    Türk ordusu sadece türkiye yi değil tüm islam coğrafyasını savaşıyor..allah yar ve yardımcılarıolsun
  • Osman19Osman198 ay önce
    Zeytin Dali harekatina mahsus bagis hesabi acilmali
  • Mehmet Timur Mehmet Timur 8 ay önce
    Basın yayın bir taktik bilgi de taşımalı. Bazen cehalet olursa bu alanda PKK propagandasını senin kalemini ağzını kullanarak da yaptırır. Ne demek HENDEK kazılan o lağım çukurları ne zamandır hendek oldu. İslam tarihindeki bir mübarek savunmaya atıfla zerdüştlerin lağım çukurunu aynı tutmak büyük bir gaflet. Bu güruh batının da desteği ile önüne gelen yere ad koyuyor demografi değiştiriyor. Coğrafya yı toprağı vatan yapan o topraktakisanattır tarihtir cami dır handır hamamdır kervansarayıdır saraydır tekkedir yoldur çeşmedir. 5 bin yıllık Türk islam toprağı kuzey suriye ye kerkük e musul a aynel araba afrin e; rojova efrinkobani adlarını uydurmakla demekle vatan yapamazsın. Yaptırmazla yurdun yuvan dediğin kardeş muamelesi gördüğün insanlarda bu coni kulluğunu gördüğü andan itibaren bitirir seni.

Günün Karikatürü

23 Ekim 2018