Kent Bostanları’nda ilk kez çiçek balı üretildi

Nilüfer Belediyesi’nin çiftçilere alternatif ürün seçenekleri sunma hedefiyle faaliyete geçirdiği Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nda bu yıl ilk kez bal üretimi de yapıldı.

14 Kasım 2017 Salı 12:38
Kent Bostanları’nda ilk kez çiçek balı üretildi

2017 yılı Mayıs ayındaesmer arı ırkına ait 150 bin “Anadolu Arısı” ile 2 adet kovan alınarak Kent Bostanları’na yerleştirildi. Arılar, Kent Bostanları parsellerinde yetiştirilen buğday, biber, domates, patlıcan, enginar, ay çiçeği, kavun, karpuz, çilek, nohut, bakla, mısır, pazı gibi sebze ve meyvelerin yanı sıratıbbı aromatik bitkiler kekik, nane, gül ve lavanta çiçeklerinden beslendi. İki kovandan elde edilen petek balının renk ve tat analizine göre çiçek balı olduğu belirlendi.

Ayrıca Kent Bostanları’nda elde edilen balın,glikoz ve fruktoz, mineral madde ile aromatik değeri açısından yüksek, asit oranı düşük, koyu renkli,oldukça kaliteli bir bal olduğu tespit edildi. Fenni gübreninkullanılmadığı Nilüfer Belediyesi Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nda iki kovandan elde edilen bal hakkında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e de bilgi verildi.

Haber Tarihi: 14 Kasım 2017 Salı 12:38

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 25.02.2018