Katliam hevesleri kursaklarında kaldı

Terör örgütü DEAŞ’a yönelik soniki günde 10 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 163 şüpheli gözaltına alındı.

30 Ekim 2017 Pazartesi 08:26
Katliam hevesleri kursaklarında kaldı

Terör örgütü DEAŞ’a yönelik son iki günde 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 163 şüpheli gözaltına alındı. Terör örgütleriyle etkin ve kararlı mücadelesini sürdüren güvenlik güçleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi düzenlediği operasyonlarla terör örgütü DEAŞ’a büyük darbe vurdu. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 10 ilde önceki gün ve dün yürütülen operasyonlarda, aralarında yabancı uyruklu örgüt üyeleri ve terör örgütünün üst düzey sorumlularının da bulunduğu 163 şüpheli yakalandı, çok sayıda tabanca, av tüfeği, mühimmat, örgütsel doküman ele geçirildi, dijital verilere el konuldu.

DEAŞ’ın iki hücre evi çökertildi

İstanbul’da polis, Arnavutköy ve Esenyurt’ta terör örgütü DEAŞ üyelerinin kaldığı iki “hücre evi”ni çökertti. Arnavutköy ve Esenyurt’ta yangın çıkan iki ayrı evde, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ve Bomba İmha Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan incelemede, bomba yapımında kullanılan kimyasal madde, metal bilye, çivi, vida, uzaktan kumanda, motor, elektronik devre, kablo ve pil gibi çeşitli malzemeler bulundu.Bu kapsamda, TEM ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince “hücre evini” çökertmek ve teröristleri yakalamak için koordineli yapılan çalışmalarda, söz konusu adreslerde ikamet ettikleri belirlenen kişilere ait bir araç ve motosikletin Bayrampaşa’da bir alışveriş merkezinin açık otoparkında olduğu tespit edildi.

Polis ekipleri, biri yaralı 4 DEAŞ’lı teröristi önceki gün saat 16.00 sularında gerçekleştirdiği operasyonla yakaladı. Böylece ekipler, örgütün iki “hücre evi”ni de çökertmiş oldu. Bu arada, araç ve motosiklet üzerinde yapılan incelemede, uzaktan kumanda düzeneği olan el yapımı patlayıcılar, sırt çantalı el yapımı patlayıcı bulunan canlı bomba yelekleri, 2 silah ve bu silahlara ait fişek ele geçirildi.

Üst düzey sorumlular da var

Bursa’da Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 7 ilçede 15 adrese düzenledikleri eşzamanlı operasyonda 2’si Azerbaycanlı ve 28’i Suriyeli olmak üzere 39 kişiyi gözaltına aldı.Erzurum’da terör örgütü DEAŞ’ın şehir yapılanmasına yönelik operasyonda aralarında örgütün üst düzey sorumlularının da bulunduğu 22 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonda 2 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği, 3 kurusıkı tabanca ile 86 mermi, “pala” olarak tabir edilen bıçak, dijital veriler ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

İzmir’de terör örgütü DEAŞ’a yönelik son iki günde düzenlenen operasyonlarda 6’sı Suriyeli, 2’si kadın 15 zanlı yakalandı.

Şanlıurfa’da düzenlenen operasyonda da Suriye uyruklu DEAŞ üyesi 5 şüpheli gözaltına alındı.

Terör örgütü DEAŞ’a yönelik Çankırı’da gerçekleştirilen operasyonda 4 Iraklı, Eskişehir’de düzenlenen operasyonda da 4’ü Iraklı, biri Tataristanlı 5 şüpheli yakalandı. 

Adana’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonda 5’i Suriye uyruklu 18 şüpheli yakalandı.

 Muğla’nın Ula ilçesinde terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonda 2 kişi gözaltına alındı.

Gözaltındaki tüm zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor.Cumhuriyet Bayramı törenlerine yönelik saldırı hazırlığı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, terör örgütü DEAŞ’a yönelik soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı bulunan 55 yabancı uyruklu şüpheliden 49’u başkentte düzenlenen operasyonlarla yakalandı. Terörle Mücadele Şubesine götürülen şüphelilerden bazılarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine yönelik eylem hazırlığı içinde olduğu tespit edildi.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 30 Ekim 2017 Pazartesi 08:26

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    25 Eylül 2018