Katar emirinden sert tepki: Tehlikeli yansımaları olacak

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, ABD Başkanı Trump'ı, "ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının tehlikeliyansımaları olacağı" yönünde uyardı.

07 Aralık 2017 Perşembe 00:30
Katar emirinden sert tepki: Tehlikeli yansımaları olacak

Katar resmi ajansı QNA'nın haberine göre, Şeyh Temim, kendisini telefonla arayan ABD Başkanı Trump'a, attığı bu adımın (Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması) Ortadoğu'da durumu daha fazla karmaşık hale getireceğini ve bölgedeki güvenlik ile istikrarı olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti.

Şeyh Temim görüşmesinde, ülkesinin, başkenti Kudüs olan ve 1967 sınırlarında bir Filistin devletinin kurulmasını garanti altına alan, iki devletli çözüm esasına dayalı, Arap barış girişimi ve uluslararası kararları temel alan Filistin davasına yönelik tutumuna vurgu yaptı.

ABD Başkanı Trump, bu akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 00:30

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Kasım 2018