THY- Euroleague

Kârlarıyla büyüyüp yatırıma odaklandılar

2017 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını bir bir açıklayan şirketler, kârlılık oranlarını geçen yılın aynı dönemine göre yükselttiler.

09 Kasım 2017 Perşembe 11:24
Kârlarıyla büyüyüp yatırıma odaklandılar

2017 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını bir bir açıklayan şirketler, kârlılık oranlarını geçen yılın aynı dönemine göre yükseltirken, kazandıklarıyla yeni yatırımlar planlıyorlar. 

Yenilikçi hizmetler sunuyor

2017 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Türkiye Finans Katılım Bankası, yılın ilk dokuz ayında 279 milyon liralık net dönem kârı ile geçen yılın aynı dönemine göre kârını yüzde 12 oranında artırdı. Aynı dönem içerisinde bankanın aktif büyüklüğü ise 37,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

Yenilikçi adımlar atacak
Türkiye Finans Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Wael Abdulaziz Raies, yaptığı açıklamada, banka olarak hedeflerini gerçekleştirme yolunda müşteri hizmetleri ve ürün çeşitliliği geliştirme konularında ciddi adımlar attıklarını vurguladı. Raies, ‘’Çalışanlarımızın da motivasyonu ve uzmanlığı sayesinde yılsonuna kadar katılım bankacılığı prensipleriyle uyumlu yenilikçi ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

 'den 9 ayda yüzde 25 kâr

Ülker, 2017 yılının 3. çeyreğinde satışlarını yüzde 20.3, vergi öncesi kârını ise yüzde 25 artırdı. Türkiye’nin en büyük gıda şirketi olarak 9 ayda 1,013 milyon liralık gelir elde eden şirket, satışın yanı sıra üretim gamındaki çeşitlendirmeleriyle de tüketicilerin ilgi odağı oldu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamaya göre ÜLKER’in geçen yılın aynı döneminde 842 milyon lira satış geliri elde ettiği hatırlatıldı.

Ülker’in Ocak-Eylül 2017 döneminde satış gelirleri yüzde 16.6 artışla 3,358 milyon TL olarak sonuçlandı, kümülatif FAVÖK yüzde 19 artarak 468.6 milyon lira olarak gerçekleşti. Şirketin kümülatif dokuz aylık net kârı ise 282 milyon liraya ulaştı.

 555 milyon liralık net kâr sevinci

Geliştirdiği inovatif ürün ve hizmetlerin yanısıra topladığı fon büyüklüğü ile dikkat çeken Kuveyt Türk Katılım Bankası, bu yılın 9 ayında 555 milyon lira net kâr elde etti. Bankanın 9 aylık finansal sonuçlarına göre bu yılın 9 ayında net kârlılık oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artırarak 555 milyon liraya yükseldi.

Toplanan fon büyüklüğü ise 2016 sonuna göre yüzde 19,2 artışla 38 milyar lira olarak gerçekleşirken, kullandırılan fon büyüklüğü yüzde 23,1 artışla 36,9 milyar liraya ulaştı. Son verilere göre Kuveyt Türk’ün toplam aktifleri 54,6 milyar lira, öz varlıkları ise 4,5 milyar oldu.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, sağlam bankacılık anlayışlarından ödün vermeden sundukları hizmetlerin kapsamını sürekli genişlettiklerini, dijital bankacılık hizmetlerini çeşitlendirdiklerini vurguladı.

  Güçlü iş birlikleriyle büyüyor

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin 9 aylık toplam hasılatı 62 milyon TL olurken, net kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 37 milyon TL oldu. Halk GYO Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, yaptığı açıklamada “Bundan sonraki süreçte de güçlü iş birlikleriyle büyüyor ile ülkemizin dört bir yanında, yatırım yaptığımız bölgelerin yaşam standartlarını yükseltecek projelere imza atmayı hedefliyoruz” dedi. Alsancak Projesi’nin de tasarım aşamasını tamamlayarak kısa bir süre sonra inşasına başlayacaklarını söyleyen Yetgin, Vakıf GYO ortaklığında hayata geçirilen Sancaktepe’deki Bizimtepe Aydos Konut projesinde anahtar teslimlerin de Mayıs 2018’de yapılacağını belirtti. Yetgin, Halk GYO’nun “Şehrin Gözdesi” sloganıyla Erzurum’da yükselen Şehristan Konutları projesi, Eskişehir’deki Panorama Plus ile İstanbul merkezli Referans Bakırköy projelerindeki sınırlı sayıda kalan bağımsız bölümlerin satışlarının devam ettiğini İzmir’de de yeni bir projeye başladıklarını söyledi.

 

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 11:24

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    22 Kasım 2018