Karadeniz turizmden daha fazla pay almaya hazırlanıyor

Yapılan yatırımlarla turizmde büyük bir atılım gerçekleştiren Karadeniz'de bu yönde büyük adımlar atılıyor.

08 Kasım 2017 Çarşamba 15:59
Karadeniz turizmden daha fazla pay almaya hazırlanıyor

Türkiye’nin saklı cenneti Karadeniz’de turizmin geliştirilmesi için önemli adımlar atılıyor. Üç farklı bakanlıkla birlikte yeni projeler için düğmeye bastıklarını belirten Rize Babillon Hotel Genel Müdürü Ali Bayramoğlu, devreye alacakları tesislerle birlikte başta kış turizmi olmak üzere çeşitli aktiviteleri sektöre kazandıracaklarını belirtti.

Türkiye’nin doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Karadeniz Bölgesi özellikle son yıllarda Arap ve Ortadoğulu turistlerin ilgisini çekiyor. Yeni yatırımların hız kesmeden devam ettiği bölge, şimdilerde turizmden daha fazla pay almak için kabuk değiştirmeye hazırlanıyor.

HEDEF BÖLGENİN KALKINDIRILMASI

Rize’nin İyidere ilçesinde 22 milyon dolarlık yatırımla, yaklaşık 1,5 yıl önce hayata geçen Rize Babillon Hotel Spa ile Restaurant Genel Müdürü Ali Bayramoğlu, Türkiye’nin kalkınmasının temelinin ancak şehirlerde yapılacak yeni yatırımlarla olabileceğini işaret ederek; ''İnşallah önümüzdeki dönemde bunları çeşitlendirebilirsek şehir markalaşmasını daha da arttırabiliriz'' diye konuştu.

Bayramoğlu, öncelikli hedeflerinin bölgeyi kalkındırmak olduğunu dile getirdi. Yörede marka değeri yüksek olan aksiyon ve planlama alanlarında hizmet verebilecek yeterli alanların olmadığını kaydeden Bayramoğlu, ''Çok meşhur; yayla, vadi, şelale, köprü ve konaklarımız var. Fakat bunları turizm amaçlı iyi pazarlayamıyoruz. Bu alanların turizm amaçlı şekillenmesi güncellenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor'' dedi.

BÖLGENİN ÖNEMLİ BİR AVATAJI: KIŞ TURİZMİ

Yeni yatırımların devreye alınmasıyla birlikte 3-5 yıl içerisinde coğrafyanın çok daha fonksiyonel hale getirilerek uluslararası arenaya taşınacağına dikkat çeken Bayramoğlu, ''Bölgenin diğer önemli bir avantajı ise kış turizmi. Kaçkar dağları Türkiye’nin en uzun silsile dağlarından bir tanesi. Bölgedeki kış süreci 6 ay sürüyor. Tepe noktaları, iklim değişikliklerine kadar uygun olan birçok tepemiz var. Bunlarda tabii doğal pist alanlarımız var. Kayak Federasyonu ile beraber yaklaşık bir senedir çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.

DOĞU KARADENİZ 'KAYAK MERKEZİ' OLACAK

Bayramoğlu , önümüzdeki günlerde birkaç tesisin envanter çalışmasının çıkmasıyla birlikte Türkiye’nin en önemli kayak merkezinin Doğu Karadeniz Bölgesi olacağına işaret ederek şunları söyledi;

''Böylece çeşitliliği ve müşteri sayısını arttırmak daha kolay olacak. Yeteri kadar konaklama alanımız yoksa da; şehir merkezinde, dağlarda konaklama aktiviteleri oluşturma imkânlarımız olacaktır.''

ÖRNEK PROJE

2015 yılında resmi açılışı yapılan Babillon Hotel, 114 oda, 280 yatak kapasitesine sahip. Konaklama alanından çok daha fazla olanak sağlayan işletme; kongre, düğün, dernek, toplantı gibi organizasyonları içeren farklı konseptlere sahip. Aynı anda bin kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahip olan tesis; resort konseptinde yapılmış iyi bir dinlenme ve istirahat etme imkânı da sunuyor. Özellikle Spa ve hamam bölümünde Osmanlı kültürüyle bütünleşen bir mekân oluşturulmuş.

Otellerinin için olumlu geri dönüşler aldıklarını kaydeden Bayramoğlu, ''Otelimiz Karadeniz Bölgemize büyük bir katkı sağladı. Bundan sonraki süreçte turizmin kalkınmasına önderlik edecek'' açıklamasında bulundu.

Yatırımları hala sürdürdüklerini paylaşan Bayramoğlu; şehir merkezi ve dağda olmak üzere iki yeni otel planlaması içinde olduklarını açıkladı.(Yeni Şafak)

Haber Tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba 15:59

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    16 Ekim 2018