Yeni Akit - M&S Asistans

Kanser teşhisi koyabilen telefon laboratuvarı üretildi

Her gün ortaya yeni bir hastalık çıktığı gibi, bunların teşhisleri ve tedavileri de bir o kadar çözülebilir durumda, tabii yalnızca bir kısmı...

20 Ekim 2016 Perşembe 00:11
Kanser teşhisi koyabilen telefon laboratuvarı üretildi

Uzun süredir Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmalar ve çalışmalar nihayet başarı ile bir son buldu. Oldukça düşük maaliyet ile geliştirilen cep telefon laboratuvarı ile kanser teşhisi koymak artık mümkün hale getirildi. Fotoğrafta da görebildiğiniz gibi basit bir yapıya sahip olan bu cihaz yardımı ile artık kısa sürede veya acil durumlarda teşhis veya hastalık tanımlamanın daha kolay yapılabileceği gibi insanların kurtulma şansı da bir o kadar yükselecek gibi görünüyor.

Şu anda teşhis oranı ve kullanılabilirlik noktasında detayları tam olarak belli olmayan bu küçük cihaz, görselden de görebileceğiniz gibi teşhisi cep telefonunuzun kamerası ile gerçekleştirecek. Eğer yapılan çalışmalar son bulur ve kesin sonuç ihtimali doğarsa geç kanser teşhisi dönemi de son bulabilir. Umarız bu sistem bahsedildiği gibi işe yarar ve günümüzün "kötühastalığı"na karşı tedavilerde daha başarılı oluruz.

Haber Tarihi: 20 Ekim 2016 Perşembe 00:11

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü