Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni dönem

3 günlük ABD gezisini değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

11 Kasım 2017 Cumartesi 11:53
Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni dönem

New York'ta gazetecilere 3 günlük ABD gezisinde yaptığı görüşmeleri değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile çok verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi. 

Son dönemde gergin olan vize krizi ile iyice gerilen Türk- Amerikan ilişkisine yönelik olumlu adımlar atılmaya başlandı. ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi olan Metin Topuz’un FETÖ’den tutuklanmasıyla birlikte patlak veren vize krizi ile Türkiye ve ABD arasında ipler gerilmişti. Ardından atılan olumlu adımlarla vize kabullerine kısmen de olsa başlandı.

Başbakan Binali Yıldırım 7-10 Kasım tarihlerinde bir takım temaslarda bulunmak üzere ABD'de bulunuyordu. ABD’de Başkan yardımcısı Mike Pence ile görüşme gerçekleştiren Yıldırım, Türkiye’ye hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada görüşmenin çok verimli geçtiği söyledi.

Ancak ABD’nin Türkiye’nin tüm ikazlarına rağmen Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK ile giriştiği işbirliği, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının baş aktörü teröristbaşı Fetullah Gülen’i iade etmemesi, Reza Zarrab’ın halen Amerika’da tutuklu bulundurulması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarına yönelik tutuklama kararı gibi, kağıt üzerinde müttefik olan Türkiye ve ABD ilişkilerinde aşılması güç konular halen ortada duruyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD temaslarını izleyen Hürriyet gazetesi yazarı Murat Yetkin,  Pence ile geçen olumlu görüşmenin ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın New York'ta ilk görüşmesini belli başlı Yahudi kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığını aktardı. Başbakan Yıldırım’ın, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ile akşam yemeğinde belli başlı yatırımcılarla buluştuğunu da belirten Yetkin, ''Gerçekten önemli küresel yatırımcı şirketlerin temsilcileri katılmıştı'' dedi.

Yıldırım-Pence görüşmesinde en önemli beklentinin 'Türkiye-ABD ilişkilerini ‘daha olumsuz değil, olumlu yöne çevirmek' olduğunu hatırlatan Yetkin, gezinin amacına ulaştığını belirtti.

Yetkin ''Ama bunun daha ilerisini, örneğin ilişkilerin düzelmeye başladığını henüz söyleyemiyoruz'' diyerek ABD ile olan ilişkilerin henüz düzelmeye başlamadığına vurgu yaptı.

''Çünkü yara henüz tedavi edilmiş değil, tedavi başlamış dahi değil; yalnızca Yıldırım ve Pence tarafından bir iyi niyet ortaya konmuş durumda. Bir Numaraların, yani ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki iletişim kanallarının istendiği gibi işlemediği bir dönemde, İki Numaralar, yani Yıldırım ve Pence sorumluluk üstlenerek üst düzey iletişim kanalı açmış bulunuyor'' diyen Yetkin, bu iletişim kanallarının birikmiş sorunları çözmek için epey çaba gerektireceğini belirtti.

Yetkin, Türkiye'de halkın büyük çoğunluğunun 15 Temmuz darbe girişiminin Fethullah Gülen ve gizli örgütünün işi olduğundan tereddüdü olmadığını oysa Gülen’in, Amerikan siyasetinde etkili çevrelerce otokrat suçlamasına maruz kalan Cumhurbaşkanının muhalifi bir hayırsever, bir barış gönüllüsü olarak görüldüğünü aktardı.

ABD’nin Suriye'de DEAŞ'a karşı terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD/YPG ile  işbirliği meselesine de dikkat çeken Yetkin ''Amerikan yönetiminde zaten bu ilişkiyi bilmeyen yok. Kendileri 'teröristle pazarlık yapılmaz' derken IŞİD-PKK ilişkisine daha bela bir çeteyi ortadan kaldırmak için tutulan tetikçi gözüyle yaklaşıyorlar. Bunu yaparken de kamuoyuna 'Kürtler Hıristiyanların boğazını kesen barbarları öldürüyor' mealindeki propaganda söylemini temel alıyorlar. Yine de ABD'nin Suriye'deki varlığı kalıcı olamayacağı için gerek Türk-Amerikan ilişkileri, gerekse Türkiye'deki iç barış ve güvenlik bakımından en çok imkan vadeden alan burası'' dedi.

''Özetle sorunlar yerli yerince duruyor ama Yıldırım gezisiyle en azından olumlu bir yaklaşım karşılıklı beyan edilmiş bulunuyor'' diyen Yetkin, ''Kanama durdu ama tedavi daha başlamadı demem bu yüzden. Ve teşhis doğru konulup tedavi doğru yapılmazsa görünüm yeniden olumsuza dönebilir'' dedi.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 11:53

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    25 Eylül 2018