Kamuda bürokratik işlemler artık saniyeler içinde gerçekleşiyor

Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık ve Bakanlıklar başta olmak üzere 158 kamu kurum ve kuruluşu arasında entegrasyon sağlanarak EBYS kullanılmaya başlandı.

06 Kasım 2017 Pazartesi 19:37
Kamuda bürokratik işlemler artık saniyeler içinde gerçekleşiyor

Kamu kurum ve kuruluşları e-Yazışma Projesi kapsamında artık KEP ve e-İmza kullanarak yazışacak. E-Dönüşüm hizmetlerin aynı noktadan alınabildiği tek hizmet sağlayıcı olan kurum TÜRKKEP’in Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, “Artık bürokratik işlemler saniyeler içinde gerçekleşecek” dedi. Her türlü ticari, hukuki yazışma ve belge paylaşımlarını gönderildiği biçimde koruyan, alıcının kim olduğunu kesin olarak tespit eden, içeriğin kesinlikle değişmemesini ve içeriği yasal, geçerli, güvenli ve kesin delil haline getiren Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanımı kamu kurum ve kuruluşlarında giderek artıyor.

E-Yazışma Projesi kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarının Elektronik Belge Yönetim Sistemine (EBYS) geçmesi talimatı verildi. Bundan böyle kamu kurum ve kuruluşları KEP ve e-İmza kullanarak yazışacak. Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık ve Bakanlıklar başta olmak üzere 158 kamu kurum ve kuruluşu arasında entegrasyon sağlanarak EBYS kullanılmaya başlandı. Proje kapsamında elektronik ortamdaki resmi yazışmalar için kullanılacak ortak kuralları tanımlayan "e-Yazışma Teknik Rehberi" hazırlandı ve rehbere uygun belge üreten yazılım bileşenleri geliştirildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından KEP Hizmet Sağlayıcı olarak yetkilendirilen, güven kurumu TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, “KEP ve e-İmza’nın kamu kurum ve kuruluşlarında yaygın olarak kullanılmasının önünü açan e-Yazışma Projesi dijitalleşme adına çok önemli bir adım oldu. Başbakanlık KEP sistemi konusunda çok kararlı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey de bu konuya değindi. Artık kamuda bütün yazışmaların KEP ile yapılacağını açıkladı. e-Yazışma; kamu kurum ve kuruluşlarının kendi aralarında ve özel sektör ile yaptığı tüm yazışmaların elektronik ortamda, KEP altyapısı kullanılarak yürütüldüğü resmi yazışma sistemidir. E-Yazışma’nın; fiziksel ortama göre çok daha güvenli olması, yasal ve geçerli olması, içerik bütünlüğünün kesin ve değiştirilemez olarak korunması, bürokratik işlemlerin saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmesi, kağıt, işletme ve iş gücü maliyetinden tasarruf sağlaması gibi birçok avantajı bulunmaktadır.” dedi.

Yasal ve geçerli tek elektronik gönderi yöntemi

Nevruz, “KEP ile birlikte fesih, dilekçe, başvuru talimat, ödeme emri, sözleşme, taahhütname, sipariş, mutabakat, ihbar, ihtar ve itiraz gibi alıcıyı ve göndericiyi belirli yükümlülükler altına sokan her türlü resmi evrak gönderimi güvenli, hızlı, kolay ve ekonomik olarak gerçekleştirilir. Sistemde tüm gönderici ve alıcıların kimlikleri kayıtlıdır. İletim süreci kayıt altındadır ve takip edilebilir. İleti içeriğinin veri bütünlüğü korunur ve değişmezliği güvence altına alınır. KEP; yasal ve geçerli tek elektronik gönderi yöntemidir” dedi.


Özel sektör tarafından da KEP ile birlikte yoğunlukla tercih edilen e-İmza ile ilgili de konuşan Nevruz, “E-İmza, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler. e-İmza; elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler” şeklinde konuştu.

Haber Tarihi: 06 Kasım 2017 Pazartesi 19:37

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 25.02.2018