‘Kademeli olarak hedefe gitmeliyiz… O başkent bizimdir’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerilerin tarihi toprağı olan Erivan'a dönüşün siyasi ve stratejik bir hedef olduğunu belirtti.

10 Şubat 2018 Cumartesi 04:28
‘Kademeli olarak hedefe gitmeliyiz… O başkent bizimdir’

Azerbaycan'da 11 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday gösterilen Aliyev, genel başkanı olduğu Yeni Azerbaycan Partisi'nin (YAP) kongresinde yaptığı konuşmada, Revan (Erivan) Hanlığı'nın, Zengezur ve Sevan (Gökçe) bölgelerinin Azerbaycan Türklerinin ‘tarihi toprağı' olduğunu ve bunu hem ülkedeki genç neslin, hem de uluslararası toplumun bilmesi gerektiğini kaydetti.

"O TARİHİ TOPRAKLARA DÖNMELİYİZ, BU HEDEFE KADEMELİ OLARAK YAKLAŞMALIYIZ"

Aliyev, "Biz, Azerbaycanlılar o tarihi topraklara geri dönmeliyiz. Bu bizim siyasi ve stratejik hedefimiz ve bu hedefe kademeli olarak yaklaşmalıyız" ifadelerini kullandı.

"DAĞLIK KARABAĞ KONUSU BMGK KARARLARI ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜLMELİ"

Uluslararası toplumun Azerbaycan'ı Dağlık Karabağ konusunda desteklediğine dikkat çeken Aliyev, Karabağ sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini ifade etti.

ERMENİSTAN'DAN TEPKİ GELDİ

Öte yandan Ermeni yönetimi, Aliyev'in bu açıklamalarının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Dağlık Karabağ hukuken Azerbaycan sınırları içinde yer alıyor. Bölgenin kontrolüyse fiili olarak Ermeni ayrılıkçılarda bulunuyor.

Haber Tarihi: 10 Şubat 2018 Cumartesi 04:28

YORUM YAZ

  • SahinSahin9 ay önce
    Helal olsun . Hainler bilmelidirler Türk yurduna göz dikmenin ağır bedeller mâl olacağını . Erivani ermenilere vererek Türk dünyasıyla bagimizi kesmek istediler. Şimdi ise ebedi kardeslerimiz olan musluman alemiyle bağımizi kesmek için Suriye de terör koridoru oluşturmak isteniyor. Boz oyunları Türkiyem
  • Batuhan albayrakBatuhan albayrak9 ay önce
    Rusların gardaslarimiz azerbaycan ile aramıza kara diken gibi aramıza soktuğu ermenileri şimdide abd suriye de irak başka senaryo yu uygulama ya çalışıyor oradan ermeniler çekilecek ortadogudan abd ve önümüze kim çıkarsa onlar kavuşma vakti yakındır azerbaycan gardaslarimiza sonuna kadar destek kansas kan can sa. Can vermeye ermeniler o toprakları bosaltacak

Günün Karikatürü

17 Kasım 2018