THY- Euroleague

Kaba inşaatı biten 1071 Malazgirt Kümbet Camii bitirilemiyor

Muş’un Malazgirt ilçesinin en eski camilerinden olan ve yıkılarak yerine Selçuklu mimarisine uygun olarak yaptırılan 1071 Kümbet Camii maddi sebeplerden dolayı tamamlanamıyor.

15 Kasım 2017 Çarşamba 12:30
Kaba inşaatı biten 1071 Malazgirt Kümbet Camii bitirilemiyor

Malazgirt Derneği ile Malazgirt Camilerini Yapma ve Yaşatma Derneğinin organizasyonunda başlatılan çalışmalar neticesinde caminin içindeki nakış işlemelerle kaba inşaatı tamamlandı. Camiinin tamamlanması için hayırsever vatandaşlardan yardım beklediklerini söyleyen Malazgirt Camilerini Yapma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı H. Tahsin Altın, "Camimiz yaklaşık dört yıldır bitirilemedi. Camimizin iç dekorasyon ve nakış işlerini borç harç bitirebildik. Fakat camimizin dış cephe kaplama işini Bingöl’den getirdiğimiz taş ustaları yapıyor. Bu taş ustalarından Allah razı olsun, çok güzel bir taş işçiliği ile camimizi adına ve tarihine yakışır şekilde yapıyorlar. Bu taş ustalarına çok borçlandık. Adamlar bize çalışıyor, camimizi bitirmeye çalışıyorlar, bizler ise daha kendilerine iyi bir ödeme yapamadık. Bu taşlar özel olarak Diyarbakır’dan geliyor ve çok pahalı. Bizim bu ustalara bir hayli borcumuz oldu. Camimizin bitmesi için yardımlarınıza çok ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanım siz tüm dünyaya 1071 Malazgirt ruhunu sevdirdiniz. Buradan Malazgirt halkı adına sizin çok değerli makamınızdan, 1071 Kümbet Camii için yardım talep ediyoruz. Demokrasimizin temeli olan camilerimizi her zaman çok önemsediğinizi biliyoruz. Cumhurbaşkanım ve Başbakanım, camimizin bir an önce faaliyete geçmesi için sizden yardım talep ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın oğlu Bilal Erdoğan ilçemizi ziyaretleri sırasında kendisine tüm borçlarımızı kapsayan bir belge sunduk. Kendisinden de yardım bekliyoruz. Türkiye Okçuluk Vakfı olarak bizlere yardımcı olsunlar. Çok değerli devlet büyüklerimiz ve sevgili iş adamlarımız bizlere yardımcı olun. Bu tarihi camiyi bir an önce bitirip faaliyete geçilelim. Şimdiden yapacağınız yardımlar için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Malazgirt 1071 Kümbet Camii’nin Selçuklu mimarisinin en güzel örneği olduğunu ifade eden taş dekorasyon ve süsleme ustası Ahmet Orman ise, "Bu taş sanatını 29 yıldır yapıyorum. Biz bu camiyi çok zor şartlar altında yapıyoruz. Para sıkıntısı yaşıyoruz. Bu camiyi yaptığımız günden beri çok mağdur olduk. Yaklaşık 250 ile 300 bin TL para harcadık, fakat cami yetkilileri tarafından bize iyi bir ödeme yapılmadı. Ödeme çok sıkıntılı. Başkan sağ olsun, bize para bulmak için çok çalışıyor. Fakat cami yapmak tamamıyla hayır ve hasenat işi. Yetkililere sesleniyoruz, camiye yardımcı olsunlar. Ben ve yanımda çalışan arkadaşlar ödeme alamadığımız için çok mağduruz. Malzeme parası, işçilik derken bayağı yüklü bir para gerektiriyor. Cami derneği bize şu an yaklaşık 250 bin TL borçlu” diye konuştu.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 12:30

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Aralık 2019