Juan Manuel Santos: Dostumuz Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum

Kolombiya Devlet Başkanı Santos,  ülkesindeki barış sürecinde ilk uygulama bölgesi olan Orejon’da, Türkiye’nin inşa  ettirdiği okulu törenle hizmete açtı.

16 Mayıs 2017 Salı 21:03
Juan Manuel Santos: Dostumuz Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum

Santos, törende yaptığı konuşmada, bu eserin sadece bir okul değil,  aynı zamanda bölge halkının iş kapasitesini de artıracak bir merkez haline  geleceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kolombiya ziyaretini hatırlatan  Santos, “Bize bu okulla yardımlarını gönderen dostumuz Erdoğan’a şükranlarımı  sunuyorum.” dedi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) yaptırdığı  bu okulla, Türkiye’nin Kolombiya barışının inşasına katkıda bulunduğunu dile  getiren Nobel ödüllü Devlet Başkanı Santos, Kolombiya’ya olan desteklerinden  ötürü Türk halkına ve hükümetine teşekkürlerini iletti.

Santos, öğrencilere lokum dağıttı

Açılışın ardından okul binasını gezen Santos, burada kendisine ikram  edilen lokumların tadına baktıktan sonra okuldaki öğrencilere de tek tek ikram  etti. Santos daha sonra Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin, Türkiye’nin Bogota  Büyükelçisi Engin Yürür, TİKA Bogota Program Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet  Özkan’la okul bahçesine fidanı dikti.

"Bu dağlarda artık Türkiye'nin izi sürekli kalacaktır"

Dışişleri Bakanı Holguin de törenin ardından yaptığı açıklamada,  bölgenin kara mayınlarından arındırılmış bir yer olmasının önemine değindi ve  Türkiye’nin böyle bir bölgeye okul sunduğunu dile getirdi. “Bu dağlarda artık  Türkiye’nin izi sürekli yer alacaktır.” ifadesini kullanan Holguin, “Tüm  Kolombiyalıların kalplerinin derinliklerinden büyük bir şükran sunuyoruz.” dedi.

Törene Santos ve Holguin’in yanı sıra Çatışma Sonrası Dönem Bakanı  Rafael Pardo, Eğitim Bakanı Yaneth Giha Tovar, TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik  ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun ile FARC yöneticilerinden  “Pastor Alape” ismiyle bilinen Felix Antonio Munoz da katıldı.

Orejon dışındaki diğer mezraların da yararlanacağı okulda 60  öğrencinin eğitim alması öngörülüyor. İki sınıfın yanı sıra geniş bir mutfak ve  toplantı salonuna sahip okulun üst katı da öğretmenlerin kalması için lojman  olarak düzenlendi.

Kolombiya'da FARC'la yapılan barış görüşmeleri başladığında,  anlaşmanın uygulanması için pilot bölge olarak seçilen Orejon, bu ülkede en fazla  kara mayını döşenmiş yer olarak biliniyor. Tarafların birlikte çalışmasıyla  mayınların tamamen temizlendiği mezrada hükümet kırsal kalkınma alanında  çalışmalar yürütüyor.

Hükümet ile FARC arasında 2 Ekim 2016'da imzalanan ilk barış anlaşması  halk oylamasına götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının sandık başına  gittiği referandumda yüzde 50,24 "hayır" sonucu çıkmıştı.

Küba'nın başkenti Havana'da yeniden masaya oturan tarafların uzun  görüşmelerin ardından 12 Kasım 2016'da vardığı yeni barış anlaşması, 24 Kasım  2016'da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono  tarafından imzalanmıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım  yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve  6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

Haber Tarihi: 16 Mayıs 2017 Salı 21:03

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü