İtalya'yı karıştıran kare! Kötü bir espri

İtalyan Senatör Antonio Razzi’nin, Beşşar Esed’le gülümseyerek çektiği selfie fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşması ülkede infiale yol açtı.

21 Mart 2017 Salı 15:18
İtalya'yı karıştıran kare! Kötü bir espri

İtalyan Senatör Antonio Razzi’nin, iç savaşın sürdüğü Suriye’de Beşşar Esed’le gülümseyerek çektiği selfie fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşması ülkede infiale yol açtı.

ESED'LE SELFİE

Eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin partisi Forza Italia (Haydi İtalya) üyesi, Senato Dışişleri Komisyonu Sekreteri Antonio Razzi, Avrupalı ve Rus parlamenterlerden oluşan bir heyetle Şam’da Beşşar Esed’i ziyaret etti. Bu görüşmede Esed’le yaptığı öz çekimi Twitter hesabından paylaşan Razzi, sert eleştirilere maruz kaldı.

Daha önce de, bir grup parlamenterle Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile bir araya gelmiş olmasından dolayı tepki çeken Antonio Razzi, Twitter’da kısa sürede ülkenin en çok konuşulan konusu oldu.

TEPKİ GÖSTEREN TÜRK'E CEVAP

Razzi, kendisine İngilizce “Kendinizle gurur duyuyor musunuz? diye soran bir Türk sosyal medya kullanıcısına “Neden olmasın?” diye yanıt verdi.

“ESED’LE FOTOĞRAF ÇEKTİREREK SAYGINLIĞINI GERİ KAZANMAK İSTİYOR”

İtalyan basınında “utanç verici selfie” ve “diktatörle selfie” gibi başlıklarla görülen haberi, bugün birinci sayfasından okuyucularıyla paylaşan Corriere della Sera, “Kendi halkını seri bir şekilde öldüren Suriye’nin tiranı Esed’le öz çekim” ifadesini kullandı.

Razzi’nin, nasıl Senato gibi prestijli bir kurumun parçası olabildiğini sorgulayan gazete, onun, gözden düşmüş bir senatör olarak yeniden saygınlık kazanma çabasında olduğunu öne sürdü. 

"KÖTÜ BİR ESPRİ"

Bu jesti “kötü bir espri” olarak niteleyen gazete, “Senatör Razzi güldürmüyor, yaptığı üzücü bir şey. Onun selfie partneri Beşşar Esed de güldürmüyor, korkutuyor. Bizim ikiyüzlülüğümüz, DEAŞ’ın üstesinden gelmek için bu tiranla (Esed) ittifak yapmak zorunda olmamız. Ancak en azından trajedinin olduğu yerde tiyatro üretmeyelim, gülmeyelim” eleştirisini getirdi.

ESED’LE FOTOĞRAF, HİTLER’LE ÇEKTİRMEK GİBİ 

İl Fatto Quotidiano gazetesi, “Sınırsız utanç” yorumunu yaparken, İtalyanların cebinden ayda 12 bin euro kazanan bir senatörün, görevini “onurlu” bir şekilde yapması gerektiğini belirtti. 

Gazete, “Bu, Hitler’le, Pol Pot’la ya da toplama kamplarında kremasyon fırınlarının önünde fotoğraf çektirmek gibi bir şey. Bu, trajedi yaşayan insanlara saygısızlık. Esed’in kurbanları bu fotoğrafı görseydi ne düşünürdü? Senato, bu şahıs karşısında harekete geçmeli ve eğer hala biraz kaldıysa ülkemizin haysiyetini korumalı” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 15:18

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü