7 yaşındaki kız çocuğu İsviçre'den Kostarika'ya kaçak olarak gitti

Henüz 7 yaşındaki kız çocuğu, biniş kartı olmadan görevlileri atlatarak uçağa bindi ve İsviçre'den Kostarika'ya uçtu.

11 Kasım 2017 Cumartesi 09:40
7 yaşındaki kız çocuğu İsviçre'den Kostarika'ya kaçak olarak gitti

Dünyanın en büyük düşük maliyetli taşıyıcılarından easyJet ile Cenevre Havalimanı, geçtiğimiz hafta çok ilginç bir hatanın başrolünü paylaştı. Habertürk'ten Güntay Şimşek'in haberine göre, henüz 7 yaşındaki kız çocuğu, İsviçre, Cenevre Havalimanı güvenliğinden geçip, biniş kartı (boarding pass) olmadan easyJet uçağına bindi ve Korsika’ya uçtu. Çocuğun ailesinden nasıl ayrıldığı henüz bilinmiyor. Ancak ilgili makamların araştırmaları ya evden kaçtığı ya da yakındaki bir tren istasyonunda ailesinden uzaklaştığı yönünde.

Trenle, yalnız başına Cenevre Havalimanı’na ulaşan küçük kız, Korsika’ya giden uçağa binmeden önce güvenlik kontrolü sırasında bir grup yetişkinin arasına karışarak engeli geçti. Kabin ekibi, kalkıştan 30 dakika sonra çocuğu fark edip durumu kokpite bildirdi. Durumu haber alan yetkililer, küçük kızı Korsika’da polise teslim etti.

Bu ilginç olayın havalimanındaki sürecini anlayabilmek için kamera kayıtlarını izleyen yetkililer, küçük çocuğun yaklaşık bir saat boyunca uçağa binilecek yolcu bekleme salonunda vakit geçirdiğini tespit etti. Kayıtlara göre küçük kız, başlangıçta Air France uçağına binmek istedi, ancak bu uçuşla ilgili işlem yapan görevlilerin dikkati nedeniyle kararını değiştirdi. İkinci denemesini başka bir yolcu bekleme salonunda yaptı ve salona küçük bir aralıktan geçip bir grup yolcunun arasına karışarak, ardından yer hizmetleri görevlilerini atlatarak uçağa bindi.

TRABZON UÇUŞUNDA ÇOCUK YAKALANMIŞTI

Bu olay terminalde güvenlik kuralları ve biniş prosedürlerinin daha da sıkılaştırılmasını beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili soruşturma açıldı. Havalimanı yetkilileri, böyle bir durumun asla yaşanmaması gerektiğini söylemekle yetiniyor...

EasyJet tarafının da sorgulanması gerekiyor. O taraftan henüz tatmin edici bir açıklama gelmese de havayolu personeli, bu hadisede en az havalimanı görevlileri kadar sorumlu. Zira uçak kapısını kapatmadan önce yolcular sayılıp, kaç çocuk, kaç yetişkin ve kaç özel durumu olan yolcu bulunduğunun kaptana iletilmesi gerekiyordu. Havayolu tarafının ne tür hata ve eksikliklerden dolayı böyle bir hadise yaşandığını izah etmesi gerekiyor.

Benzeri bir olay geçtiğimiz yıl, Türkiye’de de yaşanmıştı. Bileti olmayan bir çocuk yolcu, uçağın kapısı kapatılmadan önce kabin ekibi tarafından tespit edilmişti. Uçağa nasıl bindiği belirlenemeyen 12 yaşındaki yabancı uyruklu çocuk, polis tarafından uçaktan indirilmişti.

Daha sonra ise başkasına ait bir biniş kartıyla güvenlik kontrolünden geçtiği anlaşılan çocuğun diğer yolcuların arasına karışarak açık park pozisyonundaki uçağa, yolcuları götürecek otobüsle ulaştığı ortaya çıkmıştı.

THY’de ise İstanbul çıkışlı uçuşlarda, açığa park etmiş uçaklarda yolcu sayımı yapılarak uçağın kapısı kapatılıyor. Körükteki uçakarda ise sorumluluk yer hizmetlileri görevlilerine ait. Uçak kalkmadan önce kabin personeli yolcu sayımlarında farklılık bulması halinde yer hizmetlileri görevlilerini uçağa çağırıp gerekli kontrolleri yaptırıyor. Dış meydanlarda biniş esnasında yer hizmetleri tarafından kontroller gerçekleştiriliyor. EasyJet olayındaki durum birkaç havayolunun daha başına gelirse, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) bu konuda yeni düzenleme getirip kurallar koyabilir.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 09:40

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    26 Eylül 2018